ילד ואבא מנתחים את הגורילז החדש

הגורילז, להקת הבית הוציאו אלבום חדש ומצוין ביום שישי האחרון (29/6). כבר בשבת הספקנו, אוהד ואני לשמוע אותו בלופ יותר מ 10 פעמים, מהם 5 פעמים לפחות ברכב, כשאנו דנים בכל שיר ושיר. הרשו לי לפתוח צוהר לשיחות ודיונים של שנינו סביב האלבום.

בגדול, שנינו נשמנו לרווחה. אלבום מצויין שחוזר אחורה לפני הצליל של Humanz שלא ממש נפלנו ממנו. נסענו לפני חצי שנה בערך לראות אותם בברלין במסע מטורף של 52 שעות על אדמת ברלין. הנה, תקראו פה וגם תקבלו הסבר מקיף על הלהקה שלא ממש קיימת שהקימו שני אנשים מאוד מוכשרים – המוזיקאי הבריטי דיימון אֲלְבֶּרְן והאנימטור הבריטי אף הוא, ג’יימי היוּלֵט.

לאלבום החדש קוראים The Now Now והוא אלבום האולפן השישי של הלהקה הוירטואלית, שני לאחר שתיקה של 7 שנים. שלושת הראשונים – Gorillaz (2001), Demon Days (2005), Plastic Beach (2010) היו מופלאים וסיפרו סיפורים מטורפים על החבורה והיה להם קו מוזיקלי ברור שהתפתח אבל באחרון, ב Humanz של 2017 זה נעלם והלך למשהו אקסטרווגנטי, מלא כוכבים וסלבס ופחות מוזיקה טובה.

ואז פתאום יצא זה, The Now Now. אין ממש סיפורים סביב הלהקה, פרט לעובדה שמרדוק, המנהיג בכלא ומחליף אותו אחד מדמויות הרשעים בסדרת Powerpuff.

Cover

ישבנו לנו לדבר אני ואוהד. להלן גיבורי השיחה: ילד – אוהד, בן 16 חובב מוזיקה וגורילז בפרט (גם את הגרסה השעירה בספארי). אבא – חובב גורילז ואוהד בסדר כלשהו.

אנחנו נעבור שיר, שיר.

Humility  – feat. George Benson

אבא: דבר ראשון, דיימון אלברן פותח עם השיר הכי טוב באלבום. ישר ברצועה הראשונה נותן בראש עם שיר מלודי, יפה שממש מחזיר עטרה ליושנה. יש בשיר שורה שאומרת “Reset myself and get back on track” שמדבר בשיר על 2D שחוזר לעצמו אבל נראה לי שאלברן גם מדבר על עצמו

ילד: נכון, כי 2D הוא הסולן כמו דיימון אלברן עצמו ולמעשה אלברן מביע את עצמו דרך 2D. גם בסולואים הקודמים שלו, של אלברן הוא היה כזה דכאוני וכאן הוא חוזר למוזיקה משעשעת יותר, שמחה יותר. המילים של השיר מראות שאלברן רוצה לצאת מהבדידות, מהחור שהוא נמצא בו. בקליפ 2D נראה שמח ולא דכאוני ודיימון אלברן שמח שהוא מתקדם למצב טוב יותר.

 

אבא: והעיניים של 2D בסרט? כי לפני המיתוסים של הגורילז, מרדוק, שהוא הבסיסט השטניסט והפושע של הגורילז דרס את 2D, ואז באוסף תאונות ביזארי העיניים של 2D הפכו שחורות לחלוטין (מצב שנקרא Hyphema)

ילד: בקליפ של Humility העיניים שלו לבנות, בשונה מהאלבומים הראשונים שם היו עיניו שחורות וזו הפעם ראשונה שזה קורה מאז Plastic Beach – בזמן האלבומים הפחות מוצלחים ואז בסוף הקליפ, הוא פוגש ומתנגש עם ראסל, המתופף אחוז השדים של הגורילז ואז עיניו הופכות לשחורות – כאילו חוזר לאלבומים הראשונים, הטובים יותר.

