אופרה זה כבר נורמה

רומאים, כוהנים, רומן אסור, בעצם שני רומנים אסורים, סכינים, חרבות והמון גאלים מסוקסים. כולם הולכים, באים ושרים את יגונם במלוא הגרון. ואז נכנסת הנסיכה ליאה ממלחמת הכוכבים עם שני ילדים ואני מבולבל.

OperaNorma_7623_161128

אני עוד לא סגור אם אני מתחיל לחבב אופרות. הצטרפתי כבר לצילומים של שתיים (הטרובדור וסינדרלה) וזה מספיק מצא חן בעיני שנרשמתי לסדרה של סדנאות צילום באופרה הישראלית בהדרכתו של יוסי צבקר, צלם וג'נטלמן.

הפעם זו נורמה.

לא, אין הכוונה שזה מעל או מתחת לנורמה, אלא שמה של אופרה, טרגדיה מאת ויצ'נזו בליני. העלילה מתרחשת בגאליה, הלוא היא צרפת של ימינו, בתקופת השלטון הרומי, בערך בשנת 50 לפנה"ס. אורובזו, מנהיג הדרואידים, כהני העץ והיער הגאלים, מנסה לצאת למרד נגד הכוחות הרומאים הכובשים. משום מה הוא צריך את תמיכתה של ביתו הכוהנת הגדולה, נורמה, אבל היא התאהבה בנציב הרומאי המקומי, פוליאונה, וילדה לו שני ילדים שגדלים בהיחבא על ידי הנאמנה לה קלוטילדה. נורמה אוהבת את פוליאונה אבל היא לא יודעת שהמנוול כבר כבש כוהנת צעירה אחרת במקדש אדלג'יזה שמה, וככה מתחיל העסק להתערער.

asterix-obelixאת כל זה למדתי בדרך לאופרה הישראלית (תודה יוטיוב!) ואיך ששמעתי גאלים ודרואידים ישר קפצו לו מול העיניים אסטריקס ואובליקס.

אסטריקס ואובליקס, למי שלא מכיר, הם זוג גיבורים של אחת מסדרת הקומיקס הכי מוכרות בעולם. העלילה מתרחשת בגאליה, הלוא היא צרפת של ימינו, בתקופת השלטון הרומי, בערך בשנת 50 לפנה"ס. יוליוס קיסר כבש את כל גאליה, חוץ מכפר קטן אחד שעומד בפרץ ולא נכנע לרומאים. אשפיקס (או Getafix באנגלית או Panoramix) הוא הדרואיד, Getafix_brewingכהן העץ, איש החכמה והתבונה של הכפר. הוא גם אחראי לבישול קלחת שיקוי הפלא  שנותן לגאלים, יושבי הכפר, כוח על טבעי שמאפשר להם שוב ושוב לנצח את הרומאים.

כשעלה המסך והחלה האופרה לא יכולתי שלא להעלות בעיני רוחי את אותה דמות של אשפיקס, כאשר הוא פסע אל הבמה, מולי, כהן עץ דרואידי בשר ודם לבוש בגלימות הלבנות. רק קלחת הייתה חסרה לו. הגאלים לא היו בדיוק אותו הדבר כמו בכפר שאני מכיר כל כך טוב מהספרים אבל קרוב מספיק והרומאים היו דומים למדי.

OperaNorma_7560_161128

האופרה היא מז'אנר ה"בל קאנטו" (Bel Canto – שירה יפה) ומה שזה אומר, להדיוט אופרות שכמוני, שיש הרבה שירה מאוד נקיה בלי התרחשות יותר מדי והמון רגש שבעזרת התרגום גם אפשר להבין. כמו בכל סרט פעולה סוג ד' העלילה לא מפריעה מדי לאופרה אבל הכול מתרחש לו לאיטו וכל פעם עוצרים לשיר במצב די סטטי – סבבה לצלמים אבל אני מניח שלחובב האופרה הרגיל, זה אולי קצת דל שומן.

לא חסרים רגעים דרמטיים באופרה, ונורמה סיפקה את הסחורה מבחינתי.

OperaNorma_7143_161128נורמה בלבטיה

OperaNorma_7021_161128אדלג'יזה נקרעת בעקבות האהבה

באופרה, כמו באופרה, הבמה היא מונומנטלית והיו סצנות ענק שלעיתים גרמו לי להרים את העין מהמצלמה ולשכוח שבאתי לצלם ופשוט יושב לראות לצלילי הקליקים של החברים לצילומים. אבל יש פה בעיית FOMO קשה (Fear Of Missing Out) כי ברגע שאתה שומע שאנשים מתפרעים עם הקליקים של המצלמה אתה אומר לעצמך, "מה הם רואים שאני לא?" ושם את העין בעינית.

OperaNorma_7511_161128

יוסי, שמנחה את הסדנאות מקפיד לצוות עלינו לשים לב למוזיקה. המוזיקה רומזת על ההתרחשות שתבוא. ברגע הזה צריך להיות מוכן, לבנות את הפריים שלך ופשוט לתת לו לקרות ולתפוש אותו. ברור לחלוטין שגונג ענק שמופיע על הבמה ושנורמה עומדת לידו ומוצאת את הזמן לשיר בחשדנות

OperaNorma_7549_161128

היא גם תרביץ בו. אני אוהב לראות את התנועה לפני שהיא באמת מתרחשת. המוח שלנו, בצורה הזויה לפעמים, משלים את התנועה ואני מקבל שלם הגדול מחלקיו. ברור לכל מי שמסתכל שהיא הולכת להרביץ ולכן אין צורך בפריים נוסף.

