פיקאסו בערפל – האקונה

את היום פתחתי ב 44 מעלות. בעוד זוגתו נמה, נעורתי לקול טיפות הגשם המכות בחלון. בדרך כלל אני ממש מבסוט מזה, אבל היום לא. זה לא ממש עוזר לתוכניות היום. מסלולי הליכה כבר לא נעשה, אבל גם תיירות צריכה נוף.

הדרך הנכונה להתמודד היא לטבול באונסן הפרטי שלנו.

Hakone3rdDay_6986_180418

פותח את תריס הגלילה ומביט אל היער מצידו השני של הרחוב. יש חלון שנועד להגן על פרטיותי והוא כרגע מגן עלי מהגשם אבל השילוב של המים הרותחים והאויר הקר והירוק והטרי כל כך שמגיע מהצד השני הוא משכר. שקעתי לי פנימה לאמבט העץ נותן למים לערסל אותי בשלווה.

ארוחת בוקר ארוכה במיוחד ומבט דרך החלונות הבהיר שיש לנו בעית ראות קלה. יש ערפל ממש כבד וגשם שאמנם נחלש לירידה לא פוסקת אבל לא המטח של הבוקר. אבל יש מליון דברים משונים לנסות בארוחת הבוקר ובמיוחד יש לנסות מבטי בוז למזנון האירופאי ולאנשים שנדרשים אליו.

התוכנית היום היא להיות תיירים. לקחת שוב את הרכבל אבל להמשיך הלאה אל צידו השני של ההר המשתפל אל האגם, לשוט על האגם בספינת פירטים ולתור את חופו השני. בדרך חזרה לנסות ולעצור במוזיאון האמנות הפתוח. פתוח מלשון פתוח תחת כיפת השמיים, או במילים אחרות פתוח תחת ענני הגשם.

הערפל כבד.

הנה המעבר מעל הלוע שרק אתמול, אחרי הצהריים עברנו מעליו. לא רואים מטר.

Hakone2ndDay_6668_180417

רק בצידו השני של ההר, מתחילים לראות משהו דרך הערפל.

Hakone2ndDay_6669_180417

אין כמעט תיירים. מי יבוא לרכבל במזג אוויר שכזה שאפילו לא רואים את הר פוג’י כמו שמובטח?

רק אנחנו וזוג קנדי מטורונטו שהגיע לחתונה של חברה שלה שתתקיים עוד שבוע בקיוטו ובינתיים מנסים לדחוס הכול בשבוע. המשכנו איתם עד לרציף של ספינת התיירים שתוביל אותנו על האגם לעוד תצפיות ונופים ומקומות שמהם לא נראה את הר פוג’י מאציל כבוד ואושר על האגם.

Hakone2ndDay_6679_180417

אין לי מושג למה היפנים שמו אניות פירטים על האגם, ברמת פירוט עד לתותחים שעל הסיפון. אבל אני מה אכפת לי – אני תייר, ואל תבכי לי ילדה. חייכי יפה לשרה מטורונטו במקום לבכות

Hakone2ndDay_6689_180417

לא יודע אם התמונה מעבירה את התחושה, אבל ממש ממש קר. ואפור וגשום וערפילי.

Hakone2ndDay_6712_180417

חיכינו בשקט לנקודה שבה פוג’י אמור להעטיר עלינו את יופיו ובקושי ראינו את ההר הקרוב. גיחכנו בשקט וניצבנו אל מול הרוח כמו הפירטים שאנחנו.

הספינה האטה ועצרה בצידו השני של האגם בתחנה הראשונה שלה ואנו עמדנו עם ג’ייסון ושרה על הסיפון ודיברנו. שוב, החיבור המידי הזה עם אנשים זרים שעוד מעט ייעלמו מחיינו לעד אבל כרגע, יש אינסטנט חברות.

אבל אז עבר צל ממול. מבט מהיר וגם אני וגם הקנדי מרימים מצלמה. עוד דיה שחורה (Black Kite) בגודל של מטוס נוסעים מעופפת לה ממול.

אין לי את העדשה של הציפורים פה, אבל יש לי אחלה מצלמה עם חיישן בגודל של סניף איקאה אז הצלחתי לקרופ קצת דיה.

