לוקה – 15 שנה וכלום לא השתנה

לי זה היה ברור שאני זוכר. שם, בסמטה הקטנה מאחורי הפסל היושב של פוצ'יני היה המקום שישבנו בו, אז באוגוסט 2001, זוג צעיר עם ילד קטן ועוד זוג חברים, לא ממש מודעים לכך שעוד 8 חודשים לילד ההוא יהיה עוד אח. בדרך לעיר לוקה (Lucca, כמו בשיר של סוזן וגה) סיפרתי להם באוטו על הטיול ההוא, על נאוה ועדי והביקור בלוקה. אפילו זכרתי מה שתינו, את הקיאנטי רופינו דוקאלה זהוב. לא ידעתי כמה מהר אני אבדוק את הזיכרון שלי.

מת על לוקה.

עיר לא גדולה בטוסקנה. לא הכי ידועה ולא הכי וואו. היינו בה בטיול ההוא בטוסקנה ב 2001 ואני התאהבתי בעיר. בניגוד לכל מיני מקומות אחרים, זו עיר שימי הביניים עיצבו והיא נשארה כזו אבל היא חיה. ילדים רצים ברחובותיה וזקנות קונות בצל בחנות. במרכזה הסמל המסחרי שלה –  מגדל גוויניג'י (Guinigi Tower) – מגדל לבנים מרובע שבראשו חורשה קטנה של אלונים.

מת עליו.

Lucca_5880_161017

מהרגע שמגיעים למרכז העיר, עוברים דרך החומות הענקיות שמקיפות אותה, חומות שהוקמו ב 1545-1650, חומות ברוחב של אוטוסטרדה שעדיין עומדות שלמות ומסוגרות, משהו נדיר באיטליה. במקרה שלנו, ברגע שחדרנו פנימה והתייצבנו ברחובות הקטנים מחופי האבנים, הייתה לי הרגשה של דז'ה וו. פניה אחר פניה, נראתה לי מוכרת. בפעם הראשונה פספסתי אבל בפעם השנייה כשהודעתי שמעבר לפינה נראה את המגדל, אכן הוא היה שם.

ואז הגענו לכיכר שבה יש פסל של פוצ'יני. גָ'אקוֹמוֹ אָנְטוֹנְיוֹ דוֹמֶנִיקוֹ מִיקֶלֶה סֶקוֹנְדוֹ מָארִיָה פּוּצִ'ינִי הוא בנה הידוע של העיר, מלחין אופרות איטלקי שכתב, בין השאר, את לה בוהם, מדאם בטרפליי, טוסקה ועוד. ידעתי שהפסל יהיה שם וידעתי שמאחוריו יש את המסעדה שבה אני רוצה לאכול. למה?

כי לפני 15 שנה, בגחמה של רגע התיישבנו שם – שולחן שמח של הורים וילדים קטנים שלא ממש אכפת להם מעבר לפסטה בלי כלום ואכלנו ארוחה מעולה. מה כבר יכול להשתנות במסעדה אחרי 15 שנה שלא ביקרת בה?

לא היה להם מקום לערב אבל נורית, פרקטית שכמוה, אמרה "אז יאללה, יש לכם מקום עכשיו?" והיה. אז ישבנו. לנוער אין בעיה לתקוע ארוחות ענק אחת אחרי השנייה כך שהם לא ראו בארוחה במסעדה רצינית לצהריים כל שינוי. כשהתיישבנו, ניגשה אלינו מי שלאחר מכן התגלתה כלוּנָה, בעלת הבית. סיפרתי לה שחזרנו לבדוק אם הם שמרו על האיכות לאור 15 שנה, את העובדה שהמגדל הזה שיושב שם ובודק אם יש פוקימונים באזור לא היה קיים עוד ואיך מול עיניה הוא הגיע מ0 ל מטר שמונים. היא חייכה וסיפרה שהיא קנתה את המסעדה לפני 8 שנים מבעלת הבית הקודמת (הנה, אפילו מצאתי את המודעה למכירה!) והקשיבה בסבלנות לא איטלקית לסיפורינו הנרגשים ואפילו שאלה שאלות מנחות, כפרעליה.

