שלג ושיטפונות – שניים במחיר של אחד

הכל התחיל בהודעה.

לא.

הכל התחיל בקריסה.

האתר של השירות המטאורולוגי קרס ברעש. לא מפאת השלג הרב שנערם, אבל אולי כן. אחרי הרבה זמן, היה כאן מזג אויר אמיתי. יש סיבה להתעדכן ולכן ההמונים הפילו אותו מרוב ניסיונות להבין מה צפוי. אני מת על חורף וקיבלתי חורף אקסטרה לארג'. מתי היה כאן ממש חורף שנמשך שבוע? שבועיים-שלושה לפני הבחירות מהדורות החדשות בארץ החדשות הבלתי נגמרות פתחו ועסקו במזג האוויר. תענוג.

עם הגשם, באים שיטפונות. עם השיטפונות מגיעה ההודעה.

זו ההודעה מהחברה להגנת הטבע על התארגנות מהירה לטיול שיטפונות. אין כמו שטפון טוב לשלוות הנפש. גם בשנה שעברה יצאתי לטיול איתם ולמרות שאני יודע איפה לראות אותם באזור ים המלח, אני מעדיף לקבל אותם על מגש של כסף, שמישהו אחר יבדוק איפה שווה, איפה מסוכן להיכנס ושידע עם מי צריך לדבר במשטרה ובצבא.

ניסיתי עוד ביום רביעי לצאת אבל השאננות תפסה אותי ולא היה מקום בשבילי ובשביל ניר שגילה ספונטניות ראויה לשבח. אבל בחמישי יצאתי לדרך עם רונן שהחליף את ניר ליום של שניים במחיר של אחד

SnowFloodHeader

בבוק זינקנו לדרכנו, מנסים להגיע לצומת אלמוג על כביש 1 מכיוון ירושלים אל ים המלח. היה זה אחרי ליל השיא של הסופה והדיווחים רדפו אחד את השני – "כביש 1 חסום לירושלים", "כביש 443 החלופי לכביש 1 כרגע נסגר", "כביש 90 בין עין גדי למלונות נסגר בשל שיטפונות" – התחושה ברכב, הייתה של באסה מלווה בקור (לוקח זמן למזגן להוציא קצת אויר חם) – יש חגיגה ואנחנו לא מוזמנים. אם הכול חסום, אין לנו איך להגיע. גם הטלפונים לעדי מדריכה לא הועילו והמוח הקבוצתי שם במקום לא מצא דרך חלופית. במשך כמה דקות שקלנו לחתוך מזרחה דרך אריאל אבל לא ממש בא לנו.

האימרה אומרת שיהודים לא מאמינים בניסים. הם מסתמכים עליהם. "יהיה טוב!" אמרנו זה לזה ויצאנו בפקקים לראות את המחסום המשטרתי בכביש 443. התנועה זחלה באיטיות וההתלהבות שכחה במכונית. עד שמהדורת גלגל"צ אחת הדליקה מחדש את אש השמחה – בעודנו מתנהלים באיטיות לכיוון בן שמן הודיעו שכביש מס" 443 נפתח זה עתה עד לירושלים.

היינו בן המכוניות הראשונות לעלות אל הבירה הנצורה. הרגשנו ממש כמו ב 48' (טוב אולי לא). לאט, החל הלבן יקר הערך הזה להתגנב אל הנוף. שלג!

בהתחלה בתלוליות קטנות (שלוגיות) ולאחר מכן הנוף נעשה לבן.

JerusalemSnow_2929_130110

JerusalemSnow_2933_130110

כשעמדו צמיגינו בפתח העיר, נמלא האוויר בפתיתים ופנים המכונית נמלא שאגות אושר.

JerusalemSnow_2875_130110

מבט מהיר אל מד החום של המכונית גילה לנו שהגענו ל0. בשברולט קרוז שגילתה לי, הנוהג, שהיא לא הרכב האופטימלי לנסיעה בשלג בעליות של ירושלים.

JerusalemSnow_2914_130110

אבל אין חשש כי הודות לבחורינו הטובים בעירית ירושלים הכבישים היו פתוחים ברמה סבירה ולאורך כברת דרך נסענו אחרי מפלסת, פורצים את דרכנו אל העיר. רונן ואנוכי , אנחנו מרמת גן, מה לנו ולשלג? לראות שלג נופל בסופה של ממש – זה אנחנו לא רואים כל יום, בטח בלי לעבור בנתב"ג. רמת האושר במכונית איימו לפרוץ את הגג.