Hakone2ndDay_6754_180417

Hakone2ndDay_6720_180417

Hakone2ndDay_6734_180417

באופן מרשים הציפור ירדה אל המים לתפוס דג אבל בניגוד לדייג שברקע, שמעמיס את תנובת היום אל הרכב, הדיה שלנו ירדה פעמיים אבל לא העלתה דג ברגליה. לא נראה שמזיז להן כל הנוכחות של האנשים ולמעשה נראה שגם לאנשים לא ממש מזיז הנוכחות הציפורית. אולי הגורם היחיד במשוואה שמתרגש פה זה אני?

Hakone2ndDay_6727_180417

זה כבר כמה ימים שלא ראינו את שערי הטוריי האלו וכאן, בהאקונה אנו זוכים לאחד גדול במימי האגם, מסמן את הדרך למקדש האקונה

Hakone2ndDay_6770_180417

Hakone2ndDay_6777_180417

יש לי תחושה שבקרוב אנחנו נהייה בצד השני של התמונה, אבל בינתיים מפליגים בנחת עד לנחיתה על חופו של האגם. פרידה מהקנדים שממהרים לחזור, יש להם חתונה על הראש ואנחנו פוסעים מעדנות לחופו של האגם. קר לנו וגשום קלות ובחיפוש אחר משקה חם מצאנו בית קפה לא קטן אבל טעים וכולל נוף לאגם. כן, אני יודע שזה קצת תיירותי ולא ממש בסמטה חשוכה עם נקישה סודית אבל:

המלצה:
בית קפה Bakery and table
(היפנים לא משחקים בשמות)
http://www.bthjapan.com/hakone.php
מיקום על המפה https://goo.gl/maps/SuwnG7vRXRK2

לוקחים מאפים למטה או עוגות למעלה, יושבים על החלון וצופים באגם ואוכלים משהו משונה עם כאילו ביצה שחורה בפנים אבל פריך וביצה משוקולד.

Hakone2ndDay_6789_180417

והנה לקוח אחד מרוצה, לאחר שהתחמם, שתה קפה ואכל מאפים שווים. רואים את שלוות הנפש.

Hakone2ndDay_6802_180417

הדרך למקדש ממש קצרה. אנחנו יודעים שזו הפעם האחרונה למקדש יפני בטבע, כי מכאן יוצאים חזרה לטוקיו ומסיימים את הטיול. אנחנו אפילו משתעשעים ברעיון לקצר את השהייה בהאקונה, כי מזג האוויר לא יאפשר את תוכניות הטיול המקוריות וטוקיו תספוג כל כמות זמן שנשקיע בה ללא מאמץ. אבל בינתיים, אנחנו פה, הולכים שלובי יד, טפטוף קל מעיר את היער ברעשים קטנים של שקט ופשוט שלווה.

Hakone2ndDay_6812_180417

Hakone2ndDay_6814_180417

Hakone2ndDay_6818_180417

במיומנות שאמנם לא ניצלנו כמה ימים נשאנו תפילה קצרה במקדש – משיכת חבל ופעמון, השלכת שני מטבעות של חמישה ין (למזל),קידה כפולה, מחיאת כף כפולה למשוך את תשומת הלב של אלי האגם, נשיאת תפילה המכוונת הלאה וקידה אחת אחרונה לתודה.

המקדש קטן מתמזג לו יפה ליער ולהר שמעליו. הכל משרה שקט ושלווה בכוח שאפילו קבוצה של גמלאים סינים בוטים לא ממש מזיזה לאף אחד.

בעוד שנורית הולכת לקבל חתימה בספר ביקורי המקדשים שלה אני יצאתי לתור ולבדוק את אגדת המפלצת של אגם אשי.

בתקופת נארה (היי, היינו שם!), כך האגדה מספרת, התיישבה לה באגם Kuzuryū, שכולנו מכירים בשם ‘המפלצת עם תשעת הראשים’. היא די השתוללה ויצרה שטפונות והריסות ודרשה קורבן. הכפריים נאלצו להסכים והוחלט להטיל פור ע”יי יריית חץ עם נוצות לבנות לשמיים והבית שבו יפגע בנפילתו – ביתו של בעל הבית תוקרב למפלצת (למה תמיד בנות?). מכאן מגיע הביטוי היפני השגור כל כך בפי כולנו – לירות חץ עם נוצות לבנות, פירושו להטיל פור, לקבוע גורלות.