בזמן שהמתנו למים ולמנות פתיחה שלחתי הודעה לעדי שמיד הגיב ושלח חזרה תמונות לאישוש הזכרון

Whatsapp with Adi

דבר ראשון  – אני שמחתי לראות שהזיכרון עדיין עובד והבקבוק שמונח על השולחן הוא אותו בקבוק שזכרתי כשנהגנו פנימה ללוקה לפני כמה שעות. שלושת הילדים על הפסל – עם נדב באדום, באמצע, מוקף בעומר וטליה – אחד חייל משוחרר ואחת חיילת לקראת שחרור הקסימו את בעלת הבית אבל מה שממש הקפיץ לה את האושר היה התצלום האחרון – נדב יושב ומשחק בעפרונות פינוקיו שקנינו לו יום לפני בפארק פינוקיו בקולודי וברקע, מישהו לוקחת הזמנה. "זו גבריאלה, בעלת הבית הקודמת", הצביעה לונה, "ממנה קניתי את המסעדה על שלמותה לפני 8 שנים".

זה היה הקש האחרון. סיפורנו קיבל עומק של שנים. ישבנו בסמטה וסיפרנו לנוער האוכל סיפורים על אותו טיול, איך שישבתי בבית הקפה מול הדואומו עם נדב ישן בזרועותיי שעתיים-שלוש, שותה לי בירה אחר בירה בזמן ששאר חברי הטיול ההוא חולפים כל פעם על פני בדרך לעוד מקום. לונה, בעלת הבית כרכרה סביבנו מניחה עוד מנה ועוד מנה. האוכל היה מעולה קשות. לא נוסטלגיה תיבלה אותו אלא הוא פשוט היה עילאי.

עם כיוון השעון, היה שם פסטת פירות ים, קאצ'יו אי פפה עם אגסים מקורמלים (cacio e pepe – גבינה ופלפל שחור, המנה הרומאית שהפכה למנה הרשמית של הטיול), פפרדלה עם ראגו טלה אלוהי, ופטוצ'יני עם פטריות פורציני טריות. הכל פשוט ולכאורה מוכר, אבל בכל מנה היה משהו שהזניק אותה למעלה.

Ristorante Puccini

לסיום הארוחה, באה לונה והעניקה לנו מזכרת – בקבוק יין, הבלנד שמכינים למסעדה (וגם החזירה לנו יותר מדי עודף כי לא היה לה לפרוט ופשוט חייכה ואמרה שהיא אוהבת שלקוחות חוזרים). אז נפרדנו כידידים והבטחנו לחזור עוד חמש עשרה שנה.

Lucca_151758_161017

לסיום הסיפור הזה, החזרתי את נדב לפסל. מתוך כבוד לשניהם, ראשית לפסל ושנית לנדב לא ביקשתי שיטפס עליו אבל הנה הם שלושתם – פוצ'יני, נדב בן 18 ונדב בן 3 וקצת. חמודים. במיוחד פוצ'יני.

20161017_152354 Nadav Then and now

המגדל של לוקה, מגדל גוויניג'י (Guinigi Tower) הוא הפנינה של לוקה. מגדל של לבנים אדומות שנבנה בידן משפחת גוויניג'י ששתלה 7 עצי אלון בגינה הקטנה שעל ראשו. זה היה ב 1300. לא ברור אם אלו המקוריים, אבל העצים הם בני כמה מאות שנים ונוח לי לחשוב שאלו המקוריים שנשתלו בידי 7 האחים למשפחת גוויניג'י.

Lucca_5884_161017

אחרי צ'ינקווה טרה, הטיפוס במגדל בן 45 המטר על 230 המדרגות הוא אתגר פשוט יותר. הנוף מלמעלה הוא טוסקנה בהתגלמותה – ים של גגות רעפים וכמה מגדלים נוספים – המעטים שנותרו בעיר לאחר שברגעי השיא שלה במאה ה14, כך טוענים ההיסטוריונים היו כ 250 מגדלים. לא ברור לי איפה בדיוק, אבל אני אתן לאיטלקים את הכבוד מחמת הספק.

Lucca_5903_161017

Lucca_5910_161017

Lucca_5900_161017

ממרומי המגדל גם קל לראות את כיכר האמפיתאטרון, הלוא היא Piazza dell'Anfiteatro – כיכר אובלית המוקפת בשורה של בתים מימי הביניים. r22b-11לוקה היתה, כמובן, עיר רומית ואפילו יוליוס קיסר קשישא עבר פה וערך פה ב 56BC ברית עם קראסוס ופומפיוס הגדול, ברית הידועה בשםהטריאומווירט הראשון שבחש יפה ברומא מאחורי הקלעים תוך כדי שהשניים חושבים שהם מנצלים את קיסר לקידום האינטרסים הפוליטיים שלהם. הם לא ממש הבינו עם מי הם מתעסקים ועובדה היא שקיסר הוא שם תואר כיום ולא פומפיוס (על שמו קרויה הפומפייה שאיתה מגרדים פרמזן מעל הפסטה).

