הקוקטייל הכי יקר בפירנצה

פירנצה. בואו ונבין ממה היא עשויה. לא אלאה אתכן בהסברים על ההיסטוריה והארכיטקטורה של העיר המופלאה הזו. בואו ונניח שיש לנו מטחנה ענקית ואנו טוחנים את העיר לאבק ומודדים מה יש שם. עכשיו נשים הכול במבחנה עצומה ונראה איזה חלק תופסת כל שכבה.

imageכמובן שהניתוח המלומד הזה מבוסס על בדיקות שלי, לבד מתוך התרשמות ושיטוט ברחוב במשך שלושה ימים.

לי זה נשמע מדעי לחלוטין.

כדי לתת לתוצאות שלי נופך רציני שמתי אותן בגרף פאי שכזה. מיד ניתן לראות שפירנצה היא בראש ובראשונה אמנות. אם זו העיר עצמה, המבנים הנפלאים שבנו טובי אמני הרנסנס, הפסלים בכל פינה וכמובן עשרות המוזיאונים שמארחים את כל שכיות החמדה של איטליה מאז ועד היום. החלק השני שלא נופל הרבה בכמותו הוא האוכל המעולה שיש בפירנצה. אם זה הסטייק הפלורנטיני האימתני, מרק הריבוליטה המסורתי שהוא כל כך סמיך עד שכף נשארת לעמוד זקוף בו, הפסטה המקומית והכריכים, הפאניני המופלאים. הפלח הבא במבחנה שלנו הוא תיירים טחונים עד דק. יש המון תיירים מכל מקום בעולם ושומעים הרבה עברית. הנתח הבא הוא סטודנטים אמריקאים העסוקים בעיקר בלפיתת עכוז, שהוא בעגה הפלורנטינית, תפיסת תחת או תעופה עצמית. הם מגיעים לסמסטר ללמוד אמנות ומסתובבים בעיר לבושים מאוד מסוגנן (בעיקר הבחורות עם כובעי לבד גדולים ופוזה שנעה בין כוכבת קולנוע לאמנית גדולה). ילדים צעירים שעסוקים בלראות ולהיראות ולשבת בבתי קפה וללהג באמריקאית שטחית על זאת אמרה ככה וההוא עשה ככה ולהחליט שכל דבר הוא הכי מהמם בעולם. אחריהם במדרג יש הודים ואפריקאים שמוכרים ג'אנק ברחוב – מקלות סלפי סטיקס או, עם הטיפה הראשונה, מטריות ופונצ'ו מניילון דק במיוחד. גלידה היא המרכיב הבא – או מופלאה או סתם טובה כי אין מצב לגלידה לא מוצלחת באיטליה. אחר כך קצת מקומיים ולבסוף המרכיב האחרון המשמעותי הוא קוקטייל יקר. ולא סתם קוקטייל – אפרול שפריץ בצילה של הקתדרלה של פירנצה.

FirenzeOct2016_6118_161019

מה שקורה, כמובן היפותטית לחלוטין, הוא שזוג יורד מיוזע משהו לאחר שטיפס, שוב היפותטית, אל מרומי הכיפה של הדואומו של פירנצה, מהלך 463 מדרגות תלולות ו 114 מטר. לשם ההנחה, נניח שמישהי משניהם רוצה להרגיש מלכה ולשבת וללגום קוקטייל בנחת בעוד שזוג בניה, שוב לצורך הדיון בלבד, הולכים לחפש פוקימונים סביב הקתדרלה. לשם השלמת ההנחות שאנחנו לוקחים כאן, נניח כי בן זוגה של אותה אישה רוצה לצלם תמונה מהממת של הקוקטייל הכתום על רקע הקתדרלה והוא נשכב על הרצפה לשם השגת הזווית הנכונה ואז בעודו קם כפנתר בן יומו הוא בועט בקלילות בשולחן, שופך שני קוקטיילים ומעצבן את המלצרים הנבזיים. היפותטית כמובן, כי אנחנו כאן מניחים הנחות עבודה, נניח שאותו פנתר בן יומו לא מתבלבל ודורש מהמלצר עוד שני קוקטיילים לו ולמלכה שלו ומקבל אותם בעוצמה שכמעט סודקת את הכוס ועם זאת מקבל חשבון על סך 40 אירו לקוקטיילים. שוב, אם נקבל את כל ההנחות האלו, נבין למה בגרף ההרכב של העיר יש גם קוקטייל יקר.