נזיר גיבור בשם מנקן (Mankan או בעברית, מי הגבר כאן?) הגיע להציל את המצב. הוא הכניע את המפלצת שהפכה להיות טובה וכזו שיש להתפלל אליה. מקור אחד טוען שהוא קשר את המפלצת לסלע תת מימי שנראה כמו עץ ומקור אחר (במוזיאון הגיאותרמי) טוען שהוא בנה את המקדש של האקונה. אמנם קשירה היא טיפול מיידי ויעיל אבל הוא לא מסביר את המקדש אז אני אניח את העובדות כאן ואלך.

Hakone2ndDay_6822_180417

כיון שיש המון אנשים שמחכים לחתימה על הספר אני משתעשע לי עם מזרקת המפלצת, הלו היא Kuzuryū וסמוראי הפליימוביל שיכניע אותה, שוב.

Hakone2ndDay_6834_180417

הסינים הסתכלו עלי במבטים שנעו משעשוע ועד למבטים של רחמים על האשכנזי שמשחק בצעצועים ונשכב על הרצפה ליד המזרקה. אבל אז הגיע נורית עם החתימה המיועדת. פה הם קצת רימו ולא ממש הביא קליגרפים אלא עבדו עם יותר חותמות, אבל מקדש זה מקדש.

Hakone2ndDay_6835_180417

כתיירים, חובתנו היא לעצור בטוריי הגדול ולהצטלם כמו התיירים שאנחנו. אני לא מעיז לחשוב מה יקרה אם יבדקו בשדה התעופה, בהגירה ויראו שהיינו שם ולא הצטלמנו תחת השער הפונה לאגם. לפחות לא עשינו כל מיני העמדות מרהיבות כמו היפנים והסינים.

Hakone2ndDay_6861_180417

האוטובוס הביא אותנו ליעדנו הבא, אחת מגולות הכותרת של האקונה – Hakone Open-Air Museum, כי בעברית המוזיאון הפתוח הוא לא ממש מעביר את המשמעות כי לא כל כך נעים לראות מוזיאון סגור.

ומה הבעיה במוזיאון תחת כיפת השמיים – גשם. יש מטרייה, מעיל, נחישות ורעב לאומנות. זה יספיק לנו.

Hakone2ndDay_6888_180417

המוזיאון, נפתח ב 1969 והוא המוזיאון הפתוח הראשון ביפן. הוא ממוקם על צלע ההר בהאקונה, עם נוף מדהים לכל כיוון ויש בו מעל 120 פסלים ענקיים שראויים להיות מוצגים בחוץ, במקום שאפשר לקבל פרספקטיבה. 70 דונם של שבילים, יערות, כרי דשא, ביתנים ופסלים של הפסלים הטובים ביותר בעולם – רודין, מירו, הנרי מור, בראנקוזי, ליפשיץ, מודליאני וביתן שלם של 300 יצירות של פיקאסו. לא בדיוק מוזיאון משה במעלה משה – מוזיאון מדרגה עולמית שקונה אמנות כבר עשרות שנים (עם גיבוי של תאגיד תקשורת מאחוריו).

יש המון פסלים וגם אם אתם לא ממש בקטע של אמנות – זה יפה ברמות של אושר. פשוט לכו לכם בשבילים, שלובי ידיים ותיהנו מחוויית נוף ואני בטוח שמשהו יקפיץ לכם את הוואו.

הנה כמה שפשוט התלהבתי. אני מודה שאחר כך השקט פשוט לא נתן לי להרים מצלמה לעין.

Hakone2ndDay_6880_180417

La Pleureuse – המתאבלת, יצירה של הזוג הצרפתי, Claude and Francois-Xavier Lalanne. האישה בוכה אל תוך בריכת הדמעות שלה – מהמם, במיוחד שהגשם בוכה עליה.

Hakone2ndDay_6890_180417

Sturm (סערה?) פסל של עוד זוג, Martin Matschinsky and Brigitte Matschinsky-Denninghoff שעולה כסערה אל תוך עצי הדובדבן הפורחים.

Intersecting Space Construction של Ryoji Goto היפני בונה חלל מפסלי גברים ונשים, שחורים ואדומות

Hakone2ndDay_6896_180417

Hakone2ndDay_6899_180417

שני ספסלי ביצות עין למנוחה, אבל מי נח בגשם הזה על ביצה רטובה.

