!As you wish

איזה סרטים תיקח איתך לאי בודד? זה סוג השאלות בכל מיני מדורי סופשבוע ועיתוני לאשה. בכל רשימה שארכיב (עם גנרטור וטלוויזיה וטלפון לווייני) אני אשים את הנסיכה הקסומה – The Princess Bride

אני חושב שיותר אנשים יודעים להשלים את המשפט:

"Hello. My name is Inigo Montoya. You killed my father. Prepare to die"

מאשר ציטוטי גשש כגון "איך קוראים בעברית לצ'ופצ'יק של הקומקום?"

אין כמעט סרט שמתקרב לקסם של הנסיכה הקסומה. גם בצפייה ה723 (אני קרוב לזה) אתה עדיין מחייך למרות שאתה יודע כל תפנית, כל משפט וכל דיאלוג שנון להפליא. אני יוצא מתוך הנחה שכל באי הבלוג מכירים ברמה זו או אחרת את הסרט ואולי אף את הספר שעליו הוא מבוסס (הספר והתסריט נכתבו עי" וויליאם גולדמן) שבו סבא מקריא לנכדו החולה את ספרו (הפיקטיבי) של ס. מורגנשטרן וכך מסביר הסבא את טיבו של הספר:

"סיוף. מאבקים. עינויים. רעל. אהבת אמת. שנאה. נקמה. ענקים. ציידים. רעים. טובים. עלמות יפות תואר. נחשים. עכבישים. כאב. מוות. אמיצים. פחדנים. חזקים. מרדפים. בריחות. שקרים. אמיתות. תשוקה. ניסים."

סיפורם של באטרקאפ (Buttercup, הלו היא נורית) ונער החווה ווסלי שאהבת אמת מחברת אותם מעל לפיתולי עלילה בלתי נתפסים וכל אותה רשימה ארוכה המופיעה למעלה. אהבת אמת שמתבטאת בביטוי הידוע – " As you wish" שווסלי עונה לאהובתו לכל דבר, כולל כשהיא דוחפת אותו במדרון תלול להפליא

Taken by Eitan Elkin
ווסלי כפי שהגיע לתחתית המדרון  (לחצנה לגרסה הגדולה)

הסרט יצא ב 1987, במאה הקודמת, לפני כמעט 30 שנה אז למה נזכרתי בו?

בגלל הספר שזה עתה סיימתי, ספר בשם "As You Wish: Inconceivable Tales from the Making of The Princess Bride", הנה הוא כאן אצל האמזון, אני קראתי בקינדל שלי. הקרדיט למציאתו הולך לעידן (שלאט לאט הופך למצפן הספרותי שלי)

As.You.Wish.Book.Coverהספר נכתב ע"י קרי אלווס (Cary Elwes), השחקן שמשחק את ווסלי, הדמות הדי ראשית בסרט (בעזרתו האדיבה של סופר צללים מיומן). הוא באמת מיועד למי שמכיר את הסרט אבל הוא מהנה באופן מפתיע. ההתחלה שלו קצת מייגעת שבה אלווס מפרט ברמה של "קמתי, צחצחתי שיניים, אכלתי, עניתי לטלפון…" את כל מה שקדם להפקה אבל ברגע שיוצאים לדרך, הספר נעשה מרתק. ברמה שרציתי לחזור הביתה ולשבת כבר בשקט לקרוא עוד פרק. עושה רושם שכל מי שהיה שם, הסרט שינה את חייו. בכל פרק יש גם עדויות קצרות של כל שאר המשתתפים, מרוב ריינר הבמאי ואנדי שיינמן המפיק דרך כולם, חוץ מאנדרה הענק הלוא הוא פזיק fezzik(הענק…) שהלך לעולמו לפני שנים רבות.

מבחינה עובדתית הסרט היה כישלון קופתי. הפרק האחרון בספר מוקדש כולו לסיפור העגום על מחלקת השיווק של Fox, שלא ידעה איך למכור את הסרט והם פשוט כשלו והסרט בקושי הוקרן בבתי הקולנוע ורק מהפכת ה VHS הצילה אותו והוא הפך לסרט הזה שכולם רואים ומצטטים שוב ושוב. אבל הספר מדגים שהסרט נעשה באופן חריג, שהיה כאן כינוס נדיר של כישרונות גדולים, לפני המצלמה ואחריה, היה כאן תסריט מעולה והדוק של אחד מגדולי התסריטאים של הוליווד – וויליאם גולדמן שכתב את הספר וגם התרה בכולם שזה פיסת הטקסט הכי אהובה עליו והיה כאן במאי עם חוש הומור שידע לתת לכולם את המקום ולביים את הסרט כאגדה אבל תמיד עם חיוך בזווית העין. אבל זה נעשה בדרך הישנה, בלי אפקטים ממוחשבים או ערכי הפקה נמוכים.