JerusalemSnow_2916_130110

ירושלים? היא הייתה ככלה ביום חופתה, כולה לבנה ושקטה לפני שהשמש וטביעות הרגליים יעכירו את היופי הזה.

JerusalemSnow_2892_130110

בדרכנו מזרחה חצינו את קו פרשת המים ופתאום, אחרי מנהרת נעמי שמר (!) נעלם השלג כלא היה. גלשנו לאיטנו במורד הכביש כשאנו מגיעים לנקודת המפגש 20 דקות לפני הזמן. רק לפני שעה וחצי לא האמנו שנוכל להגיע בכלל או שנגיע באיחור ניכר.

עם בוא המדריכה החלו לטפטף פנימה שאר משתתפי הטיול כשכל אחד מספר את סיפור הגבורה שלו, איך התגבר על סופת השלג, איך צלחה נהרות בוץ שוטפים וכו'. הסופה שלנו הפכה לאיטה בסיפורים לBlizarrd של ממש…

ראשון לשוטפים היה נחל אוג. ממש מאחורי קיבוץ אלמוג. רוב הנוכחים הביעו אכזבה קלה כשראו את הנחל מלמעלה

DeadSeaFloods_2943_130110

כל הערוץ הזה ורק הפס הקטן שזורם? איפה השיטפון שהבטיחו לנו?!

אבל כמו שאמר אריק שרון, דברים שרואים מכאן לא רואים משם. כשירדנו למטה במדרון הבוצי וניגשנו אל הנחל ראינו שיש דברים בגו. אפשר לראות את סימון השבילים על הסלעים באמצע הזרימה, זכר לימים רגילים שזהו ואדי יבש.

DeadSeaFloods_2959_130110

אני חושב שהתמונה שיש לכולנו בראש כשאומרים שיטפון, כוללת גל ענק וחום שמתקדם כמו קיר, מגלגל לפניו סלעים. אז יש כאלו גם, אבל לראות את הגל הראשון זה נדיר והרבה פעמים זה פשוט מים שעולים ועולים מהר. אבל אחר כך, זה פשוט זורם בעוצמה.

DeadSeaFloods_2966_130110

DeadSeaFloods_2978_130110

כאן גם רונן הודה שקיבל שניים במחיר של אחד – גם שלג וסופה בדרך וגם שיטפון.

היתרון בקבוצה של מטיילים שתמיד יהיה מישהו שיצלם אותך ואולי אפילו מישהו שיודע גם לצלם. אני לא יודע אם התמונה מעבירה את התחושה שממש, ממש קר!

DeadSeaFloods_2972_130110

ואם כבר בתמונות זוגיות, אז הנה הזוגיות רבת השנים גם מעל נחל קידרון השוצף וקוצף לו.

DeadSeaFloods_3022_130110

בדרך כלל קידרון שוצף ג'יפה. בהיותו אחד הנחלים המזוהמים ביותר בארץ המזרים ביוב (מטופל חלקית או ממש ביוב טהור) ממזרח ירושלים. אבל השיטפון ניקה הכול והנחל זורם לו במפלים מרשימים.

DeadSeaFloods_3006_130110

DeadSeaFloods_3018_130110

בנקודה זו קרה משהו מופלא. השמש יצאה לה בינות לעננים, כמו השמש שזרחה לה אל מול פני נוח בתום המבול. בתחילה היה זה ברוך, שולחת קרן אחת אל ים המלח, כמו טובלת בוהן לבדוק את חום המים

DeadSeaFloods_3027_130110

ואחר כך מאירה ברוך את הצוקים

 DeadSeaFloods_3031_130110

המשכנו דרומה, מושכים לכיוון נחל דרגות הזורם באין מפרע אל הים. השמש זרחה לה והתחיל להתחמם, אסף אמדורסקי שר בשקט על 'שיטפון נקי' (מתוך האלבום 'מנועים שקטים' שהתקליטור שלו במקרה היה בפנים, נשבע במקרה)

כְּלוּם אֶצְלֵנוּ לֹא זוֹרֵם
מִתְאַמְּצִים לְהִתְחַמֵּם
נִפְתַּח עוֹד חֹרֶף
שִׁטָּפוֹן נָקִי.

ואנחנו נוסעים והים מנוקד במניפות סחף, אותם כתמים חומים של בוץ שהנחלים סוחפים אל תוך הים בעוצמה.

DeadSeaFloods_3053_130110

הכול נהדר עד שמגיעים למחסום. יש מחסום, ליד מצוקי דרגות, המאוייש ע"י הצבא, מגן על משהו מפני משהו. השמש זורחת, הגשם שכך והמחסום סגור. למה? כי יש הוראות משטרה.

