Pokemon – connecting people

עמדנו חבורה שלמה של אנשים – חלק ילדים צעירים מאוד, חלקם נערים, חלקם בוגרים ואחד קשיש (אני, באופן יחסי לשאר הגילאים) בצהרי היום בצל מול גינה קטנה בה הופעל פיתיון לפוקימונים חשבתי על מה שאמר לי אוהד קודם – פָּארָפְרָזָה על הסיסמה הישנה של נוקיה:

Pokemon – Connecting People

Pokemon Connecting PeoplePokeball by poke-lab @ deviantart.com

אני חש צורך בלתי נשלט לדון בנושא. מה גם שיש לי זמן כי האפליקציה כרגע לא נותנת לי היכנס בתואנה של בעיית שרתים – אני לא חושב שהם היו מוכנים לגאות המטורפת הזו.

אז שבו בשקט ונדון בנושאים הבאים:

  1. מה זה פוקימון גו?
  2. מאיפה זה צץ פתאום?
  3. אבא וילדים ופוקימון – שילוב מנצח
  4. פוקימון גו הוא המרענן הרשמי של הקיץ
  5. מי מרוויח מזה? איך עושים מזה כסף? (עדכונים שם)

 

RaichuPageDivider

 

1. מה זה פוקימון גו? Pokemon go?

פוקימון  גו הוא הגלגול הכי עדכני של שרשרת משחקי הפוקימון שבמרכזם תפיסת מפלצות חמודות שכאלו, שיפור היכולות שלהם ובסופו של דבר העמדתן לקרב נגד שחקן אחר. הפעם המשחק משוחק בחוץ בעולם האמיתי תוך כדי שימוש באפליקציה טלפון שמניחה רובד נוסף על העולם המוכר לנו שבה אפשר למצוא מפלצות, להצטייד בציוד בנקודות מסוימות שנקראות Pokestops שבד"כ נמצאות בציון דרך בעולם האמיתי (פסל, כיכר, מבנה מוכר וכוי). המפלצות מתפתחות ויכולות להלחם זו בזו בנקודות מסוימות הנקראות Gym. המנצח(ים) לוקח לעצמו את ה Gym עד שיבוא מישהו שינצח אותו.

ברגעי התפיסה של המפלצות, הן מופיעות בעולם האמיתי כפי שהוא נראה בעדשת הטלפון ואז צריך להשליך עליהן כדור (בטלפון, בטלפון…) ולתפוס אותן והלאה והלאה.

אושר מוחלט!

DSC_3573 Enhanced

 

RaichuPageDivider

 

2. מאיפה זה בא לנו פתאום?

Pokemon on Gameboy 400pxכמו שני קווי עלילה שנפגשים להם במשחקי הכס כך נפגשו פוקימון ואינגרס. פוקימון התחיל עם הגיים בוי הראשונים שהציגו נינטנדו ביפן, אי שם ב 1996, כיעור בשחור על גבי ירוק אבל רעיון מגניב שהציג משחק שסובב סביב כ 150 מפלצות כיס (שהן Pocket Monsters ולהלן Pokemon) ומנגנון שלם של תפיסתן, מלחמות בינהן, קלפים והחלפות – כל מה שילדים צריכים – כולל את הסיסמה האלמותית, חלומו הרטוב של כל מי שמשווק לילדים שרק רוצים לאסוף עוד – gotta catch em all. עם השנים וההתפתחות הטכנולוגית פוקימון הלך והתפתח והפך יותר ויותר מוכר בעולם שאינו יפן.

קו העלילה השני מתחיל ב 2012 בגוגל. נסיון מוצלח לשלב משחקיות מעל מערך המפות של גוגל יוצר את אינגרס – Ingress –  משחק מרובה משתתפים שקורה בחוץ בעולם האמיתי ע"י שהוא מוסיף מימד נוסף לעולם, מגובה ע"י אוסף קלישאות מדע בדיוני ויוצר שתי קבוצות – enlighted & resistance שנאבקות על שליטה בעולם – כחולים נגד ירוקים.

