המשפחה נועלת את מצודת לונדון

כל שלושת הקבועים, אלה שקוראים את הבלוג, יזכרו את הבקשה שלי מהמלכה, שתשלח לנו הזמנה לטקס המפתחות, הטקס שבו נועלים כל לילה את שערי מצודת לונדון – Tower of London. מי שרוצה להיזכר, יכול לסור לכאן.

היום הגיע.

זה היה העוגן היחידי בטיול חסר התכנון שלנו. ידענו שעלינו להתייצב בשערי המצודה ב 21:30 בליל ה 16 לאוקטובר. אז הקדמנו ויצאנו ב 20:00, מה שהתגלה כרעיון מצוין כי בשל ההכנות לאולימפיאדה, כל מיני קוים ותחנות תחתית נסגרו לסוף השבוע לשיפוצים ונאלצנו לעשות מעקף גדול.

יש לי בזכרון את אותו הטקס מ 1991, אז ראיתי אותו לראשונה וחזרתי וסיפרתי לילדים והסברתי להם כמה ברי מזל אנו שהמלכה בחרה אותנו מכולם כי באתר הרשמי כתוב שכל ערב יורשו להיכנס מספר זעום של אנשים(עכשיו קלטתי, הם מאשרים הרבה קבוצות קטנות). להפתעתנו, הלכה והצטברה קבוצה גדולה של אנשים שעל כולם ראו שהם יודעים שהם ברי מזל.

כיון שאסור לצלם בפנים והיה לנו זמן אז צילמתי בחוץ

TowerOfLondon_2312_111016

יש זמן לחכות והכול מואר לתפארת – כמו גשר לונדון המצודה (כמו שתיקנו אותי, Tower Bridge ולא גשר לונדון שנופל כל הזמן)

TowerOfLondon_2321_111016

או המשחתת בלפסט (HMS Belfast בפי ידידיה)

TowerOfLondon_2325_111016

וחזרה למצודה, כשעוד אנשים נרגשים מגיעים, כולם אוחזים הזמנות

TowerOfLondon_2316_111016

TowerOfLondon_2336_111016

וכאן שידורינו יעברו לתיאורים בלבד כי ב 21:30:00:00.00 נפתח השער ושומר במעיל אדום יצא אל הקהל. זה היה אחד מ35 שומרי המצודה (Yeoman Warders או בסלנג Beefeaters). הוא הרעים בקולו וביקש שניגש ובצורה מסודרת נראה לו הזמנה וניכנס לבדיקת תיקים. בניגוד לפעמים אחרות שאף אחד לא שם לב שלתיק הצילום שלי יש תחתית כפולה שבה נמצא כ7-8 קילו של ציוד – הבחור בשער ביקש שאפתח ובדק כל כיס וחלל.

התכנסנו בפנים לקבלת הסברים – גם על המצודה וגם על הטקס. הוא הסביר שפעם, לפני כמה מאות שנים הרחובות המקיפים את החומה הפנימית, בין החיצונית לפנימית היו פתוחים לציבור והיו שם בסטות. כל לילה נעל השומר הראשי את השערים אבל לעיתים נאלץ להפעיל לחץ על הסוחרים שרצו להשאר ולכן קיבל משמר ומנורת פליז שעדיין בשימוש. השומר שלנו (נדמה לי שקראו לו פרד, אבל לא סגור על זה) העמיד אותנו בצד כדי שנראה את השומר הראשי מגיע ומצטרף למשמר שהלילה הורכב משלושה רב"טים של חיל האוויר הבריטי (RAF) וסמל RAF שעליו המשימה לשאת את מנורת הפליז והנר עבור הנועל. קיבלנו את כל התסריט שהולך להתבצע, בהומור רב, יש לומר ונתבקשנו לשאוג בסוף חילופי הדברים בין המשמר ולהצטרף בקריאת "אמן!". הוסבר לנו שבשל כבוד לטקס אסור לצלם או להסריט אותו. כמו כן, הוסבר לנו שהטקס מעולם לא הופסק ורק פעם אחת בתקופת מלחמת העולם השנייה, הופצצה המצודה בעת הטקס ופצצה נפלה בחצר בזמן שהשומר הראשי והמשמר שלו היו ליד השער. ההדף הפיל אותם על רגליהם ולקח להם כ5 דקות לקום, לנער את הבגדים ולהתארגן להשלמת הטקס. מוכה אשמה כתב למחרת השומר הראשי למלכו, המלך ג'ורג' השישי (זה המגמגם מהסרט "נאום המלך") והתנצל עמוקות שהטקס הסתיים ב 10:05 – איחור של חמש דקות. המלך השיב במכתב משלו, נוזף בשומר הראשי על העיכוב אך מורה שלא להעניש אף אחד, אבל שזה לא יקרה שנית! חלופת המכתבים שמורה במצודה…

היו עוד ילדים נרגשים בטקס אבל שלנו לא התרגשו יותר מדי ונעמדו לראות את כל הטקס שאורכו 15 דקות וחייב להסתיים עם הצלצול האחרון של שעון המצודה לשעה 10.