עדי, המדריכה ירדה לדבר על ליבם, גם מנהל בית ספר שדה עין גדי היה במחסום. הדיון מתנהל בנפנופי ידיים ובאמצעות ערימות של טלפונים, לכל אחד שניים – פרטי ועבודה. בעוד הם מדברים מגיעות מכיוון עין גדי עוד ועוד מכוניות וכל הנהגים עוצרים ומודיעים שהכביש פנוי. אבל לסגן במחסום יש פקודה ועם כל הצער שלנו הוא צודק. כל הטלפונים לחטיבה ולמשטרה נענים שאין להם בעיה לפתוח אבל לא הם נתנו את ההוראה לסגור.

בנקודה מסוימת כבר כול הטור היה מחוץ למכוניות. הפקק הלך וגדל ולפעמים הרוחות התלהטו. אני יצאתי ליהנות מיפי הנוף

DeadSeaFloods_3065_130110

 

ומלהקת טריסטרמיות שמחו לבוא ולתרום ממרצן לרעש

DeadSeaFloods_3058_130110

לאחר שעה ורבע שבו רק חברות הסלולר הרוויחו הצליח הקצין שגם הוא ראה את האבסורד לתפוס מישהו בחטיבה, פקידה כלשהיא מן הסתם, שנתנה את ההוראה לפתוח את הציר.

נסענו אולי דקה מהמחסום עד לנחל דרגות. בזמן שהמתנו במחסום הנחל נרגע והשיטפון החל להתדלדל. אם כך, אמרה המדריכה, אז בואו ונרד אל השפך שלו לים לראות איפה השיטפון והים נפגשים.

DeadSeaFloods_3080_130110

עכשיו שהשיטפון הגדול מאחורינו, דילגנו כולנו פנימה, בין האיונים הקטנים שבזרם אל תוך הנחל. הזרם נחלש עד שמספיק היה צעד גדול כדי שנעבור בינות לפלגים שזרמו להם בנחת לנחל.

DeadSeaFloods_3103_130110

כיון שכבר הייתי עם חצובה ופילטרים ושאר ירקות ביחד עוד מהמחסום וכיון שהיה זמן הרשיתי לעצמי להשתעשע קצת. דני, שאותו פגשתי בטיול וכמובן שמצאנו כמה חברים משותפים הואיל לצלם את ההתרחשות

DeadSeaFloods_8417_130110(צלם: דני גרנות)

DeadSeaFloods_8433_130110(צלם: דני גרנות)

והנה מה שאני ראיתי

DeadSeaFloods_3097_130110

קריאות רמות של עדי, המדריכה משכו את תשומת ליבנו. 'יאללה, זוזו חזרה' היא קראה לכל הקבוצה. לא הבנו מה קרה אבל הנחנו ששכחנו את עצמנו מבחינת זמנים. רק כשהתחלנו לדלג חזרה שמנו לב שקשה יותר. אותו פלגון קטן שחצינו בצעד ארוך התרחב כבר והפך למשהו שגם בקפיצה לא עוברים. כשהסתכלנו סביב ראינו שמפלס המים עלה והזרימה מתחילה לגדול. לא רציני אבל מספיק להראות כיוון.

ערוגות כבר היה גמור. ממש כמו בפרומו של עופרה חזה. עכשיו באים? הוא כבר גמור!

מבט מהיר והתקפלות. לרונן יש מפגש עם מכבי בהיכל. לי יש הופעה של הכומר הטוב K.M. Williams בבארבי עוד הערב והמחסום שאכל את הזמן והשאלה האם ירושלים חסומה או לא.

בדרך גילינו שהסופה עברה אותנו, ירושלים שוב חוברה לה יחדיו אל גוש דן. עדיין העיר הייתה עטויה בלבן ולמרות ששנינו כבר עברנו את גיל העשרה לפני שנים ספורות, לא עמדנו בפיתוי לחפון את הלבן הזה

JerusalemSnow_3137_130110

לעיתים יש דברים הגדולים ממך. אני מודה, זה לא ממש מקורי אבל הייתי חייב!

JerusalemSnow_3146_130110

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Travel, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על שלג ושיטפונות – שניים במחיר של אחד

  1. רונן הגיב:

    פשוט אין דברים כאלו. 2 במחיר של אחד, ואפילו יותר מזה –
    להיות בשלג כבר היה לי (אחד), אבל כאן גם הייתה סופת שלגים (שתיים), שיטפון (3),
    ולא לשכוח את הקבב (4) והמשחק של מכבי/ או ההופעה בערב (5) –
    איזה יום!!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.