על מפת העולם הונחו פורטלים, XMים, קשרים שמחברים ביניהם כדי לסגור שטחים (כמו פעם, בימי ה Qix) ושטח סגור נצבע ונשלט ע"י אחד מהצדדים.

ingress-screenshot-3

אני התחלתי עם אינגרס ממש בהתחלה ושיחקתי תקופה עד שגיליתי שכל אזור מגורי שייך לאותה חבורה ולכן אין לי הרבה מה לעשות ודי נטשתי את העסק. א' ידידי היקר, ממשיך מאז בצורה רצינית ואפילו נסע לו לאירופה להשתתף באירוע מרובה גיקים (אלפי אנשים מתרוצצים בוינה במשך יומיים ונלחמים זה בזה מעל מסכי הסמארטפון – הקינאה שוטפת אותי). אנשי אינגרס מיפו יפה את העולם, בנו פורטלים מעל נקודות ציון ידועות, כתבו תיאורים והוסיפו תמונות. ב 2015, גוגל הוציאה מתוכה את Niantic כחברה עצמאית.

וכאן נפגשים שני קווי העלילה.

נינטנדו ו Niantic הרימו משחק משותף (בלי להיכנס למי הקים מה) מעל הבסיס העובד של אינגרס. הפורטלים של אינגרס הפכו ל Pokestops של פוקימון וישנם הרבה שחקנים מתוסכלים של אינגרס שאומרים "אנחנו היינו קודם, מה זה כל האנשים האלו שגילו את אמריקה ומעמיסים לנו על השרתים?!".

הנה אותה הצומת בשני המשחקים – הדמיון רב אבל יש הרבה שוני

1468425315280167

פוקימון, פרט להיותו ילדותי יותר (לכן אני מת עליו!) הוא אינדיבידואליסטי. אין הרבה שיתוף פעולה ואין מה להפריע אחד לשני חוץ מקרבות ב Gym. באינגרס יש הרבה יותר אסטרטגיה, שיתופי פעולה חוצי ארצות, אמונות ויבשות – א' סיפר לי על מבצעים לסגור שטחים על כל אגן הים התיכון – תוך שיתוף פעולה עם שחקנים במדינות ערב ובאירופה – מאמץ של חודשים של תכנון וסיכום ויציאה לשטח לעיתים גם הליכה במדבר לנקודה שתחזיק מעמד מול התקפות של הצד השני כי היא מבודדת ורחוקה.

 

RaichuPageDivider

 

3. אבא וילדים ופוקימון – שילוב מנצח !

אנחנו כבר שבוע במשחק. אמנם הוא לא שוחרר בארץ רשמית אבל אבאים מסוימים פתרו את זה בקלות. התקנתי את האפליקציה וכשחזרתי הביתה הצעתי לאוהד לצאת ולבדוק את העסק. לקח לנו 4 שעות לחזור הביתה וכיסינו שטח מטורף. הילד שולט בחומר ברמה מדאיגה, מבצע חישובים של "פוקימון מסוג מחשמל טוב יותר נגד מעופפים ופוקימונים של מים". בערב כבר לשני הילדים היה את האפליקציה ולמרות שזה חופש, בשבע בבוקר הם כבר היו בחוץ עם מים וסוללות נוספות – חוזרים אחרי שעתיים וחצי עם סיפורי מורשת קרב. מאז יצאנו כבר כמה פעמים וזה תענוג גדול שאותו נורית סובלת בגבורה.

אנחנו כבר מתכננים. אם הולכים למקום כלשהו, אנחנו נקדים כדי לבדוק את השטח ולחפש פוקימונים. אם יש קושי להוציא ילד מהבית – אין קושי.

 

RaichuPageDivider

 

4. פוקימון גו הוא המרענן הרשמי של הקיץ!

זה מדהים.

זה מזיז את כולם. הילדים מכל הגילאים שתקועים מול המסכים בבית, יוצאים החוצה. נכון, הם עדיין עם מסך אבל ברגע שהם מחפשים את פסל האיש הקורא כדי לאסוף ב Pokestop שנמצא שם ציוד הם מכירים את הפסל, את הגאוגרפיה של העיר, איך מגיעים ממקום למקום ומה יש בכל דבר.

המשחק מעודד הליכה. אתה יכול לקבל ביצה של מפלצת שאותה שמים באינקובטור. מה שיגרום לה לבקוע זו הליכה של 2 ק"מ או 5 או 10. נסיעה במכונית לא תועיל מאוד כי המשחק מזהה שאתה זז מהר מדי. אופניים זה חצי פתרון ואופניים חשמליים לא ממש תורמים. אז כולם הולכים או רצים. אני חושב שאוהד עשה כמה עשרות קילומטרים השבוע בחיפושיו.

