לונדון הקלאסית ביום אחד

למתקדמים שבינכם אני אתן משהו לחשוב עליו. ביום אחד ביקרנו ב 3 אטרקציות לונדוניות המהוות מרכיב חשוב בכל רשימה תיירותית. רמז דק (לפחות לשניים) – הוסיפו את המילה לונדון.

A day in London

 

עוד לפני שיצאנו לדרך, מאיה אמרה לנו משהו נכון – עלינו לזכור שזה פעם ראשונה שהבנים מגיעים ללונדון (אם נתעלם מגיחה של כמה שעות בדרך חזרה מהטיול הגדול) ולכן, גם אם זה לא ממש בתכנון שלנו – אז ללכת איתם לכל הדברים הברורים מאליהם, שלא היינו הולכים בעצמנו או שלא ממש נחזור אליהם.

לפיכך, היום הזה הוקדש ללונדון איי (London Eye) הלא הוא הגלגל הענק החולש על הנוף באזור הפרלמנט, ביקור במצודת לונדון (Tower of London) לאור יום (בניגוד לביקור הלילי הקודם) ולקינוח ביקור במוסד המופתי של מוזיאון השעווה של מדאם טוסו (Madame tussauds wax museum).

התחלנו מוקדם, כשאנו יודעים שמשימה לא קלה לפנינו… היום נבחר בקפידה תוך התייעצות בכמה תחזיות מזג אויר, בחינה מדוקדקת של מפות סינופטיות ומדידת מדעית ע"י הרטבת האצבע – אתמול בלילה ירד גשם שניקה את האוויר ואילו הבוקר, עד הצהריים צפויה שמש בריטית חמימה – תנאים אידאליים לצפייה לרחוק.

כל בוקר מתחיל באושר הזה של הזינוק לתחנת הטיוב, הרכבת התחתית. שני הצעירים כבר שולטים במפה ונדב שולף מראשו את שמות הקווים, צבעיהם ואיפה הקווים הפופולרים שלנו נפגשים. תחנת Pimplico נמצאת בקצה הרחוב שלנו ותמיד אנו מתחילים שם.

LondonTube_2480_111018

אוהד כבר לא מוכן לשבת – רק לעמוד. נדב היה מאושר לגלות שצבעי העמודים (בדרך כלל) מתאימים לצבע הקו. חווית הנסיעה מהווה אושר צרוף, כמו שצריך להיות, כמו שאני חשתי כשהייתי בגילם וכמו השמחה לחזור למטרו, טיוב וכל אחיהם אחרי פרידה ממושכת

LondonTube_2563_111018

אז נסענו מתחת לאדמה ויצאנו אל היום היפיפה שחיכה לנו, עם אויר פריך ורוח קלה ממש מחוץ לתחנה. גם הגלגל חיכה לנו אבל הפעם עַלֹה נעלה אליו!

LondonEye_2485_111018

LondonEye_2493_111018

רק כשממש עומדים מתחתיו מבינים את הגודל שלו ואת גודל הקפסולות שאחת מהן תזכה לארח אותנו לחצי שעה. הגלגל מסתובב לאיטו, פורק אנשים תוך כדי נסיעה אל הרציף. המיומנויות שנרכשו ברכבת התחתית עומדות למבחן (!Mind the gap). יש בהחלט ציפיה בקרב הנוער לרגע העלייה

LondonEye_2497_111018

אני רוצה להשמיע כאן ציטוט:

Being the most striking manifestation of the art of metal structures by which our engineers have shown in Europe, it is one of the most striking of our modern national genius.

מי אמר למי ובאיזה הקשר?

אז למרות שזה נשמע על הגלגל הלונדוני, מי שאמר את זה היה גוסטב אייפל (Gustave Eiffel) אביו מולידו של עוד אייקון עירוני של הכרך הקרוב. הוא כמובן אמר את זה על מגדל אייפל ב 1902. לטובת קוראנו דובר הצרפתית, הנה המקור שנשמע יותר עגול.

Étant la plus saisissante manifestation de l'art des constructions métalliques par lesquelles nos ingénieurs se sont illustrés en Europe, elle est une des formes les plus frappantes de notre génie national moderne.

LondonEye_2506_111018

LondonEye_2520_111018

יש משהו בגלגל. למרות שזה ממש תיירותי, עדיין יש יופי והנוף הנשקף מרהיב. האיטיות הזו, התא הגדול שמאפשר תזוזה ונקודות מבט שונות ואפשרות לבקש "סליחה, תוכל לזוז לרגע" בכל כך הרבה שפות וצורות – ממש גלגל בבל. התמונה הבאה גם ממחישה איך לעיתים, מגיע הרגע הזה בחיים, שצריכים להסתפר.

LondonEye_2515_111018

התחזית צדקה, ההימור שלנו על היום המתאים לעלות על הגלגל יצא מעולה. הכול רחוץ ונקי עבורינו, ואור השמש הרך מלטף ומוציא את כל היופי מהעיר המפויחת.

