אוסטרליה זה כאן! בערך…

לא יעזור כמה קשוח תהיה. לא משנה אם השתילו לך גרניט פורצלן במקום לב. גם אם קוראים לך וולדרמורט, חניבעל לקטר, סאורון, או דארת' וודר – המראה של גור קנגורו זערורי וקירח מפרווה מגיח מהכיס של אימו ברגליים רועדות, לרחצת לשון תמיס לך את הגרניט או את המסיכה וגם אתה, רשע שברשעים, קשוח שבקשוחים – גם אתה תגיד "אוווווי! איזה מאמי!"

GanGuruCamping_8301_130802

שעת בוקר מוקדמת בגן גורו, ליד קיבוץ ניר דוד. אתמול בערב הגענו בהרכב מצומצם (אוהד ואביו) יחד עם משפחת בן צבי, הוגת הרעיון, לפעילות לילה של גן גורו: באים בערב, מקימים אוהל, יוצאים עם רדת החשיכה לפעילות בגן החיות האוסטרליות, חוזרים לישון באוהל וקצים בבוקר ביקיצה לסיור בוקר.

איך שהאוהל תפס צורה, אוהד תפס רגליים ויצא לבדוק את הגן. אני ניצלתי את ההזדמנות להזהיר את המדריכים שלא להסתבך עם המתולתל ההוא, כי אולי הם מטפלים בגן שלהם כבר 15 שנה, אבל הוא בדרך כלל צודק. כל כמה דקות הופיע הילד מיוזע, בפנים אדומות ובחיוך רחב מסר עוד דיווח על עוד ציפור, חיה, זוחל, דג או רמש שמצא. אני, נעתי בנינוחות בתוך המאהל ההומה משפחות. יש לי את הפריבילגיה להיות כאן עם ילד יחיד שגם הוא לא ממש צריך אותי כרגע. אוסטרליה, וֶרסָנוֹ, אוסטרליה. אמנם מדי פעם הגיח אוהד וגרר אותי לראות לטאה או ביתן תוכים, אבל הנינוחות השתלטה על העניינים.

גן גורו, למי שלא מכיר, צמוד לסחנה (גן השלושה) והוא פארק אוסטרלי המחזיק מבחר עשיר של חיות אוסטרליות. ראיתי באוסטרליה כבר כמה גני חיות והוא נותן קרב יפה (טוב, לא מול Taronga Zoo הגדול אבל מול אחרים בסבבה). כמו כן, הוספנו עוד חיה באות ו' לארץ עיר (נוסף על הוירוס המסורתי, הויקוניה הדרום אמריקאית, הוומבט והוואלבי האוסטרלי נוסף גם וולרו – wallaroo )

ערב ירד, האוכל נאכל בחופזה ואנו יצאנו לפגוש את נדב, מפקד גן גורו והמדריך שלנו לערב. הפנסים נחבשו על המצח, אורות המתחם כבו והקבוצה יצאה לשוטט ברחבי הגן, לראות את החיות ואיך שהם פעילות בחושך. די מהר למד נדב, המדריך, את שמו של אוהד שהפך למפלט האחרון לכל שאלה. לאחר שתחקרתי את הבחור הצעיר גיליתי שהיו שתי גולות כותרת בסיור:

הראשונה היא האפרוח הזה –

GanGuruCamping_8192_130801

הוא נראה חמוד ופלומתי. הוא אכן חמוד ופלומתי, רק כשהוא גדל להיות קזואר, ציפור גדולה, ללא כושר תעופה (כמו היען והאמו) שנראית מאוד יפה והקרחת המצחיקה על ראשו של הגוזל הזעיר גדלה להיות קרן גדולה ואכזרית.

4057981933_cb2a2fa059Photo by Michael McDonough on Flickr CC BY-NC-ND

יש בגן זוג קזוארים שמקבלים יחס הוגן כמו באגף האיקסים בכלא – אף אחד לא נכנס למכלאה עם קזואר בוגר שיכול לגרום נזק משמעותי באמצעות בעיטות (יש לו רגליים חזקות עם ציפורן שלא הייתה עוברת כאן בבית) או נגיחות עם הקרן הגרמית הזו שלו. אבל, הם ממש יפים. הם בסכנת הכחדה ועצם העובדה שהם מתרבים בשבי בגן, היא מרשימה ועדות יפה ליכולת של הגן. לא מדובר בעוף שיגיע לאוניברסיטה או משהו, גם כי הוא בועט וגם כי הוא טיפש כמו נעל ודורך על הביצים שזה עתה הוטלו, אלא אם הם סולקו מבעוד מועד.

גולת הכותרת השנייה של סיור הלילה היא כמובן חצר הקנגורו – חיות הפעילות יותר בלילה, עם רדת החשיכה. קיבלנו תדרוך, חופנים של תערובת אוכל לחיות ושוחררנו לחופשי במתחם הקנגורו. מביקורים קודמים, במשך היום רובצים הקנגורו בייאוש מסוים מלווה בלאות. אבל בלילה? הם זזים בעירנות, מדלגים ומקפצים להם, חולפים ליד הקבוצה שמנסה לעניין אותם באוכל שבידה. גם קטנטנים מסתובבים בשטח (קטנטני קנגורו וקטנטני אדם) אבל אחריהם אסור לרוץ.