אבל נחזור לכיכר – בימיו של יוליוס, כשלוקה היתה עיר ואם ברומא, היה בה אמפיתאטרון שעמד גם לתוך תקופת ימי הביניים וכיון שהיה חסון ויפה נבנו בתים עד אליו, נשענים על קירותיו. ברבות השנים, כשהוא פורק נשארה כיכר שמשאירה את הצל שלו – אובלית עם ארבע פתחים גדולים, זכר לארבעת הכניסות לאצטדיון. היום אפשר להיכנס שם לאכול במלכודת תיירים או לפחות בגלידה טובה.

אפשר לראות ממש יפה את עברה הרומאי של לוקה במוזיאון קטנצ'יק במיוחד שנקרא Domus Romana – הבית הרומאי שהוא מרתפו של בית בפנים לוקה, שהתגלו בו שרידים של בית מפואר רומאי ובביקור קטן אפשר לראות ממש את הבית. אבל זה השארנו למחרת בבוקר, כשאנחנו והעיר נהייה רעננים יותר.

Lucca_5920_161017

Lucca_5935_161017גם בלילה המגדל של לוקה מושך את העין

בבוקר, לאחר שארזנו את חפצינו אל הבגאז' יצאנו לעשות קצת כיף – להוציא לפועל את תכניתה של אם המשפחה ולבקר בבית הרומאי אבל בשילוב של טיול אופניים שווה שהפך את לוקה לחוויה של ממש.

Lucca_5959_161018(לא יודע מי הבלונדה אבל למרות שאני מצאתי אותה, נורית לא הרשתה לי לקחת אותה איתנו)

לוקה של ימי הרנסנס מוקפת חומה אדירה שהיא כל כך רחבה שיש ממש כביש עליה, להולכי רגל ואופניים. שדרת עצים גדולים מקיפה את הדרך, עצים גדולים, עצי ערמונים כמדומני שנטעו כדי ליצב את סוללות האדמה שנשפכו אל החומה לחזק אותה עוד יותר. החומה של לוקה היא יופי של דבר ומעולם לא עמדה במתקפה. 4 קילומטרים הוא אורך המסלול ובו ירידות ועליות אל העיר. אפשר לשכור אופניים בעיר או במקרה שלנו לקחת מהמלון 4 זוגות במחיר שווה לכל נפש.

Lucca_5986_161018

זה כיף לדווש כך בינות ללוקזים שרצים, הולכים, מדוושים, מחליקים חלקם עם כלבים וחלקם בלי. ילדי בית ספר הולכים ומנהלים ויכוחים באיטלקית שנשמעים פשוט נפלא. ביניהם אנחנו מדוושים בקלות וזה פשוט נהדר. הבתים יפים, הרחובות והסימטאות הנפרשות כל פעם מול עיננו נראות קורצות ומעניינות ורק צילצוליו של הGPS שמתווה את הדרך פנימה אל הבית הרומאי משבשים את הרוגע.

Lucca_5960_161018

הירידה מהחומה לתוך העיר עצמה דורשת כבר יותר תשומת לב. לנו אין את המיומנות המקומית שמזגזגת בין כמויות התיירים, המכוניות שנעות בעיר, המקומיים שגם הם מהלכים וכל זאת תוך כדי שיחה קולנית בטלפון. אבל אני חושב שהחיוכים אומרים את הכל.

Lucca_5988_161018

 

Lucca_5994_161018

הסמטאות קורצות ומושכות את הרוכבים ולעיתים גם מוצאים הפתעות לא מתועדות כמו קופה מקרטון ממוחזר ואיתה קופיף, ספונים תחת קשת ליד החומה.

Lucca_6004_161018

האופניים הוחזרו, המשפחה תפסה את מקומה במכונית שהחליקה בחרישיות קוריאנית, משאירה את לוקה, לונה ומגדל גוויניג'י על שבעת אלוניו מאחור.  כתזכורת לכמה יפה לוקה, אשאיר גם אני מאחור, ציור קטן של הצייר הלוקזי, פאולו גלטי (Paolo Galletti, הנה האתר שלו) שמצייר את לוקה ובמיוחד את המגדל ועליו שבעת האלונים. כבר אמרתי בהתחלה –

אני מת עליו.

Lucca_5917_161017

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, Travel, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על לוקה – 15 שנה וכלום לא השתנה

  1. אודי הגיב:

    חומה יפה. עוד מעט תהיה לנו חומה הרבה יותר גדולה והרבה יותר יפה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.