אל פירנצה נכנסו באור אדום. העיר הפנימית כל כך צפופה שרק לרכב מקומי מותר לנוע בו. רכב זר צריך להזמין מקום חניה מראש ואז החניון מעביר את לוחית הרישוי למשטרה שמעדכנת את המצלמות שמונחות בכל הכניסות לעיר הפנימית. כשאתה ספונטני ורגיש כמונו ולא מתכנן מראש אתה חוטף אור אדום ברמזור של הכניסה וכשאתה חוצה פנימה בדרכך ל Airbnb. אבל החניון, תמורת יורו אחד יצלם את הלוחית ויבטל את הדו"ח שהחל לבעבע במשרדי המשטרה המקומית.

אז יצאנו אל העיר

FirenzeOct2016_120442_161019

אותם אלו שקראו כבר את הסיפור על הביקור בלוקה זוכרים שהיינו כאן לפני כ 15 שנה. אבל הגשר הישן, ה ponte vecchio כבר עמד שם.

FirenzeOct2016_6142_161020

טוב, זו לא חוכמה כי הוא שם מימי הביניים ועוד לפני כן כנראה. אבל הוא הגשר היחידי שנשאר מתקופת הרנסנס, גשר מקורה שמאכלס חנויות. פעם, היו שם חנויות קצבים עד שהדוכס הגדול קוזימו הראשון לבית מדיצ'י הורה לארכיטקט הרנסנס ואסארי לבנות את המסדרון מעליו לחבר את הארמון עם המשרדים שלו בצידו השני של נהר הארנו. הסרחון לא התאים לו והוא גירש את הקצבים ובמקומם קידם את סוחרי הזהב שנמצאים שם עד היום.

FirenzeOct2016_6149_161020

מה שעוד נמצא שם הם כייסים. אז, לפני 15 ראינו שלט Beware of pickpockets תלוי על הגשר כשחצינו אותו בבוקר. BewareOfPickpockets 300pxאחרי הצהריים, בדרכנו חזרה, הוא נעלם. זה הצחיק אותי, כי הכייסים בטח הורידו אותו.

אבל מישהו שם הסביר לי, כשדיברנו עם מוכר גלידה. "המשטרה מורידה אותו והכייסים תולים אותו", כך הסביר בעודו ממלא גביע אחר גביע, "אתה מבין, כשאתה רואה שלט כזה, אתה מיד בודק את הארנק, וכך מסמן לכייסים איפה אתה מחזיק אותו". הכייסים של פירנצה ידועים מאוד באלגנטיות שלהם ולכן ביקשתי מהנוער להיזהר עם הטלפונים במיוחד כשאנחנו חוצים את הגשר הידוע, אבל השלט ההוא לא הופיע יותר והגשר הפך עוד יותר תיירותי עם יותר חנויות יוקרה.

FirenzeOct2016_6153_161020

בתוך פירנצה, אחרי שאכלנו פאניני הכי מטורף שאפשר ב  All'Antico Vinaio וגם הילד הרעב ביותר, נראה שבע עד שבע מאוד, הגענו לכיכר הסיניורינה (Piazza della Signoria). שם הייתה חלוקה שווה בין הנוער. חלק הביע מורת רוח מכול הפסלים וההתלהבות והשני נראה מבסוט יותר.

FirenzeOct2016_6070_161019

מצאו ילדים מי שמח למצוא את ההעתק של דוד, המפורסם של מיכאלאנג'לו, את האריות של בית מדיצ'י, את מזרקת נפטון ומי היה טיפה מיואש?

FirenzeOct2016_6065_161019FirenzeOct2016_6054_161019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אבל עצב הוא דבר חולף במיוחד אם יש אתגר. הדואומו או קתדרלת סנטה מריה דל פיורה (Santa Maria del Fiore) היא אחת הגדולות בעולם, היא יפה כמו עוגת שיש וקצפת ויש לה כיפה שהיא פלא הנדסי של הרנסנס. כל כך הרבה טכנולוגיות הומצאו כדי לבנות את הקתדרלה ואת הכיפה שהייתה הראשונה, באותה תקופה ששברה שיא של 1,400 שנה שהוחזק ע"י כיפת הפנתיאון ברומא (שבנו הרומאים). היא אמנם לא נבנתה כדי לארח מבקרים ולכן המדרגות שלה לא ממש מכניסות אורחים ודי קשה לטפס אליה אבל זה מה שצריכים הנוער ואביהם לעשות. בניגוד לפעם הקודמת שבה ביקרנו בפירנצה, אם המשפחה גם היא הצטרפה למטפסים.