Tranz

אבא: זה שיר שעף ישר לשנות ה80. סינתיסייזרים וצליל דאפט פאנק שכזה. ואלברן שוב חוזר לשיר דרך מגאפון בצליל המתכתי הזה. המילים גם מדברות על חוויות סמים ומסיבות:

Assimilate the dopamine
Passing through your head

When you get back on a Saturday night
And the room is caving in

ילד: לא בהכרח – החדר שסוגר עליך הוא אולי חוויה של אלברן שמרגיש מוגבל וסגור והוא גם אומר שDo you turn into your effigy? כלומר הוא מרגיש גרסה קטנה ולא ממש מוצלחת של עצמו, אז כנראה הוא לא יצא מהמצב הדכאוני שלו.

אבא: אבל הוא מדבר בשיר ושואל אותנו אם גם אנחנו רוקדים ככה ועונה שהוא רוקד ככה לעד.

ילד: לא נכון, במילים כתוב כשאלה ותשובה אבל כשדיימון שר את המילים ההללו זה נשמע שהוא שואל “האם אתם רוקדים ככה לעד?” ומשאיר את זה פתוח

אבא: עדיין זה שיר כיפי וקופצני ורקיד, כזה שירים קהל בהופעה.

Hollywood  – feat. Snoop Dogg & Jamie Principle

אבא: חזרנו לסנופ דוג מפלסטיק ביץ’. דיימון אלברן מאוד אוהב לשלב ראפרים בשירים שלו. כאן הוא מביא שוב את סנופ ששיתף איתו פעולה המון בהופעות. שוב צליל ישן של המוזיקה, מאוד שנות ה 80 עם האפקטים המסומפלים ומכונות תופים וקטעי האוס. ג’יימי פרינסיפל, מאבות ההאוס של שיקגו עוד ב 1980 משתף פעולה כאן ונותן כיוון. השיר מדבר על הוליווד ואיך קשה להצליח שם. אני חושב שזה מגיע מדיימון אלברן שיוצא מאנגליה ומלונדון ומנסה להצליח בעיר האשליות. ואז סנופ דוג נכנס בסוף ומספר שהוא הצליח בגדול בעיר הקשה הזו.

So I dimmed out, rimmed out and cracked the glass

סנופ שבר את תקרת הזכוכית והצליח

דיימון (לבן מימין) וסנופ דוג (לא לבן, משמאל)

ילד: זה שיר פשוט בלי יותר מדי עומק שמדבר על הוליווד או אולי להצליח בגדול באמריקה ושזה לא באמת גן העדן שמציירים לנו אלא זה כמו כל מקום אחר.

Kansas

ילד ואבא: השיר הזה לוקח את האלבום הזה למקום אחר שמזכיר את האלבום הפחות מוצלח של הגורילז – The Fall. שם גם כל רצועה הייתה מקום אחר ואלברן נדד ביניהם במהלך סיבוב הופעות של הלהקה.

אבא: איטי ודביק כזה בקצב, וממשיך את הקו של הכישלון או הפחד ממנו מהשיר הקודם על הוליווד. אלברן בורח למקום הכי רחוק רעיונית מהוליווד – לקנזס. הוא מבטיח לעצמו שלא יבכה וימשוך את עצמו החוצה ופשוט ימשיך קצת על טייס אוטומטי עד שהצלקות יבריאו. בבית השני הוא כבר אופטימי. הוא יתקדם ומזכיר את הגבעות הירוקות של אנגליה (למרות שבלונדון אין ממש גבעות ירוקות…)

[Chorus]
I'm not gonna cry
I got more time to give
I'm not gonna cry
Find another dream

[Verse 1]
Am I incapable of healing?
The memory of my fall from grace in your heart
I'm on my journey home with no fuel, alone
I think I'll coast a while

[Verse 2]
'Cause I'm about to solve it
Put my engine back into overdrive
So I can breathe again, photosynthesize again
With the green hills of my home

ילד: בפזמון יש “אני אמצא חלום חדש”, בפעם הראשונה בשיר זה נשמע שהוא ויתר על החלום וזהו. בפעם השניה שהפזמון חוזר הוא ממשיך ואומר בבית השני “אני הולך לפתור את זה!” אז יש כאן תקווה