GanGuruCamping_8196_130801

GanGuruCamping_8207_130801

אוהד ונדב המדריך (להבדיל מנדב האח) כבר התחברו וניהלו להם שיחה זואולוגית וכשהלכו והתרחקו בחצר, לא יכולתי שלא להיזכר בשורת הסיום של הסרט קזבלנקה – "I think this is the beginning of a beautiful friendship"

louis

GanGuruCamping_8220_130801

לפני שפרשנו למדורת הסיום ולאבטיח הקר שהמתין ליד התה החם, פגשנו את מיילו, קואלה שהועיל לבלות את 4 השעות ביממה שהוא בוחר להיות ער בהן, במחיצתנו. בדרך כלל הם ישנים ואילו הוא זז, טיפס והואיל לדגמן לכל המצלמות וטלפונים שהונפו למולו. הוא אמנם לא דוב אבל בהחלט חיה חמודה, שגורמת לעצלן להראות כמי שצריך ריטלין להרגעה.

GanGuruCamping_8229_130801

מדורה, תה, אבטיח, שיחה נעימה עם נדב על אוסטרליה וחיות אוסטרליות ותזוזה לאוהל כי יש השכמה בבוקר לסיור בוקר. מה שנחמד בקמפינג הצפוף קמעה של הגן הוא שכל השוהים, ישנים על מנת לקום בבוקר מוקדם לסיור ואז אין את החבורה שם בצד, עם הראפ הרוסי או חבורת הטראנס שממשיכים עם ה'אומצה-אומצה' עד השעות הקטנות. ב 11 ומשהו, יכולת לשמוע יתוש מפליץ כשכולם פרשו לשקיהם.

בבוקר גיליתי כמה קל לקפל אוהל פשוט לשניים במקום האוהלים המתוחכמים שאנחנו בדרך כלל מטיילים איתם וכמה קל להסתדר עם ילד גדול אחד מאשר כל הקטנטנים מסביב. הילד הגדול נעלם לו מיד לאחר המטלות, יצא לבדוק את הגן המתעורר, לפני סיור הבוקר.

לאחר הסיור המקיף אתמול בלילה, בטמפרטורות הנוחות והשלווה שהחשיכה משרה, סיור הבוקר היה יותר מהיר וענייני. כמונו, גם החיות שונות בין הלילה והיום ורואים את ההתנהגות השונה באור יום. הקזוארים נראו יותר מסוכנים ביום אבל התוכים בביתן התוכים היו ידידותיים להפליא, במיוחד כשהוצעו להם תפוחים על שיפוד!

GanGuruCamping_8253_130802

וכיון שבחיות עסקינן, ותיקי הבלוג יודעים שצריך לעבור דרך אוסף צילומי חיות שנאספו להם בגן (התמונות הוזמנו ע"י זואולוג הבית)

לורי קשת – Rainbow LorikeetGanGuruCamping_8242_130802

יונק דבש אוסטרלי – Blue-faced Honeyeater

GanGuruCamping_8260_130802

וכמובן, חרדון מזוקן – Bearded Dragon (או Pogona) שאוהד מנסה כבר שנים לשכנע את הוריו שנחות לו בביתנו. שיסתפק בינתיים בתמונה

GanGuruCamping_8238_130802

כמובן שחזרנו לחצר הקנגורו, שם דווקא בשעות הבוקר יצא לנו לראות הרבה גורים שיצאו מהכיס, כאלו שעדיים לא יכולים לעזוב את הבית הכיס אלא למעט. הנה גור ובוגר

GanGuruCamping_8282_130802

עם תום הסיור והקיפול יצאה החבורה כולה (שהלכה וגדלה) אל נחל הקיבוצים הקרוב . ירידה למים הצלולים של עין מגדל היא חוויה מרננת ומקפיאה בימים האלו של אוגוסט וההליכה במים עם ארמדת הילדים הצפה ושוחה סביב היא פעילות מצוינת לקיץ. הולכים בשקט במים שלעיתים מגיעים לגובה של מטר, מטר וחצי ואפשר אפילו לנהל שיחות עם החברים (!), ואם במקרה יש למישהו מצלמה עמידה למים זו הזדמנות מעולה לצלם נינוחות וקרירות במימי הנחל.

השלווה מוחלפת בהתלהבות כאשר מגיעים לשני הצינורות המחברים את חלקיו של הנחל והמאפשרים מעבר רכב מעל. הגלישה בצינורות היא מה שהילדים יזכרו (וגם אבא שלהם) ולמי שאינו חפץ לטבול בצינור, פשוט יעבור הלאה וימשיך בהליכה הנינוחה בנחל.

אחרי שני צינורות (שנגלשו כמה וכמה פעמים), הליכה במים ושאר ציפה – הגענו אל סופו של הנחל, לכריכים שנטרפו במהירות מרשימה ואל הכביש שלקח אותנו חזרה הביתה לצליליה של להקת כוורת – כי גם למופע צריך להתכונן…

פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, Travel, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.