LondonEye_2516_111018

כל הנוסעים מבסוטים, כולם מצלמים מי בטלפונו ומי במצלמה גדולה וכולם דוגמנים

LondonEye_2525_111018

השמש החודרת לקפסולה השקופה והאטומה יוצרת אפקט חממה ונורית, שרגישה יותר לדברים האלו מתישבת לה על הספסל המרכזי ומתחרדנת לה בשמש באושר רב עם נדב.

LondonEye_2539_111018

אבל כמו ששמוליק קראוס שר, הגלגל מסתובב לו ולבסוף גם אנו, שהיינו בשיא, ירדנו למטה. הייתה חוויה נחמדה, נוף מדהים וזה זז לעומת מגדל אייפל ולא ממש צריך להתאמץ (צריך להתאמץ להרוויח את הסכום הנאה שזה עולה, אבל ניחא).

לתיירים הצעירים – אטרקציה ראשונה הושלמה!

A day in London check 1

לפי התכנון אנו ממשיכים הלאה אל מצודת לונדון, הלוא הוא ה Tower of London. היינו שם לפני יומיים בלילה לטקס המפתחות אבל עכשיו אפשר להיכנס ולראות את הכול. בעוד אנו צועדים אל השער צחקנו אני והבנים על העובדה שמה הסיכוי שנפגוש שוב את המדריך שלנו לאותו ערב, את אותו Yeoman Warder. זכרתי בערך אץ שמו אבל זכרתי שיש לו ארבע בנות והקטנה בינהם נקראת אמה (הוא הסביר שכשומר במצודה הוא גר בין החומות ואין מקום טוב יותר על פני הכדור הזה שלנו לגדל 4 בנות – מאחורי ביצורים ושומרים חמושים).

אבל גם הסיכוי הקטן ביותר יכול להפוך למציאות ושורו, הביטו וראו – מי מחכה לנו בשער – אותו אחד!

TowerOfLondon_2577_111018

הוא אפילו זכר אותנו והמשכנו איתו בסיור בתוככי המצודה. שוב, אני חושב שהם נבחרים בדורנו לפי יכולתם לדבר לפני קהל והיכולת שלהם להחזיק עניין וצחוק ולא על פי ניסיונם הקרבי וקשיחותם המאיימת. לבחור יש כישרון קומי טבעי ויכולת להעביר סיפור היסטורי כמו מחזה מרתק. רוב הסיפורים סובבו סביב ניתוק ראשיהם של אנשים מגופם אבל מה לעשות שהמצודה התפרסמה בכך. עדיין, אני ממליץ על הסיור המודרך לפני שמתחילים לחקור את המצודה עצמאית.

לאורכה ולרוחבה של המצודה מצאנו פסלים יפים של חיות, כמו הבבונים האלו

TowerOfLondon_2582_111018

הפסלים הם של אמנית בשם Kendra Haste שמפסלת חיות מרשת מתכת. התערוכה המוצגת במצודה נקראת Royal Beasts והיא לזכר כל החיות האקזוטיות שהוחזקו לאורך השנים בין כתלי המצודה, חיות שהגיעו ממקומות שונים באימפריה – החל מבבונים ואריות וכלה בפילים. כולם הוחזקו בפנים ותרמו יפה לרעש ובעיקר לצחנה של מצודה סגורה שמרוקנת את סירי הלילה לחפיר הסובב אותה.

TowerOfLondon_2583_111018

כמובן שנכנסנו לראות את אוצרות המלכה והיהלום הכי גדול בעולם. אסור לצלם ויש מספיק שומרים לדאוג שלא תנסה. השינוי הכי מרשים שראיתי מאז שהייתי במקום לפני עידן ועידנים הוא שהכניסו מדרכה נעה לאוכם של ארונות התצוגה ואז ילד עולה על הסרט הנע, כמו בשדה תעופה והסרט מעביר אותו על פני הארונות. אז הילד נזכר שהוא לא ראה את הצד השני של הכתר המלכותי ועולה על הסרט הנע בצד השני. כל ילד ביקורתי צריך עתה לחזור לצד הראשון ולעלות על הסרט הנע בצד השני כי רק עכשיו הוא יכול להעריך את היופי בצד הראשון וחוזר חלילה.

השומרות בפנים שמחו לפטפט איתי וחייכו בהבנה והסבירו שעוד לא ראו ילד שלא חזר על התרגיל הזה. הילדים שלנו קיבלו גושפנקא רשמית.

כמו שחשבתי, אוספי הנשק ירשימו כל זכר גם אם הוא צעיר ואכן שניים התרשמו יפה מהחרבות והשריונות וכל כלי המשחית. נדב התרשם במיוחד מתת מקלע העשוי זהב, למרות שהסברתי לו שאין סיכוי שהדבר הזה יירה משהו או במישהו.

