התערוכה של דאלי – קצת בנאלי

(מודה, לא יכולתי לעמוד בפיתוי של החרוז הפתטי)

זה התחיל בפרסומת מעולה בטלוויזיה. הפרסומת בישרה משהו טוב. תערוכת ענק של סלבדור דאלי בחיפה בחול המועד פסח. חובבים אנו את הקטלוני המוכשר (גם את פויול אבל התכוונתי לדאלי) וראינו יצירות שלו במקומות שונים, כולל בספרד. דאלי די נגיש, למרות שיש ביצירתו המון רבדים יותר עמוקים שלא מפריעים ליהנות משעונים נוזליים ופילים על קביים.

 

ברור היה לנו שלא מדובר במשהו אינטימי ורגוע אבל הזדמנות לחשוף את הדור הצעיר לאחד מגדולי הציירים של המאה העשרים שהעיד על עצמו – "סוריאליזם זה אני" (לאחר שהורחק ב 1934 מהתנועה הסוריאליסטית בשל דעותיו וסירובו לגנות את הפשיזם). ארזנו את הדור הצעיר במושב האחורי ונתנו יהבנו במערכת הכבישים הפקוקה של מדינת ישראל ועלינו בערבו של יום בחול המועד, לחיפה, מעיזים ונוסעים דרך כביש 6 הפקוק לעין שיעור עד למרכז הקונגרסים, הנראה כמו שרימפ ענק שנשטף אל החוף ונשכח שם.

אם זה מבאס אתכם, אז תעזבו עכשיו כי בגדול התאכזבנו. אם אתם מוכנים לסבול רטינה קלה בצד התרשמות, אז תמשיכו, אבל החל מכאן אני לא מוכן לשמוע טענות מהמושבים הזולים שם מאחור.

נתחיל במחיר השווה לכל נפש. 89 ש"ח לאדם זה לא ממש עממי. אני מבין שצריך להחזיר את ההוצאות על הובלה, ביטוחים, מלאנתלפים מאבטחים חסונים אבל תיקחו את זה עבור משפחה ממוצעת – לא נעים. כמובן שיש ועדי עובדים ושאר ירקות שם ניתן למצוא הוזלות משמעותיות.

מגיעים ונכנסים למרכז הענק וחוטפים הלם קרב קל. מאות אנשים צובאים על אולם הכניסה.

DaliExhibition_5824_130327

התמונות תלויות ממש קרוב זו לזו ויש מאות מהן. לא ברור מאיפה מתחילים ואיך. החלטנו לקחת מדריך קולי, כזה, כמו טלפון שמקישים לתוכו מספר התלוי ליד התמונה והוא מסביר לך מה רואים. יש גם השקעה כי יש מספרים לילדים ומספרים למבוגרים וגרסת הילדים לא מדברת במילים כמו "דיסוננס פאן קטלוני המשיק לפרנויה הקריטית של דאלי".  מדריך קולי כפול 4 – 60 ש"ח נוספים.

לקח לנו זמן להבין שהמבואה הדחוסה מאוד היא רק ההתחלה, המתאבן, והמקבץ המלא נמצא באולם הבא, אולם הקונגרסים עצמו.

DaliExhibition_5837_130327

הדבר הראשון ששמים אליו לב הוא הפסלים המונומנטליים. השני הוא הכמות המטורפת של יצירות. השלישי הוא הכמות המטורפת של אנשים למרות שאנחנו הגענו דווקא בשעה שקטה, בשש בערב, אחרי שהמשפחות הולכות ולפני שמגיעים הגדולים.

קשה למצוא דרך לסרוק את החלל. די מהר מגיעים לשוטטות ומדי פעם מתקרבים לתמונה לראות מקרוב. אני עומד להשמע כמו זקן יקה נרגן, אבל אין תרבות! אם אתה פוסע צד או שניים אחורה להסתכל על התמונה כולה, שישה אנשים עם סמארטפונים יפסעו לפניך לצלם את התמונה ולעשות פוזות לידה.

DaliExhibition_5835_130327

הפסלים הם היופי האמיתי בתערוכה הזו. לא ראיתי אף תמונה שהכרתי ואני מכיר את יצירתו של האנדלוסי. המון יצירות ליד – מוטיבים מוכרים מהיצירות הידועות, כישרון עצום ועושר גדול מדי כדי לספוג. מה שממש איכזב הם אלו המדריכים הקוליים. יש מספר ליד תמונה. הקול מספר לך איזה קטע מחייו של דאלי אבל לא אומר לך שאתה יכול לראות ג'ירפות בוערות שמסמלות אפוקליפסה או שדברים נתמכים בקביים שמדברים על חולשות שנסמכות על קביים אבל גם יכולת להתעלות מעל הקשיים – במקום זה מקבלים איזה סיפור על דאלי או אנקדוטה כמו על הביקור של דאלי בבית משוגעים בצרפת שם מצא את המשוגע הכי משכנע בתא ריק שהיתה בו רק מראה.

