עין אפק – שמורה במצב טוב ממש מתחת לאף

השגרה מוכרת: יוצאים לאגם החולה – קמים מוקדם בבוקר וזה שמכין שנביצים (כריכים בפי העם) קם שעה יותר מוקדם ויורדים למכונית ונוסעים כמה שעות כדי להגיע מספיק מוקדם כי הציפורים לא מחכות לאף אחד וכיון שיש ברשותנו צפר חובב עם רעמת שיער המסוגלת להעניק בית חיים לקונדור (טוב, גמדי) – ציפורים הם הגורם החשוב ביותר.

אבל אפשר אחרת, כפי שגילינו בשבת חורפית הנפוצה לאחרונה במחוזותינו. שמענו על המקום אבל מעולם לא התעמקנו בו, עד שהחברה להגנת הטבע הביאה לתשומת ליבנו במדור צפרות שיש פעילות בעין אפק. כיון שבראש העין יש את תל אפק (אנטיפטרוס), מגדל אפק ההנחה הייתה שעין אפק סוגר את הסט של ראש העין ולכן ההפתעה שעין אפק היא ביצה ליד קריית ביאליק הייתה מושלמת.

אז עין אפק נמצאת מזרחית לקריית ביאליק, שעה וחצי ממקום שבתנו. נדב הביע עניין מועט בפעילות המוצעת לשבת. "ציפורים?!", הוא נחר בבוז, "עוד פעם אוהד יחפור עם הציפורים שלו?" ובכך נגזר שרק שלושה בני המשפחה יצאו צפונה.

כריכים הוכנו, צ'ופרים נארזו, מים התגמלו (הייתי אומר שמים בוקבקו אבל כששופכים אותם אל תוך הגמלגב אין לי פועל אחר), מדריכים ומגדירים נאספו ויצאנו לדרך. שעה וקצת לאחר מכן עמדו רגלנו בפתח השמורה, כמטחווי יריקה מבתיה המזרחיים של קריית ביאליק (שיש רבים שלא היו יורקים עליה גם).

השמורה הייתה ריקה בבוקר והשמש שהפציעה וחיממה את הבנים שביננו (היא פסחה על נורית משום מה) והאירה ברוך את אגלי הטל על השיחים והעצים.

EinAfek_2551_121208

EinAfek_2536_121208

למרות שבדרך היו קטעים מעוננים וטיפטופים, האור הרך של שמש החורף היטיב עם מבנה תחנת הקמח הצלבנית בפתח השמורה. אפשר להיכנס ויותר חשוב, לטפס על הגג ולצפות על הנוף מהבלקון.

EinAfek_2507_121208

חדי העין שבין שלושת הקוראים ישימו לב לדמות השחורה מעל המבנה. הסופר והמחזאי הרוסי אנטון צ'כוב, כתב במחזהו השחף, כי ציפור המופיעה במערכה הראשונה, תחרבן על ראשך בשלישית (האימרה התפרסמה עם אקדחים, אבל צ'כוב התכוון לציפורים בוודאות ודבריו הוצאו מהקשרם). אז השחור הקטן שם הפך ללהקה של קורמורנים

EinAfek_2516_121208

ולשמחתו של אוהד הקורמורנים צנחו להם על הרבה מאוד עצים בסביבה, מקרקרים ומרעישים.

EinAfek_2577_121208

השמורה עמדה לרשותנו כיון שהקדמנו והגענו מוקדם. אוהד, הצפר הפרטי שלנו היה אחוז התלהבות ושמות בעלי כנף שונים התגלגלו מעל לשונו במהירות שהם עברו מעלינו או לידינו.

EinAfek_2526_121208

EinAfek_2532_121208

אנחנו באנו גם לראות פעילות של טיבוע (מלשון טבעת על רגלי הציפורים, לא להשקיע אותם בביצה). הוסבר לנו שב 10 בבוקר מגיע קבוצה עם מדריך ואין שום בעיה שנצטרף אליהם לטיבוע.

כבר היינו בעבר בפעילות טיבוע, אבל עדיין שקיות הבד התלויות בצד עם ציפורים קטנות בפנים, כמו ביצי קינדר שלא יודעים איזו הפתעה יכילו, מאוד מסקרנות. קצת לאחר השעה היעודה, הגיעה קבוצה גדולה עם מדריך (שי אגמון, שהתגלה כצפר מומחה) והתיישבו. כמו כל הורים דחפנו את הילד קדימה והוא התיישב בתוך הקבוצה.

לאחר ההסברים על הטיבוע, חשיבותו, על השמורה ובעלי החיים שיש בה לקח שי, המדריך שקית בד קטנה. הציפורים שנלכדו מוקדם בוקר כבר נבדקו והוטבעו על ידי הצפר הראשי של השמורה (שפרש רשת ראשונה ב 4:30 בבוקר, הרבה לפני שחלמתי על השנביצים) אבל כמה לא שוחררו ונשמרו בשקיות הבד שנותנות להן לנשום ומונעות מהן לפגוע בעצמן. שי שלח ידו אל מעמקי השקית והחל לשלוף באיטיות משהו חי. ברגע שקצה הראש הציצה מהשקית אוהד קבע בקול רם שזו עַלְוִוית חורף (ציפור נודדת שעוברת כאן בחורף וחיה לה בתוך העלווה, סבך השיחים והעצים ולכן שמה). שי, המדריך התרשם מהזיהוי (כראוי!) ושלף את הציפור.