הסרט צולם לפני שה Green Screen היה נפוץ, אותה טכניקה שמאפשרת לצלם על רקע ירוק או כחול, כמו באולפני טלוויזיה ולהלביש רקע. הוא צולם לפני שהשימוש ב CGI, גרפיקה ממוחשבת היה בשימוש רחב. כל התפאורות נבנו באולפנים. צוקי השגעון הענקיים נבנו ממש עם הטירה ההרוסה והרקע המצוייר שנראה כאילו זה שקיעה. בספר מתאר אלווס באריכות כיצד הוא (האיש בשחור) ומנדי פטנקין (אינינגו מונטויה) למדו סיוף והתאמנו שוב ושוב. רוב ריינר, הבמאי הביא לסט שני סייפים מהוללים – בוב אנדרסון, סייף אולימפי שהכין עשרות סצנות סיוף עוד מתקופת ארול פלין וסרטי הפירטים ופיטר דאימונד שגם ביימו ושיחקו את קרבות הסיף במלחמת הכוכבים (ברוב הסדרה) שלקחו את שני השחקנים ובמשך כארבעה חודשים אימנו אותם יום יום. קארי אלווס מספר שבכל פעם שסיים לצלם ועבר לצידה השני של המצלמה, חיכה לו אחד המאמנים עם שני חרבות והמשיכו להתאמן.

Bob Anderson and stunt coordinator Peter Diamond
בוב אנדרסון (משמאל) ופיטר דאימונד בונים את הקרב בין לורד ווידר לאובי וואן בסרט אחר כלשהו

וויליאם גולדמן  תיאר את הקרב כ "The Greatest Swordfight in Modern Times" ובמשך חודשים חקר ספרי לימוד מהמאה ה 17 – כל אותם תזכורות לטכניקות סיף הן אמיתיות והשמות הם שמות היסטוריים של רבי אומנים בסיף שכתבו ותיעדו את הטכניקות. הנה צחצוח החרבות הלשוני בין השניים

?Inigo Montoya: You are using Bonetti’s Defense against me, ah
Man in Black: I thought it fitting considering the rocky terrain
?Inigo: Naturally, you must suspect me to attack with Capa Ferro
?Man in Black: Naturally, but I find that Thibault cancels out Capa Ferro. Don’t you  think
Inigo: Unless the enemy has studied his Agrippa… which I have

A-mighty-duel

הקרב הוא אחד הקטעים הכי אהובים עלי בסרט, יחד עם מקס כמובן והניסים שלו, והפריצה לטירה, וקרב המוחות בין האיש בשחור לסיציליאני, ואני יכול להמשיך שעה. הקרב הזה הוא אמיתי ושני השחקנים מבצעים אותו. רוב ריינר, הבמאי, בחוכמתו דאג לצלם אותו כמעט אחרון בסדר הצילומים כדי שהשחקנים יוכלו להתאמן ולהתרגל זה לזה. הפרק על הסיוף בספר הוא אחד הראשונים ולאורך כל הספר אנחנו מקבלים הצצה להמשך הלימוד וההתפתחות עד לקראת הסוף שם מסופר צילום הקרב. כשהגעתי לפרק על הקרב כבר לא יכולתי לחכות וקראתי אותו בשקיקה.

 

זוהי אכן סצינת הקרב החרבות הטובה ביותר שאני מכיר שקולה רק לזו בסרטו הישן של דני קיי, "ליצן החצר" (The Court Jester סרט הרפתקאות מצחיק מ 1955, שגם הוא, לא נס ליחו)

דני קיי, המכושף ע"י האומנת נע בין הלוחם הכי אמיץ לפחדן הכי מסכן

 

אם יורשה לי, וכייוון שכאן, בבלוג, זהו אחד המקומות היחידים שתמיד מרשים לי אני רוצה להציע תיאוריה. איך זה שהנסיכה הקסומה הפך לסרט שמתיישן נפלא ועדיין מצוין גם אחרי כמעט 30 שנה?