אז מהמדריכים נואשנו. תשומת הלב לתמונות הלכה וירדה. זו בהחלט כמות מול איכות. ויש משהו נוסף:

הרוב עומד למכירה!
זו לא תערוכה מוזיאונית, אלא פשוט מכירה גדולה!

יש ליד רוב התמונות מדבקה ירוקה שמראה שאפשר לקנות אותן. מדובר בליתוגרפיות ממוספרות וחתומות שיש להן ערך (המארגנים מקפידים לומר שהמחירים מתחילים מ 3,500 ש"ח ועולים). כשבררנו, הסבירו לנו שבסוף המסלול יש נקודת מכירה עם אנשי מכירות.

אז נותרו לנו הפסלים שהם באמת הדבר האמיתי. עברנו, אני ואוהד על הפסלים, עוצרים ליד כל אחד ומתעמקים. עד שהגענו לחילזון (חילזון ומלאך – ברונזה, 1977-1984)

DaliExhibition_5845_130327

כאן אני נהניתי. אוהד, הצייר המשפחתי, עמד וספג את הפסל פנימה. מסתכל מכל הכיוונים, מעלה השערות ופשוט עומד מול הפסל הקטן ומתעמק בו. הפסל יפיפה, גם טכנית וגם רעיונית (בואו לא ניכנס לחילזון איטי עם כנפיים, קשה מבחוץ, רך מבפנים, תנועה ספיראלית פנימה ונגיעה אלוהית בדמותו של מלאך שנראה כאילו מכוון את החילזון). כיון שלילד יש יומולדת עוד כמה ימים אמרנו שנקנה לו את הפסל, שיהיה לו בחדר. מה רע? אם הילד אוהב פסל של דאלי אז צריך שיהיה בבית. כל בית יהודי צריך כזה אחד!

פסל נוסף שהותיר רושם עז היה של חד הקרן (Unicorn, ברונזה 1977-1984)

DaliExhibitionHDR_5861_130327

זה כבר גדול מדי להתאים לסלון שלנו. אז החלטנו שדי לנו. בחיפה, התנהג כמו חיפאי ולכן גם לנו יש תמונה קבוצתית עם דאלי

DaliExhibition_5867_130327

ויצאנו לנקודת המכירה לרכוש פסל חילזון מקורי של דאלי.

"הגעתם בזמן!" קבע המוכר בנחרצות, "המחירים מאוד טובים!". כאן המקום להסביר שהמחירים הם ביורו. כיון שמחופה של העיר חיפה השוכנת לצד הים אפשר לשמוע את הכלכלה הקפריסאית קורסת ומושכת איתה את היורו מטה, שער המטבע הוא בדיוק נכון לרכוש יצירות דאלי.

מה רבה היתה אכזבתנו כשאיש המכירות פתח את הקטלוג המהודר, לעס את קצה לשונו בהירהור והודיע לנו שמחיר היצירה הוא 11,500 יורו  לפני מע"מ (או €11,500 בקטלונית). ההסבר שלו שזה כדאי לנו מאוד – נוכל להשכיר את היצירה לתערוכות או למכור אותה אח"כ לעשות עליה סיבוב ועוד טונה של סיבות למה יהיה זה מהלך נבון – ההסבר נבלע כשספרתי על האצבעות והגעתי למסקנה שמדובר ב 62,000 ש"ח בלי בעיה. יש לי עוד כמה דברים לעשות עם 62,000 ש"ח וחלק גדול מהסכום בזבזנו על פפסי בקפטריה הצמודה. מי בכלל צריך חילזון מברונזה בבית?!

הודנו לאיש המכירות החביב, לא לפני ששאלתי אותו איך המכירות והוא ציין שהכמות מפתיעה והם מוכרים יותר משחשבו. יצאנו אל רוח הים הקרירה בלי חילזון ושמנו פעמנו דרומה, אל אורות יהוד המבליחים בחשכה היורדת על בקעת אונו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Event, Family, Thoughts, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על התערוכה של דאלי – קצת בנאלי

  1. בתערוכה היו גם ליטוגרפיות של דאלי הקשורות לישראל וצוירו ב1968 אחרי מלחמת שש הימים, יומיים אחרי הביקור אני בניו יורק מנסה להתאקלם מטיילת בסוהו ונכנסתי לגלריה שהציגה בין השאר את דאלי ולהפתעתי אני רואה את אותן ליטוגרפיות של הכותל ושל העטיפה של האלבום. המוכר התעקש שהם מאוד נדירים פיקפק בהימצאותם בישראל אך הבטיח לי לתת לי אותם במחיר הנמוך מהמחיר בארץ ואפילו לשלוח לי אותם הביתה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.