מה שהכי משעשע אותי הוא החיבור המיידי בין השחקנים שמזהים זה את זה ברחוב.

יש לידנו גינה ובה Gym. הילדים הולכים לתקוף אותו כל פעם ואז כשאני בא לעזור (הפכתי לשחקן החלש ביותר בבית) אני מוצא אותם עם אנשים זרים שמתקבצים יחד לתקיפה. יש קבוצות גם בפוקימון – כחולים, צהובים ואדומים וחברי אותו צבע יכולים לשתף פעולה בהתקפה על קבוצת צבע אחרת.

PokemonGo_140257_160715

מה שהכי שעשע אותי זה שבסוף השבוע מישהו שחרר פיתיון לפוקימונים בגינה סמוכה. Lure Module הוא פיתיון שמניחים בעולם המשחק והוא מושך פוקימונים מכל האזור. למשך חצי שעה, כל שחקן קרוב יראה את הענן הוורוד (!) באזור מסוים וידע ששם יש הרבה פוקימונים. כל אחד רואה אותם במפה שלו וכל אחד יכול לתפוס את העותק הפרטי שלו (אם אני תפסתי, גם אתה יכול)

מתחת לעץ שבפינה התקבצנו חבורה שלמה של אנשים שאין ביניהם כלום – פרט למשחק שמותקן על הטלפון. לכולם אגדות על הפוקימון שברח, על טקטיקות ומורשות קרב איפה לתפוס מה (בכניסה לישוב יש bulbasaur) ולכולם שאלות שעליהן ענה אוהד (שם באמצע, מוסתר ע"י הענף). נדב ירד אח"כ כשמישהו אחר הפעיל פיתיון ואותו הדבר קרה – המון אנשים התקבצו למשך חצי שעה – ילדים, נערים, צעירים ומבוגרים.

זה ממש כמו שאמר אוהד – Pokemon, connecting people

גם הנסיעות המשפחתיות הפכו לחוויה כאשר אנחנו נוסעים דרך מרכזים עירוניים וכבישים עתירי ציוד פוקימוני כשנורית נוהגת ולעיתים מאיטה כדי שנתפוס משהו מסוים. כשאין כלום אז יש נושאי שיחה רבים על הנושא והיא, מקבלת הכל בשקט על שלושת הילדים שלה.

 

RaichuPageDivider

 

5. מי מרוויח מזה? איך עושים מזה כסף?

עכשיו הקטע המקצועי יותר – לא יתכן שכל הטוב הזה הוא חינם כי אין כזה דבר ארוחות חינם.

בנושא של monetization יש כמה אפשרויות

  • רכישות בתוך האפליקציה  – $$

באפליקציה יש חנות ואפשר לבצע In App Purchases  במטבעות משחק. אבל אם אין מספיק, אפשר לקנות מטבעות בכסף אמיתי – החל ב 4 ש"ח וצפונה למאות ש"ח.

כיון שאפשר להשיג את הרוב בסבלנות וכיון שרוב השחקנים הם ילדים – אני לא רואה את המסלול הזה כמניב (למרות שילדים יכולים להשפיע על הוריהם שישמחו שהילדים יוצאים החוצה ויורדים להם מהנשמה – אז אולי זה כן כיוון מניב)

עדכון – א', שחקן ותיק תיקן אותי.

מסתבר ש Niantic מוכרים ב $1.6M שהם 1.6 מיליון דולר ביום. הכסף הולך לאפל וגוגל (דרך המנגנונים של In App purchases) וכמובן לחברת פוקימון ודרכה לנינטנדו, אבל זה המון כסף. כמו שא' אמר לי – יותר מ Clash of Clans ואפילו יותר מ Candy Crash בימיהם הטובים.

Pokemon-GO-Shop

  • מרצ'נדייז – סחורה – $

יש המון סחורות שאפשר למכור לאנשים סביב המשחק. פוקימון נבנה סביב זה שיש קלפי משחק ודמויות ושאר דברים שהועברו מהעולם הדיגיטלי המשחקי לעולם הפיזי. השילוב של יפנים ואמריקאים הוא שילוב של אלופים.