Hakone2ndDay_6905_180417

כל מי שעבר במרכז פומפידו בפריז יזהה את Miss Black Power של הפסלת הצרפתייה Niki de Saint Phalle, הולכת לה גאה ושחורה עם תיק יד דרך האחו הירוק.

Hakone2ndDay_6907_180417

יש גם על מה לטפס במוזיאון, מגדל ופסל שהוא מתקן משחקים לילדים עד גיל 12 (הוא לא יחזיק משקלים גדולים יותר) והנוף מרהיב.

Hakone2ndDay_6921_180417

הנה, פסל ענק שנראה כמו משחק ילדים, ג’נגה ובתוכו מתקן שעשועים עצום, סרוג, סוג של משחק העשוי מסריגת Crochet. המבנה נקרא Woods of Net והוא נבנה על ידי Tezuka Architects. לפניו, כדי שיהיה מתאים לרוח הילדותית, פסל של הפסל הספרדי חואן מירו.

Hakone2ndDay_6947_180417

ואם כבר ספרדים, ביתן פיקאסו מכיל כ 300 יצירות של האיש, מכל התקופות וחלקן אפילו לא ידענו שהוא ידע לעשות כאלו, יצירות זכוכית ויצירות קרמיקה ענקיות ומרשימות.

Hakone2ndDay_6941_180417

ביתנים נוספים מכילים עבודות פיסול שלא ממש יחזיקו בחוץ כמו Blue Venus – S41 של הצרפתי Yves Klein.

Hakone2ndDay_6936_180417

ולסוף אחת החביבות עלינו – עדר של זברות חסרות ראש הדוהרות להן דרך אולם הכניסה של אחד הביתנים. רק שיצאנו גילינו ממה הן בורחות ואת שם היצירה – Cheeta של Michiri Shibata (רמז – מי סגורה בחוץ?)

Hakone2ndDay_6953_180417

רטובים ועייפים חזרנו למלון כשכל תוכניות הערב התפוגגו להן למראה האונסן. שוב טבילה והתחממות באונסן הציבורי ואחר כך הדבר הפשוט ביותר היה לאכול ארוחת ערב במלון, לבושים ביוקאטות שלנו ונזהרים לא לטבול שרוולים ברוטב.

לקח לי שעה עם טלפונים לשירות של אתר אקספדיה האמריקאי ושיחות באנגלית שבורה עם צוות המלון לבטל את היום הבא במלון כי אין טעם במזג האוויר הזה. זה היה קשה כל כך. המלון לא גבה את התשלום עדיין ואקספדיה הודיעו להם שהם מוותרים למלון ולי על כל קנס שינוי ועדיין – הצוות לא הצליח לגבש את הגמישות המחשבתית שהם פשוט יכולים לשנות את ההזמנה ולשחרר אותי לדרכי. אני כבר התחלתי לוותר וראיתי את עצמי מבלה יום שלם באונסן, עד שאהפוך גם אני לשחור אבל נורית תמכה בתוכנית ההתנתקות ולבסוף השתכנעתי גם אני וגם המלון. קשה לומר שהיפנים זורמים.

בבוקר, נפרדנו שוב מהאונסן הפרטי ויצאנו. ניכרה התבהרות קלה בערפל ולכן ניסינו את מזלנו ועלינו פעם שלישית אל ההר ברכבל, אולי יצא הפוג’י ממחבואו.

אמנם הפעם הלוע ניכר, ושוב רואים את האדים, אבל אין פוג’י ואין נעליים.

Hakone3rdDay_7028_180418

עצרנו לראות את סדנת היצירה ב Gora, ליד המלון ואני הוקסמתי מנפחי הזכוכית (שקנינו גם מיצירתם), ארוחת עשר קלה במרכז הפארק של Gora, ממאנים להיפרד ויצאנו לדרך, לטוקיו. תם ונשלם הסיבוב ואנחנו חוזרים למקור, יום אחד לפני הזמן. זה עוד יעלה לנו ביוקר.

לטובת כולם ובראשית לטובתנו אנו, צילמתי את המקום המשוער של הר פוג’י, כפי שהוא נראה מהרכבל ובעזרת חישובים ודוגמאות הדבקתי פוג’י בגודל הנכון. הנה, ככה זה יכול היה להראות.

Hakone3rdDay_7032_180418

פוסט זה פורסם בקטגוריה Travel, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.