דה פז בנד בבארבי – מדליקים מבער אחורי עד הסוף

שלוש פעמים ראיתי את גל דה פז בחצי השנה האחרונה. היא והלהקה שלה הם פשוט תופעת רוק שקטנה על כל מקום שבו ראיתי אותה. אי אפשר להישאר אדיש וכשהיא מתניעה ופותחת מבערים בגרון כמו מטוס סילון ממריא זה נפלא. אם הייתי קשיש כמו שתעודת הזהות שלי רומזת הייתי אומר שיש לה מספיק אנרגיה להאיר את רמת גן בנורה אחת (אם חייכתם – גם אתם קשישים, אם לא – שווה לקרוא).

PazBand@Barby_7193_190103

PazBand@Barby_7150_190103

לראשונה התגלתה בפנינו גל דה פז ולהקתה בערב מחווה לכריס קורנל זצוק”ל שם לא הבנו מה פגע בנו. היא הייתה דרגה אחת מעל כולם. להקת ‘דה פז בנד’ מורכבת בראש ובראשונה מגל דה פז שכותבת את השירים וגם שרה אותם וגם פרפורמרית נדירה במחוזותינו, דיוות רוק אמיתית, גדולה מהחיים. יחד איתה מופיעים עלי גיטאר מוטי לייבל, רז בליצבלאו מבוסס עם הבס, אור כחלון מכה בתופים, ויובל ברוסילבסקי קולד בקלידים.

PazBand@Barby_7242_190103

קל להשוות אותה לג’ניס ג’ופלין אבל זה עושה לה עוול לדעתי. ראשית, היא כבר עברה את מועדון ה27 שם יש שלט גדול על שמה של הגברת ג’ופלין ושנית לא כל זמרת שיודעת לצרוח חייבת להיות מתוייגת ג’ופלין. יש לגל דה פז את היכולת להצליף מעלה עם הקול, לצרוח את כל הריאות החוצה ועדיין להישמע ברורה, צלולה ובשליטה. בסוף ההופעה האחרונה, אמר לי אוהד, הבן יקיר לי, “אנחנו אוהבים אותה כי היא כמו כריס קורנל” וזו השוואה נכונה לטעמי – היכולת הזו לשיר בשקט ואז פתאום לעלות לעוצמות גדולות, כמו לזרוק קצת פלוטוניום לכור ולראות איך העסק מתפוצץ – זו הייחודיות.

GalDePazBeSveder_5372_181214

גל דה פז – פסטיבל בסוודר 2018

מאז שגילינו אותה אני נושא את הבשורה ומפיץ את השמועה. לקחתי את ידידי מר ח’ להופעה של ‘דה פז בנד’ בפסאז’ באלנבי לפני חודשים ספורים. הייתה זו הופעה לגיוס כספים לאלבום החדש שהשקתו נחגגה לפני יומיים בבארבי. להופעה הזו לקחתי את אוהד ובין לבין, סחבתי את נורית ל’פסטיבל בסוודר’ וחיכיתי בעיקר לגברת דה פז כדי שאוכל להסתכל על נורית כשההיא על הבמה פותחת מבערים ולומר לה “את שומעת את זה?!” (אני כולל כאן גם כמה תמונות מאותן הופעות שהתעצלתי לכתוב עליהן).

PazBand@Pasaz_8656_180628

מוטי לייבל – הופעת גיוס לאלבום החדש בפסאז’

מודה אני ומתוודה שאני לא השקעתי את זמני ומרצי בהכנות להופעת ההשקה. בדרך כלל אני מקשיב לאלבומים הקודמים ואולי לחדש כי בהופעת השקה של אלבום חדש יש סיכוי לא רע שהוא יופיע. מרגיל ומאמן את האוזן כדי שאכיר את המוזיקה, אוכל להתעמק ולהיראות כאחד המעריצים השרופים שהלכו עם גל עוד מימי רימון. אוהד גם חובב את הגישה הזו ולכן כשכשלנו לעשות זאת בא בביקורת, נכונה, לי אל אביו מולידו אבל לקח אחריות גם הוא כשאמר ‘לא עשינו שיעורי בית…’

PazBand@Barby_7217_190103

(גל דה פז בסגנון עדות הרפסודיה הבוהמית)

עדיין ההופעה החגיגית בבארבי הייתה, ובכן יונית, חגיגית. דה פז בנד עלו בהרכב שתוגבר בארבע זמרות רקע שעמדו סטייל אירוויזיון מאחור, עוד נציג על הקלידים, עוד זמרת שהתגלתה כאחותה של גל ששרה איתה בהתחלה, זוג המפיקים של האלבום שעלו ונתנו גם דעתם בגיטאר מדי פעם. כצפוי שירי האלבום החדש כיכבו ושמחתי לראות שרבים בקהל כן הכינו שיעורי בית.

אני טוען שלא חייבים להכיר את הלהקה כדי להנות מהמוזיקה שלהם, אם היא טובה. ככה אספתי ברבות השנים כל מיני להקות מקומיות וחו”ליות. אם הם הזיזו בך משהו, אז תשקיע בהם אחר כך, תקשיב למוזיקה שלהם, תקרא, תתעמק ולך לשמוע אותם שוב. חשוב לקחת מישהו איתך שלא מכיר אותם ואז תוכל לתפוס עליו תחת, או לפחות ללפות עכוז באומרך – ‘נו טוב, כן, הם מעולים אבל בתקופה המוקדמת שלהם הם היו ממש חיות במה’. אם ביכולתך למצוא מישהו אחר מהקהל הסובב ולפתח איתו שיחה עירה על האלבומים הראשוניים אז בכלל קנית את עולמך.

וחזרה לבארבי.