TowerOfLondon_2600_111018

הקומות העליונות מאוד ידידותיות לילדים עם כל מיני יצירות ומתקנים שמדגימים למשל כמה קשה למתוח קשת

TowerOfLondon_2604_111018

ואי אפשר בלי כמה דימויים קלאסיים ליום קלאסי – השומר הקלאסי במדים הקלאסים בתמונה קלאסית מלונדון הקלאסית

TowerOfLondon_2611_111018

אוהד מאוד התעניין בעורבים של המצודה. האגדה מספרת שהמלך ג'יימס השני קבע שתמיד ישארו עורבים במצודה. אחרי שהעורב האחרון יעזוב את המצודה, המצודה תקרוס והממלכה תיפול. לכן, מאז המאה ה17 יש שישה עורבים קבועים (ועוד אחד נוסף כרזרבה למקרה הצורך) שאברות התעופה שלהן נקצצות כל כמה חודשים ולכן הם יכולים לעוף רק מרחק קצר. אך אין מה לדאוג להם, הם חיים מצויין ויש שומר המוגדר

אחד השומרים מוגדר כ Ravenmaster והוא שדואג לרווחתם. הם מסתובבים להם בשטח ומושכים עוד עורבים כך שלא יחסרו כאלו.

TowerOfLondon_2613_111018

 

TowerOfLondon_2622_111018

עוד קצת חיות כלואות במצודה, כמו דב קוטב

TowerOfLondon_2625_111018

והאריה בחפיר

TowerOfLondon_2628_111018

סיור מצוין, עוד אטרקציה הושלמה ביום הקלאסי ואנו יכולים להתפנות כרגע למטרה השלישית והאחרונה (וזו שהכי נתונה לספקות) – מוזיאון השעווה של מדאם טוסו

A day in London check 2

אין לי הרבה מה לומר על מוזיאון השעווה המהולל.

MadameTussaudsLogo

הוא שם, ויש בו כל מיני דמויות שלעיתים יש דמיון ביניהן לבין המקור האנושי. לבושתי, היו רבים שפשוט לא זיהיתי, גם לא כשהתקרבתי וקראתי ברגש רב את השלט שנשא את שם האישיות. מאוד שעשע אותי מתחם עם כוכבי בוליווד, שכל האשכנזים חלפו על פניו מבלי להניד עפעף ואילו ההודים מבין המבקרים עטו עליהם כמוצאי שלל רב והצטלמו עם כל אחד ואחת מהן

אבל בכל זאת נכנסתי לזרימה של המקום ויצרנו סצנות שונות שבוודאי אף אחד חוץ מאתנו לא חשב עליהן. כמו למשל קרב חרבות עם קפטן ג'ק ספארו (ג'וני דפ)

MadameTussauds_2645_111018

כל הזכרים במשפחה המטיילת מרחפים כמו פרפר ועוקצים כמו דבורה ליד האלוף, מוחמד עלי

MadameTussauds_2665_111018

לכבוד האולימפיאדה הקרבה נדב זכה להניף את הלפיד האולימפי

MadameTussauds_2657_111018

אוהד זכה בכבוד משלו במשרד הסגלגל לצידו של אובמה

MadameTussauds_2674_111018

אבל את הרושם העז ביותר השאירו דמויות הקומיקס – החל בשחקן פטריק סטיוארט ששיחק את פרופסור X בסרטי X-Men

MadameTussauds_2635_111018

ספיידרמן שעזר לילדים להידבק לתקרה

MadameTussauds_2682_111018

נדב ששכח לקצץ ציפורניים וכמו וולברין נעץ אותן בעמוד מתכת

MadameTussauds_2686_111018

תמונה קבוצתית עם סו סטורם, האישה הבלתי נראית מבין ארבעת המופלאים (ג'סיקה אלבה מה Fantastic Four)

MadameTussauds_2692_111018

וכמובן, הדמות הפופולרית במיוחד עכשיו בבית המשפחה – קפטן אמריקה

MadameTussauds_2696_111018

כל זה הוא רק הכנה לשוס האמיתי של המוזיאון – סרט התלת מימד או כמו שהם קוראים לו סרט ה 4D של גיבורי העל. אם אפשר להכנס רק אליו – זה הדיל הטוב ביותר, פשוט עשוי מצויין

 

marvel-super-heroes-4d-at-madam-tussauds-london-iron-man-the-hulk-spiderman-wolverine-captain-america[1]

מקבלים משקפיים, יושבים באולם עגול בכסאות שישפריצו עלכם רסס מים כשספיידרמן יורה קורים, תרגישו את ידו של וולברין בגבכם ועוד כל האפקטים האפשריים – וסרט שנראה מצויין, נכון לסתיו 2011. בעוד שנתיים זה יהיה מיושן…

לטובת אלו שהצליחו להגיע עד הלום, הנה קטע קצר מהסרט (עדיף ללחוץ כאן לראות אותו בגדול)

 

לאחר שנסתיים הסרט ונסיונותינו לחזור ולראות אותו שוב (כי לא לקחו לנו את הספחים מהכרטיס) נכשלו נפלטנו אל הערב הלונדוני, עייפים אך מרוצים. המשימה הושלמה!

A day in London check 3

פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, photography, Travel, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על לונדון הקלאסית ביום אחד

  1. מאיה הגיב:

    ראשית, תודה על הקרדיט 🙂
    שנית, עם כל הכבוד לקפטן אמריקה, לפי המבט של נדב ג'סיקה אלבה הרשימה אותו יותר.
    ילדים מדהימים יש לכם!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.