FirenzeOct2016_6074_161019

הטיפוס ניכר בנו. המעילים הושלו במהרה, כדי לתת לרוח הקרירה ליבש את הזיעה ולתת לנוף המרהיב של פירנצה לשטוף את העין

 

FirenzeOct2016_6082_161019

FirenzeOct2016_6089_161019

מגדל הפעמונים של הקתדרלה נמוך יותר מהכיפה, אבל הוא פשוט מדהים ביופיו על רקע העיר. השיש הוורוד, ירוק ולבן הזה, כמו פיצה מרגריטה, כמו דגל הלאום משרה על הנפש שקט ונחת. לא יודע אם היום מישהו היה טורח להשקיע שעות וימים ושבועות וחודשים לבנות משהו כל כך מושלם עם פיתוחים ודיוקים במקומות שאף אדם לא יראה. הכיפה לא נועדה שיבקרו בה. גם לא מגדל הפעמונים ובכל זאת כל חיפוי מגולף, כל פינה מסותתת היא כליל השלמות למרות שהבנאים של תקופת הרנסנס ידעו במפורש שזה לא יהיה גלוי לציבור. אולי זה בגלל שמבחינתם זהו ביתו של האל, אולי בגלל שהוא מסתכל מלמעלה ורואה, אולי זה תפיסה של מושלמות שאבדה עם השנים.

FirenzeOct2016_6108_161019

FirenzeOct2016_134633_161019

FirenzeOct2016_6123_161019

זוכרות את הקוקטייל היקר מפז מההתחלה?
הנה הוא קורה, כמעט כאן בתמונה. הנה השניים מגלים שיש כמה פוקימונים נדירים בפירנצה, פוקימונים שעיצב מיכאלאנג'לו ומחליטים על מסע צייד מהיר ועצבני והנה נורית מחליטה שהיא צריכה ללגום משהו מרענן בזמן שהם רצים באזור.

FirenzeOct2016_6076_161019

היה שם גם עוד אחד, שתיעד הכל, מהצד ללא מורא וללא משוא פנים. הנס שפק – הצלם הבלתי נלאה של הבלוג היה שם, לפני שהשולחן הפך דביק.

FirenzeOct2016_144410_161019

אני יכול לשמוע את השאלה – "ומה אחר כך? זהו ? זה מה שיש לך לספר כל פירנצה אחרי כל הדיבורים על אומנות?"

אז זהו שהייתה הרבה אמנות, אבל ניתן לסיפורים שם, על מיכאלאנג'לו ופגישה מצחיקה אצל יצחק של קרוואג'יו והפתעה מהממת עם אמנות סינית נושכת. אבל בכל זאת משהו שייתן רמז דק למעלליו של הנס שפק

FirenzeOct2016_154930_161019

ועוד משהו אחד. האוכל בפירנצה הוא גובל באמנות. זוכרות את החלוקה של פירנצה אי שם למעלה לפני הרבה שטויות ותמונות? זה הדבר השני בכמותו שיש בפירנצה. אוכל מעולה ומקומי. הדירה שלנו שכנה ליד הכיכר של בזיליקת סנטו ספיריטו (כנסית רוח הקודש בלעז) ובמרחק שלא שתי דקות של הליכה אחרי בקבוק יין וארוחה דשנה נמצאו מוסדות אוכל נפלאים ושם הגיע תורה של יצירת האמנות הנקראת bistecca alla fiorentina או סטייק פלורנטיני – סטייק ענק ממחוזות הפורטרהאוס צלוי במיומנות איטלקית מעל גחלי עץ. זה מגיע בגודל של קילו וממריא לכמה קילו – כמה שקיבתך וכיסך ירשו.

זוכרים את הנסיכה הקסומה? ויזיני, הסיצילאני אמר שם לאיש בשחור :

You fell victim to one of the classic blunders – the most famous of which is "never get involved in a land war in Asia" – but only slightly less well-known is this: "Never go in against a Sicilian when death is on the line"!

יש לי עוד עצה – אל תיכנס בשותפות על סטייק פלורנטיני, עם שני גודזילות רעבים – זה יגמר רע…

FirenzeOct2016_211712_161019

פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, Playmobil, Travel, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.