EinAfek_2556_121208

לאור הזיהוי המפתיע קרא שי לאוהד לשחרר את הציפור אל החופש. הסתכלנו נורית ואני זו בעיניו של זה וגל של גאווה הציף אותנו. זה שלנו. הדבר הזה עם הרעמה וכל הציפורים (והדגים והחיות והדינוזאורים וכל ממלכת החי בעבר, ההווה והעתיד) בראש – זה שלנו מהבית.

אוהד המשיך להבריק גם כשזיהה שלדג לבן חזה (שמעכשיו קוראים לו רק לבן חזה כי מסתבר שהוא לא ממש חובב דגים) רק לפי קצה מקורו שבקע מהשקית

EinAfek_2565_121208

כאלה יש בשמורה בכמויות, אם רק ממתינים בסבלנות

EinAfek_2521_121208

התמונות עושות לציפור הבאה עוול, אבל השלדג הגמדי הוא (היא?) הציפור בין היפות ביותר שעוברות בארץ.

EinAfek_2569_121208

אחרי שנסתיימה תצוגת הציפורים שי, המדריך של הקבוצה, שוחח עם אוהד קצת בעוד שאנחנו עומדים בצד ונהרת אושר ענקית זורחת על פנינו. הסתכלנו היטב לאן הקבוצה הולכת – והלכנו לכיוון השני.

השמורה קטנה, מאורגנת היטב ונותנת תחושה של פרא מסודר. את אוהד שחררנו לדרכו כיון שעצם הנשימות שלנו מחריד את בעלי החיים מרבצם. לא הייתי משחרר קטנים יותר לבדם כי לשמחתי הדברים לא מגודרים (לא כמו בשמורות מקבילות בארה"ב ואפילו בחולה)

שביל הביצה, מסלול עץ המתוח מעל הביצה הוא גולת הכותרת של השמורה.  פינת חמד, כבר אמרתי? מתחת לאף, ממש כמו איבגי.

EinAfek_2610_121208

הלכנו לנו לאיטנו על השביל, נהנים מחומה של השמש ואפילו נורית הראתה סימנים של הפשרה

EinAfek_2596_121208

EinAfek_2604_121208

כל כך הפשירה, עד שראייתה החדה חזרה אליה והיא הבחינה בערימת צבי ביצות שכמונו יצאו להנות מחום השמש. כמובן שגילוי כזה נותן לה נקודת זכות אצל אוהד.

EinAfek_2592_121208

השמורה אף מארחת עדר של ג'מוסים, שהובאו מהחולה ורובצים להם להנאתם בשטח מגודר. שמחנו לראות שבשמורה נערכים לבואו של המשיח, מתוך הנחה שהמשיח יבוא מהקריות (כמו ערן צור, יהודה פוליקר, פבלו רוזנברג, ארקדי דוכין ועוד רבים) ויש לו שם כבר חמור לבן. כפי שנאמר במקורות "ורבץ חמור לבן עם ג'מוס שחור".

EinAfek_2613_121208

המסלול הלך והסתיים, המצפון הלך והכביד על כך שהשארנו את נדב לבד בבית להתמודד עם לימודיו והמחשב שלו, הרעב החל לשלוח אצבעות דקיקות ולכן עלינו על התל בקצה השמורה לתצפית אחרונה.

להקת דיות שחורת גדולה שהבחנו בה בבוקר כבר המריאה לה לשגרת יומה, דואים מעלה, מעלה בתרמיקה סיבובית. מעל בריכות הדגים הסמוכות ראינו עוד להקה ענקית של עופות גדולים. אוהד ושאר הצפרים שלפו משקפות וקבעו שאלו הן חסידות.

EinAfek_2621_121208

זה יפה איך שהתחביב הזה מדלג גילאים ונותן גם לבחור צעיר כמוהו לשוחח בחופשיות עם צפרים אחרים מבוגרים ממנו בהרבה (גם ממני…)

EinAfek_2623_121208

הם גלגלו שיחה ערה, מחליפים דעות וחוויות וציפורים שראו. זה יפה איך שהאהבה לציפורים מחברת בין גילאים וגם צפרים צעירים כאוהד וגם צפרים מבוגרים יותר כמו אלו שעמדו איתנו על התל מתמחים בללהג יפה על להקת חסידות ולציין את יופי מקורן הארוך ואיכות המשקפות גם כשאלה בכלל לא חסידות אלא שקנאים, כפי שגילינו בערב כשעשינו זום מופרע על התמונות…

EinAfek_2620_121208

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, Travel, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.