הגיע השעה – בנקישת סוליות מסומרות על רצפת האבן הגיח השומר הראשי ובידו, כמו שהובטח, עששית פליז וזכוכית גדולה ובה נר בודד וביד השנייה צרור מפתחות גדולים, המלווים בצליל שקשוק את נקישת רגליו. המסדר של ארבעת שומרי הליווי חיכה לו במבנה של 2×2 והוא ניגש, נתן לסמל (הכושי, יש כבר שוויון הזדמנויות !) את מנורת הפליז התייצב במרכז המשמר ויחד החלו לצעוד לשערים. השומר שלנו הצטרף וראינו אותם מתרחקים לכיוון השער החיצוני ולאחר כמה דקות ראינו את אור העששית מבליח כמו שהבליח כבר מאות שנים ואת נעילת השערים הפנימיים.

כאן החל הקטע הדרמטי של הערב.

הזקיף הבודד ששומר על הכניסה למצודה הפנימית, לצידנו, "נדרך" כשראה את כל ההתעסקות והאנשים בשער ולכן החל לנוע לכיוונם בעוד המשמר והשומרים חוזרים לכיווננו, כיוון את הנשק ושאג:

?Sentry: Who comes there
Chief Warder: The keys
?Sentry: Whose keys
Chief Warder: Queen Elizabeth's keys
Sentry: Pass Queen Elizabeth's Keys. All's well

ברגע ש"נרגע" הזקיף, הוא בירך את נושאי המפתח ואנו עשינו כמיטב יכולתנו לשאוג את הברכה עימו:

Chief Warder: God preserve Queen Elizabeth
!Sentry: Amen

נתבקשנו לעקוב אחרי המשמר אל חצר המצודה הפנימית שם חיכה משמר גדול יותר שעמד דום לתרועת ההשכבה שחוצצרה לה בשנייה המדויקת כדי שתסתיים בעשר. הדהוד החצוצרה הבודדת בחצר השקטה, באוויר הלילה הקר היה מרגש. יודעים לבנות טקס יפה, המנוולים.

לאחר מכן הובלנו לשערים הסגורים. איך נצא, אתם שואלים? ובכן השער אכן נעול ויש קורה גדולה שמבריחה אותו אבל יש בו פישפַש שדרכו ניתן לצאת.

מחוץ לשער, נשארנו לשיחה קצרה עם השומר "שלנו" וסיפרתי לו על הזיכרונות שלי מלפני 20 שנה. כיון שדרוש שירות של 22 שנה בצבא לפני שאפשר להתמנות למצודה וכיון שסיפר לנו שהתגייס בגיל 17 הוא היה בן גילנו ולפני 20 שנה היה בחור צעיר במארינס המלכותיים. סיפרתי לו על הסמל הקשיש והמשופם שהטיל אימה עלינו בקולו המרעים. הוא שאל אם משהו השתנה ושיקרתי לו ואמרתי שלא. צילום פרידה ואנחנו בדרך חזרה לדירה.

TowerOfLondon_2335_111016

שיקרתי לשומר של המלכה כיון שלא רציתי להעליב איש מארינס עם נסיון של 22 שנה.

הטקס נשמר, אבל הרבה יותר ממוסחר. כשהיינו בפנים הצטרפה אלינו קבוצה של 40-50 איש שהגיעו מתוככי המצודה, אורחים של תאגיד כלשהוא ששילמו ממון רב לארוחת ערב בתוך המצודה והזכות לצפות בטקס בנוסף למוזמנים. השומר שלנו, נחמד וטוב לב, היה מצחיק והעביר את כל המידע אבל נראה שנבחר לתפקידו בעיקר בשל יכולת הדיבור שלו וכישרון המשחק. אני מבין את הצורך ושמח על הנגישות אבל משהו אבד לדעתי. אסור לצלם וצריך לשמור על כבוד הטקס אבל לקנות אותו לארוחת ערב של תאגיד – זה לא פחיתות כבוד?

עזבו, סתם קשקושים של מישהו עייף. הטקס מרשים, יפה ושריד נאה לאותה אימפריה שהשמש לא שקעה עליה מעולם…

פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, photography, Travel, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על המשפחה נועלת את מצודת לונדון

  1. אודי הגיב:

    הגשר בתמונה הוא "Tower bridge" ולא "London bridge". (אני בטוח שכתבת כך רק כדי לבדוק את ערנות הקוראים.)

  2. eitanel הגיב:

    תיקנתי. תודה!
    (זו לא עירנות הקוראים אלא עירנות הכותב שמבצע את מלאכתו בשעות הקטנות של הליל)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.