חוצמזה, יש דברים כמו ה Pokemon Go Plus שהוא חפיץ, גדג'ט שמחובר לטלפון בבלוטות' ומאותת לך כשמשהו קורה בסביבה ואז לא צריך להחזיק את הטלפון ביד כל הזמן וזה גם נראה מגניב. ב $35 זה נראה משהו שאפשר להרשות לעצמך ויש בו אמירה. כיוון מעניין.

PokemonGoPlus

  • מכירת שטח פרסום – $$$

יש לפוקימון ערימת נכסים מרשימה והכי יפה – בלי לשלם לאף אחד. הם יכולים לשים תחנה, Pokestop בכל מקום וגם במרחק אפשר ללחוץ עליה ולראות תמונה ותיאור.

עסקים, בתי קפה, מסעדות, עיריות, שמורות טבע וכל מי שרוצה יכול למעשה לתת חסות, Sponsoring בלשונם ולמשוך קהל אליו. זה למעשה win-win-win כיון שNiantic מרוויחים מדמי החסות, המקום, למשל מקום קבב טורקי מושלם נהנה מהעובדה שיותר אנשים מגיעים אליו ואם יש מקום לשבת אז עוד יותר טוב כי ב Pokestop אפשר לקבל ציוד כל חמש דקות. האנשים מקבלים מקום לשבת בו ולשחק בשקט וגם אם לא יקנו כלום הפעם – זו חשיפה מאוד ממוקדת.

Express - pokestop-pokemon-go-576x1024

כאן, לתפיסתי נמצא מכרה הכסף הגדול. מבחינת Niantic אין כמעט עלות להקים תחנה שכזו – עוד כמה נתונים לאיחסון וזהו. היכולת לפנפן  היא קטנה אבל אני הייתי שם עמוד קטן עם סימון מול בית העסק ויוצר מובהקות בעולם האמיתי לנוכחות הוירטואלית כדי עוד יותר לבלוט. אותם עסקים יכולים גם לשחרר פתיונות שיעלו להם $1 לחצי שעה ולמשוך אנשים ופוקימונים ממרחקים. עוד בתהילים נאמר "מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ".

זה כבר קורה בימים האחרונים – גם אם לא מסודר, אבל להניח פתיונות – לא צריך את Niantic – רק חשבון משחק וכרטיס אשראי. פיצריית "L'inizio Pizza Bar" בניו יורק הגדילו מכירות ב 75% בסופה"ש האחרון לאחר ששיחררו פיתיונות פוקימון בשווי של $10.

  • אנשים שמוכרים חשבונות מצליחים – $

פה יש כסף אבל לא ל Niantic או נינטנדו. בימים האחרונים החלו אנשים למכור חשבונות משחק מושקעים. זה לוקח זמן, והרבה מאוד הליכה להגיע לרמות גבוהות ויש מי שמעדיף להתחיל גבוה ומוכן לשים כסף על זה

חיפוש מהיר ב Craiglist הביא לי את הבחור הזה שמוכר שחקן ברמה 17 עם כמה פוקימונים נדירים ברמות גבוהות  וכל היופי הזה יכול להיות שלכם עוד היום תמורת $170 טבין ותקילין. אתם משלמים לבחור, מקבלים סיסמא וזהו, מתחילים בתור הבריון של השכונה.

7-17-2016 9-26-53 PM

01414_6d0gXwopwUU_600x45000G0G_9QHffThA4yK_600x450

אבל את זה אני אשמור לעצמי, עד לרגע שבו לא אוכל לעמוד עם הילדים ברמה אחת…

מעניין לראות אם נינטנדו יבלמו את התהליך הזה. זה כבר תעשייה מאוד מפותחת במשחקים אחרים ולמרות שהם לא מרוויחים מזה ישירות הם יוצרים פעילות במשחק שכן מניבה להם כסף.

אבל מצד שני, זה גורם לבניית תעשייה של סינים ופיליפינים שיושבים בסדנאות יזע (sweatshops) ומייצרים חשבונות שכאלו בלי להביא ערך למשחק. אני מניח שעצם העובדה שצריך ללכת ולהסתובב בעולם תמנע קלות את הכיוון הזה (למרות שאפשר לפתוח פתיון ולשבת על התחת)

יש לי עוד המון מה לומר בנושא, אבל חראם על הזמן שלי ושלכם – בזמן הזה אפשר לרדת למטה ולחפש פוקימונים.

לחיי הפוקימונים שבדרך!

פוסט זה פורסם בקטגוריה Thoughts, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.