אבא: ואז לקראת הסוף מגיע גשר בשיר. המוזיקה כמעט נעלמת כי הוא רוצה לשבור את השיר ולהדגיש ואלברן אומר

But if I got it right, you'd tell me
And if I was wrong, then I'd disappear
But I'm incapable

הוא לא יכול להיכשל וימשיך הלאה. אחלה שיר שקט עם מקצב מעולה

ילד: זה לא שהוא לא יכול להיכשל אלא הוא תמיד ימשיך הלאה לנסות כי הוא לא יכול להפסיק לנסות להצליח.

אמא: (לא כאן כרגע אבל אמרה בשבת) וואי, אני גדלתי בקנזס במשך שנה ובכיתי. לקחו אותי באמצע התיכון לחור שלא הכרתי בו אף אחד והיה לא ממש טוב אז יש לי משהו גם מהשיר הזה.

Sorcererz

ילד: שיר חביב להקשיב לו אבל אין בו עומק. הרוב זה אותה שורה שחוזרת על עצמה. נפתח ב 2D שמדבר על רעש של תופים שהוא שומע, אולי כמו גורילה שדופקת על החזה, מרעישה להראות את המקום שלה ואז אלברן אומר “ Everybody cool down / Everybody see yourself” כדי להרגיע את המצב

אבא: וואי, אתה חופר. זה יותר פשוט – ממשיך את הקו של השיר הקודם. דיבקו בחלומות ובאמת שלכם. מוזיקה דיבשית שכזו, דביקה כמו דבש עם drawl שכזה. שיר לנסיעה. שום קשר לשם.

Idaho

אבא: Idaho זה Ohadi הפוך. נדב עלה על זה במוזיאון תפוחי האדמה באיידהו לפני המון שנים. קראנו שדיימון אלברן כתב את השיר בזמן ששהה בבקתת הסקי של ברוס וויליס באיידהו. ככה שזה נשמע שיר גיטרות פשוט שמתאר את יופיו של הטבע. מעט מאוד אלקטרוניקה, כאילו נבנה עבור הפשטות של מרכז ארה”ב והיערות של איידהו. נורא קל לשיר אותו שזה נראה לי מעולה להופעה.

Blackfoot Idaho - Potato Expo(אני ונדב 14 ליולי, 2007 – הנה כאן)

ילד: נכון קהל שלם צועק איידהו, איידהו. לא מבין מה הקטע שהוא שר אל האלים? .Playing it all for gods. מוזר.

אבא: זה ממשיך את הבריחה מהוליווד. הוא בורח באוטובוס – 2D או אלברן עצמו, למרות שאם מתארחים אצל ברוס וויליס לא נראה לי שמגיעים באוטובוס…

[Chorus]
Idaho, Idaho
There's a beauty on the road
Every day I look out on the bus
At silver linings getting lost

[Verse 2]

Tinseltown is down the road

Tinseltown היא כינוי להוליווד, כפי שלמדנו בסרט רוג’ר רביט. אז הוא בורח באוטובוס אבל יודע שהיא שם, במורד  הכביש.

ילד: שיר נחמד ואיטי, נעים וחביב, צ’יל. אבל לא ממש מובן.

Lake Zurich

אבא: ג'ורג'יו מורודר שכזה. רצועה אינסטרומנטלית שמחזירה אותנו יש לליבה של אירופה הקלאסית. הרשת מזכירה שהקטע הזה נכתב במלון מול אגם ציריך ולכן השם. כמו האלבום The Fall שנכתב בדרכים. אלקטרוניקה מונוטונית משהו. לא ממש מבין למה שיחררו את זה ביחד עם Humility

ילד: זה רק filler, משהו למלא את הזמן. אין בזה כלום.

אבא: די מסכים והוא שובר את הזרימה של האלבום. יאללה נדלג לשיר הבא

Magic City

אבא: חזרנו לאמריקה, למיאמי שהיא ה Magic City.

ילד: ולסמים כי אלברן או 2D שר פה שאנחנו מתפתחים (evolving) והוא רק מזדקן.