אני אאלץ להעזר בפרסומת לחומוס מחריד – סרט עושים באהבה ויש המון אהבה לאומנות הזו בסרט הזה. הוא נעשה בצורה הכי old fashion שיש, עם צוות שחקנים מעולה שהתכנס בדרך נס, לקח את הזמן שאין היום בסרטים ללמד ולאמן שחקן לתפקיד שלו ולתת לו את הזמן ללטש ולהוציא את הטוב ביותר שגם יראה אמיתי ואמין על המסך. עובדה היא שחוץ מבילי קריסטל שרק מבליח לחמש דקות גאוניות כל צוות השחקנים כולל רובין רייט שעושה עכשיו את 'בית הקלפים' – זה הסרט והתפקיד שהם מזוהים איתו במשך 30 שנה. אין בסרט אפקטים שהתיישנו עם הזמן ולמעשה זה אחד הסרטים האחרונים לפני מגפת ה CGI שמתיישן בקצב מהיר מאוד ונראה רע כבר אחרי שנים מועטות . ויש תסריט מושלם. בתסריט כמעט כל שורה ראויה לציטוט כפתגם. זה פשוט אוסף של מצרכים פשוטים ובעלי האיכות הכי גבוהה שמרכיבים תבשיל שעולה בהרבה על כל חלקיו. ויש שם גם ענק אחד, פזיק, שהוא אנדרה הענק שממלא את הספר כשכולם מדברים עליו בחיוך חולמני על אדם ענק עם לב עוד יותר גדול.

טוב, אני סגרתי פה. הולך לראות את הסרט שוב. עכשיו שאני יודע שהסצנהשהסצינה שבו הרוזן רוגן הולם בראשו של האיש בשחור עם החרב, הוא באמת הולם בו וההתעלפות היא אמיתית, כזו של התעוררות במיון עם תפרים בראש – אני חייב לראות את זה שוב.

כרגיל – אני מציע שתקראו את הספר. ותראו את הסרט, אבל בפעם ה 104 לפחות.

Princess Bride Cast Reunion

מחזור 1987 – מצטלם שנית ב 2012 , לחגיגות 25 השנה

Art Streiber photo of Reunion x600

פוסט זה פורסם בקטגוריה Playmobil, Thoughts, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על !As you wish

 1. ניר הגיב:

  אכן, בלתי נתפס.

 2. אין אין אין על הסרט הזה. מי שצופה בסדרת ה"מתח" – זוועות האמריקנית Criminal Minds, בקושי יזהה ב-"אייג'נט גידעון" את איניגו שלנו.
  מה שפחות ידוע : בחור בשם רוס אולבריכט בנה ב-2011 אימפריית צללים בשפ Silk Road, מבוססת Bitcoin ומאפשרת מסחר בכל דבר. ואני מתכוון, כל דבר. זהותו היתה סודית לגמרי, ולקח ל-"זרועות הבטחון" ים זמן לתפוס אותו – בפוקס (אהלן אודי). אמרו שזה בעצם תפקיד שמתגלגל בין אנשים שונים. כינויו ברשת – DPR' , כלומר Dread Pirate Roberts . מנהל התפעול של העסק כינה עצמו איניגו.
  השבוע נשפט רוס למאסר עולם.

  מעוניינים לדעת עוד? הנה הקישורים לחלק א' ולחלק ב':
  http://www.wired.com/2015/05/silk-road-1
  http://www.wired.com/2015/05/silk-road-2

  שלום

 3. בהמשך לתגובתי לעיל: השחקן המגלם את איניגו הוא מנדי פטנקין. שמו המקורי – מנדל-ברוך, שם נפוץ מאד בצפון קוריאה ובאיי פאגו פאגו.

 4. Alon Segal הגיב:

  איתן תודה על הספר – זה כמו להיות על הסט של אחד הסרטים האהובים בכל הזמנים – ולשאלה שאיך יכול להיות שיש כל כך הרבה נפילות קולנועיות עם צוות מוכשר ותסריט טוב?? אפשר רק לצטט את ה- man in black

  Get used to disappointment

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.