PazBand@Barby_7273_190103

המקום היה מפוצץ. אהבת הקהל הייתה חמה ומרעיפה. ניכר היה שפז מתרגשת והקהל התרגש איתה ושר בדבקות גם את השירים החדשים שיש בהם משהו קצת יותר רגוע. נראה שהנסיון והשנים מיתנו את הצרחה הראשונית אבל יש בהם עוצמה רבה. רוקנרול, בייבי.

PazBand@Barby_7156_190103

PazBand@Barby_7159_190103

מדי פעם, היא חוזרת לשיר מאלבום מוקדם יותר ואז החיוך עולה על שפתותי כי אני מכיר. כמו את Got to stay alive מהאלבום הראשון ששרה בו באנגלית ‘Goldie’ שיש בו את הקטע הארוך של אה-אה-אה שהוא המנון קהל מעולה הראוי לאצטדיון. דה פז בנד כבר כיסו את הנקודה הזו כשחיממו את סטיבן טיילר ואירוסמית’ בביקורם בארץ, מול 50,000 איש.

ואז אחרי צריחה שכזו, שירים מהאלבום האחרון, זה החדש, כמו Thoughts נשמעים רגועים, למרות שגם בוערים על אש גדולה. שם, בהופעה, גל דה פז שרה עם אחותה שהיא זמרת אופרה. בכל רגע נראה שהיא מחזיקה את הנמר הזה, שיש לה בגרון ובמיתרי הקול, קצר. שולטת לחלוטין. גם נראה שהיא מחזיקה את חברי הלהקה שלה, מפלרטטת איתם והם מגינים עליה (כשמישהו זרק את השם ג’ניס ג’ופלין לאוויר, מוטי לייבל, הגיטריסט מיהר להגיב שהיא גדולה יותר). או קחו את Old Bag of Sand שמאזכר את שם האלבום Supply and Demand

PazBand@Barby_7028_190103
PazBand@Barby_7181_190103

חלק מהכיף של הופעות כאלו זה לקחת את הצאצאים. הפעם רק אחד שיתף פעולה מתוך רצון עמוק וכל פעם שהסתכל עלי ואמר לי בהשתאות “וואו, היא טובה!” משהו בי פקע מרוב אושר. בספר משלי נאמר בפסוק הידוע “חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ גַּם כִּי יַזְקִין לֹא יָסוּר מִמֶּנָּה” ואני מסכים עם זה כמעט לגמרי – אני חושב שגם צריך לחנוך לנער על פי דרכי, לפתוח לו את שערי המוזיקה (יש הפרייה הדדית כי אני לא הכרתי את האחים צברי ובזכותו של אוהד הכרתי את יצירות המופת שלהם) וזה חלק ממה שעלי לתת לו בנוסף לתובנות איך מכינים אורז טוב, איך קודחים דיבל, אל תקרא את ספרי חולית מעבר לראשון, מהו סניקר איכותי ולדעת לבחור מלפפונים טובים.

PazBand@Barby_223817_190103

(סלפי נדיר שבו אבא עושה בושות ואוהד הסכים לשתף פעולה ורק הבחור מאחורינו נראה הכי קול עם זה)

ההופעה המשיכה והמשיכה והקהל עלה וטיפס ונראה שגם על הבמה כל ההחזר הזה של אהבת הקהל עושה משהו. בנקודה מסוימת פז זינקה אל הרצפה והחלה משוטטת בקהל כשהיא שרה, מוקפת בעשרות אנשים ששרו איתה בדבקות (וצילמו אותה גם – כמו שאני עשיתי, אין לי מה להתנשא כאן)

PazBand@Barby_7434_190104

אבל כמו שאמר הנביא יונה בתוך הלוויתן – all good things must come to an end

את ההדרן הראשון הברור מאליו – אנחנו נגיד תודה, נשתחווה ונרד ואתם תצעקו ואנחנו נחזור מופתעים – הם ביצעו ואז ירדו. האורות גבר נדלקו וכמה אנשים החלו לעזוב אבל הקהל ברובו נשאר לעמוד, לשיר ולקרוא.

ואז היא עלתה, נרגשת. פה בדיוק נמצא היופי של הופעות חיות. בעידן שבו המוזיקה עוברת שינוי, הצורה שבה אנחנו צורכים מוזיקה מתעדכנת ועוברת לסטרימינג ומבשרת על מותו של האלבום הקלאסי, אותה אסופת שירים שנבחרה וסודרה בקפידה – הופעות חיות שומרות על קסם. יש בהן את המגע האישי הבלתי מתוכנן ומתווך לקהל. כמובן במקומות שכאלו ולא ביונסה בO2 בלונדון מול רבבות.

את השיר הראשון, ביצעה לבדה על הקלידים, כשהיא מתלוננת על הצורך הזה לנגן על קלידים בעמידה (“איך עושים את זה?!” שאלה שוב ושוב)

PazBand@Barby_7393_190104

ואז עלו כולם לשיר אחרון.   Knockin' On The Door מהאלבום הראשון שלהם כלהקה.

ואז זה באמת נגמר. פנינו החוצה, אל הלילה הקפוא מבסוטים ומזמזמים. אוהד היה מאושר מכל ההתנהלות הזו של כל ההדרנים וגילויי האהבה של הקהל אליה ואליהם וחזרה. אני הייתי מאושר ממנו ובמיוחד שהוא לא נרדם לי בדרך חזרה.

הנה, האלבומים שלהם זמינים להקשבה וחשוב מכך, לרכישה דיגיטלית בבאנדקמפ. נתחיל באחרון: תקשיבו, תקנו ותגידו לי כשאתם הולכים לשמוע אותם. אני בא.

רונקרול, בייבי, כבר אמרתי?!

PazBand@Barby_7308_190103

פוסט זה פורסם בקטגוריה Music, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.