אבא: זה אומר שהשיר הקודם, של אגם ציריך לא שייך בכלל לאלבום הזה. אין לו מקום. וכל המוזיקה היא טריפית שכזו ואלברן שר פה חלומי שכזה עם אפקטים של הד. שוב, שיר מגניב, צליל נהדר אבל לא ממש מחזיק סיפור. בכלל, כל הקטע של הגורילז הם האגדות על חברי הלהקה וכאן אין שום רמז לסיפורים שכאלו.

Fire Flies

ילד: צליל טוב. מילים פחות. לא מעניינות.

אבא: מבחינת מילים וסיפור האלבום דועך לאיטו. המוזיקה מצויינת והפקה נהדרת אבל המילים לא ממש בונות קו סיפורי.

ילד: השיר נשמע שנכתב בתוך טריפ רע.

אבא: ילד? מה קורה פה? מאיפה הידע הזה?

ילד: הכל טוב. ידע כללי.

אבא: יש בשיר טוּבּה או כלי נשיפה עמוק כזה וצליל בס מגניב. אבל מסכים שהסיפור כאן דועך.

ילד: זה נשמע שהוא איבד את הדרך, את המטרה שלו. אולי מדבר על ההתחלה של הלהקה, שדיימון אלברן וג’יימי היולט (המאייר – אבא. הגאוני!!! – ילד) חשבו להרים להקה שלא קיימת בשם הגורילז שאין לה מגבלות כי אין פה דמות מוכרת ואולי ככל שאלברן נכנס יותר לאלבום הזה הוא מאבד את הגורילז ומדבר יותר על עצמו דרך הסאונד של הגורילז. כמו שקרה לו ב The Fall שבו הוא כתב על חוויות של סיבוב ההופעות העולמי ואיבד את הגורילז למעשה.

ילד: אני גם התבגרתי מאז שהכרתי את הגורילז המגניבות ואני יותר רואה את אלברן מאחור וגם היולט, המאייר, די נעלם באלבום. הם צריכים לשמור על איזון בינהם.

אבא: וואללה. מרשים מה שאמרת. באמת, אין באלבום הזה סיפורים של הגורילז ואין קליפים מדהימים שדוחפים את הסיפור קדימה.

One Percent

אבא: זה נשמע שיר חללי שכזה. כמו אלברן עושה מייג’ור טום. נפתח בצליל חללי ואז אלברן זורק מילים על עולמות  שקולטים אותך ואימון לקראת עולם חדש

On the training ground
For the new world

ילד: שיר משעמם. מילים משעממות ומוזיקה גם. ממשיכים הלאה.

Souk Eye

אבא: שיר מתוק לסיום לאחר כל הדיכאון. לי זה מיד מעלה אסוציאיה לשיר המופלא rhinestone eyes  מתוך plastic beach אבל אין באמת שום קשר. ובכלל הוא שר על עיניים בשוק (כמו שוק בכרמל. שוק, נו…)

ילד: ראינו באינטרנט שיצאו גרסאות לשיר הזה עם תמונות של מרדוק, מנהיג הלהקה שכרגע, לפי המיתוסים הוא בכלא.  הגורילז אפילו פתחו אתר לשחרורו מהכלא (הנה, תעזרו לו!). בשיר יש שורה שאומרת I will always think about you וזה אולי 2D שר למרדוק.

(מרדוק בכלא. יש גם באתר אפשרות לשוחח איתו)

אבא: והשורה Waiting on LA to come find me, be forgiven מחזירה אותנו סופית, בשיר האחרון, שיותר אופטימי ללוס אנג’לס. אחרי שעזב את העיר וכעס על הוליווד וברח לאיידהו – 2D ואלברן חוזרים ללוס אנג’לס ולחלום.

ילד: שיר חביב וממש נחמד. אחרי Lake Zurich העסק הופך מתסכל ואז השיר הזה מתקן את הרושם.

אבא: מסכים. יאללה, ילד, היה ממש כיף עכשיו נשלח את זה וניתן לאחרים לקרוא!

פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, Music, Thoughts, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.