OperaNorma_7488_161128

CBcGCtbWEAARwzgהדבר הזה שניצב בצורה פאלית למדי מעל הגונג הוא כנראה מנהיר, אבן עומדת גדולה ששימשה לצורות פולחן בתקופות פרה-היסטוריות ובמיוחד בגאליה. אובליקס, חברו המלא של אסטריקס חוצב אותם ונושא אותם על גבו לקונים וגם סתם כשיוצאים למסע, כי אין לדעת מתי יצטרכו מנהיר משובח.

לי היה ברור כל פעם שהמסך שנראה כאילו הוא עשוי אבן נפתח וראו את הסלעים המונוליתים האלו, במה מדובר, שהרי זה תבנית נוף מולדת הגאלים. ברור לחלוטין, מבחינתי, שגאלים יתכנסו להם בצל דולמן ענק, מעין מבנה מסלעים עומדים שעליהם שוכב סלע עצום.

OperaNorma_6942_161128

למה ברור? הרי גדלתי על הדברים האלו. הנה, באסטריקס ומגל הזהב, שני הגיבורים שלנו שנשלחים לקנות מגל זהב חדש לאשפיקס ומסתבכים בפרשה מסתורית של כנופיה שחוטפת יצרנים של מָגַלי זהב והרומאים שכרגיל בוחשים בעסק – מחפשים את הדולמן הגדול ביער. רואים את הדמיון לנורמה?AsterixMenhir

ואם במגל זהב עסקינן, באריה המפורסמת באופרה, שבטוח אני שקוראי הבלוג, אנשים תרבותיים שכמותכם, מכירים בוודאי –  Casta diva , נורמה מזמנת את הכוהנות ואת כולם אל המזבח ושרה תוך כדי שהיא מנופפת מגל זהב באוויר וזורקת ענפים על הבמה, יוצרת בלגן לפועלי הבימה.

בשנייה שהרימה ענף ונופפה במגל מוזהב תחתיו זיהיתי. ענפי דבקון, הלוא הוא mistletoe צריכים להיקטף בעזרת מגל זהב, אם רוצים לשמר את כוחם המיסטי. אשפיקס מסביר זאת שוב ושוב.

sc7y8ab

דניאל אורן, המנצח של האופרה, מי שנחשב לאחד מהאליטה המובחרת של מנצחי האופרה ומנצח בכל בתי האופרה המובילים בעולם ושאותו כבר ראיתי בחזרה הגנרלית של הטרובדור, ידוע בדייקנות שלו ובצורך לחזור שוב ושוב על נקודה עד שתהיה מושלמת בעיניו. לי, שנהנה לראות את הקסם של האופרה ואיך הוא מתרחש זה נפלא שהוא עוצר מדי פעם ודורש שיחזרו, גם שלוש פעמים על קטע שירה או נגינה מסוים. זה מציג את התפרים שממנה ארוגה האופרה, את המכניזם שמאחור ולעיתים גם לאוזן שלי, הקטן ההבדל נשמע. כמובן שאם הוא חוזר על מהלך דרמטי, זה מצוין כי אני יודע מה יבוא עוד רגע קט ויכול להתכונן אליו.

OperaNorma_6840_161128

OperaNorma_7651_161128

OperaNorma_6853_161128

 

ועוד משהו אחד.

קלוטילדה היא העוזרת של נורמה. לי היא נראתה כמטפלת לילדים של נורמה, אותם ילדים שאותם ילדה בהיחבא לרומאי, פוליאונה. משוחקת ע"י ענת צ'רני, סופרן באופרה הישראלית. מי שהלביש אותה, שם אותה בגלימה לבנה ותסרוקת מורכבת (פיאה, מן הסתם) של צמות מגולגלות על הראש. בשנייה שפסעה פנימה ראיתי בעיני רוחי את הנסיכה ליאה ממלחמת הכוכבים, מנהיגת המורדים.

בנקודה מסוימת באופרה, מופיעה קלוטילדה עם שני הילדים ואני פשוט ידעתי שהיא תרכון אליהם בפוזה שהפכה מאז 1977 לאיקונית ("Help me, ObiWan Kenobi. You're my only hope"). נדרכתי וזה מה שקרה.

מצאו נא את ההבדלים – למעלה 1977, למטה 2016.

OperaNorma_7126_161128

מאז שצילמתי ויצאתי את הקולאז' הזה, הלכה קארי פישר, מי שהייתה הנסיכה ליאה לעולמה. אני אעשה עימה חסד ולא אשים כאן את התמונה שבאמת הפכה לאיקונית, שלה בביקיני המתכתי שבעקבותיו תישאר לנצח חקוקה בזיכרונותיהם של מיליוני גיקים ברחבי העולם. נסיכה של ממש.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Creative, photography, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.