נס גדול היה פה

הכוונה היא כמובן ללוך נס. מדובר בשילוב (מתוחכם במיוחד, לעניות דעתי) של הומור יהודי וסקוטי. או שלא.

LochNess_1831_111012[5]

בכל אופן ביום קר להפליא אבל שמשי (התחזית הבטיחה 9 מעלות אבל כשהתחלנו ללכת המכונית טענה 5.5)  יצאנו לתור את אותו אגם, לוך בפי המקומיים, המפורסם באגמי סקוטלנד. אבל אי אפשר פשוט לגשת אליו ככה סתם ויש לבנות את החוויה לאט ולהרוויח את הזכות לראות את האגם ואולי לחזות לראשונה במפלצת החביבה שנתנה לו את הפירסום. לכן, יש להתחיל את היום במסלול קצר אל מפלי פוירס (Falls of Foyers) הנמצאים בצד הלא מתוייר של הלוך והלא פופולרי בקרב האוטובוסים הפורקים המוני תיירים תאבי מזכרות.

FallsOfFoyers_1764_111012

הנוף כרגיל נפלא, עם יערות המשתפלים להם בעדנה עד שהם לוחכים את הלוך ברוך. כן, אותו שביב לוך באמצע הוא לוך נס. צר וארוך הוא הלוך ונראה על המפה ממש כמו שרוך (אבל עבה יותר, מה לא עושים בשביל חרוז…)

FallsOfFoyers_1777_111012

הליכה קצרה מביאה אותנו אל המפל שאין לי דרך להראות את גובהו, את שחור המים ואת השצף המטורף של המים שמעלה מחשבות נוגות בסגנון (אילו היינו מחברים אותו לכינרת לכמה ימים)

FallsOfFoyers_1752_111012

זה סוג של יער גשם, הכל ירוק ומלא שרכים ועצים ושבילים מסומנים לצולעים ולמיטיבי לכת. אנו התכוננו לעשות שביל ארוך אבל בשל דיון סוער בין הבנים שעיקרו היה מי ילך ראשון (זה רוצה להיות ראשון כדי למצוא סנאים וזה רוצה להיות ראשון כי ההוא שמחפש סנאים וציפורים הולך לאט ומפריע לשטף). מכאן לכאן פרץ ריב יפה כשכל אחד מהם מגיב בדרכו שלו ואנחנו צריכים לרדוף ביער אחרי שניים (במיוחד זה הגבוה שרגליו ארוכות משלי ומאיץ יפה במורד היער).

אומרים לי שאנחנו נראים מחויכים ומאושרים בתמונות. אז משום צנעת הפרט לא הנצחתי את הצדדים כיון שהייתי עסוק בחציה של עבודת השכנת השלום כשנורית מבצעת (על הצד הטוב ביותר) את חציה השני. בדרך כלל לא מצלמים את הצדדים האלו של המציאות.

התוצאה?

אף אחד לא רוצה להצטלם עם אבא והוא, כמו זוהר ארגוב, בדד.

FallsOfFoyers_1775_111012

והנה אחד מהצדדים לויכוח, מביט בזעם כבוש במגדיר הציפורים שלו, באמצעו של היער

FallsOfFoyers_1772_111012

אבל השבח לאל, יש בסיס טוב להשלמה ועל שקית צ'יפס מעולה (יש להם כאן תפוצ'יפסים מ-ע-ו-ל-י-ם במבחר טעמים, חלקם ביזארים אבל רובם מצוינים) ולמראה הנוף, הרוחות נרגעות והחיוך חוזר. ברגע שעוצרים שוב, לראות איזה נחל נוסף לצד הדרך, פרת היילנד שעירה גומרת את העבודה כשהיא מגיעה ומקרבת את האחים שמנסים למשוך אותה בשלל קולות דירבון.

LochNess_1794_111012

אפשר להתפנות לצפות בשצף המים השוצף וקוצף לו בעוד איזה יובל שמזין את הלוך

LochNess_1785_111012

השיר שמלווה אותנו בקטע הנסיעה אל נקודות החובה לתייר המצוי בלוך נס הוא למרבה הפלא Mr. Blue Sky של ג'ף לין וחבריו ל E.L.O – פשוט יצא ככה והשמיים כל כך כחולים והשמש שופעת ומרצדת על הגלים ובמכונית הרוחות שוב גובהות. רק תקשיבו לשיר לרגע ותראו איך הדם זורם מהר יותר והשמחה עולה

Mister blue sky please tell us why
You had to hide away for so long
Where did we go wrong?

ובעוד השיר מפכפך לו לו ברחבי הפורד קוגה המשייטת בעדנה על הכביש (אמנם בצד שמאל אבל בעדנה) הופיעה לפנינו טירת אוּרקהַארט (Urquhart Castle)

UrquhartCastle_1799_111012

עינכן הרואות – השמיים כחולים, הדשא ירוק והטירה חרבה. חיילי הממשלה פוצצו אותה ב 1692 כדי שלא תיפול בידי היעקובינים, המורדים הסקוטים במרד הסקוטי האחרון. כטירה, היא לא ממש מעניינת. כנקודת תצפית מעולה  על הלוך – אין טוב ממנה ולכן היא גם שם – להגן על האגם. כששאלתי מדריכה למה צריך להגן על האגם לא קיבלתי תשובה טובה ולכן אני מרים ידיים מול כל המאבקים על הטירה והדם שנשפך להגן ולכבוש על טירה שלא ממש שומרת על כלום.

אפשר לטפס על המגדל וכמובן שאם אפשר לטפס, אז מוכרחים לטפס על המגדל. UrquhartCastle_1805_111012

UrquhartCastle_1811_111012

ולמעלה אפשר ממש להסתכל על האגם כדי לחפש איזה שינוי במים, אולי לנו ישחק המזל ואל מול הניקון שלי תופיע נסי במלוא הדרה?

למעשה כל הדרך סקוטים שונים מספרים לנו על לוך נס. כמה שהוא מסתורי, איך מפחיד לשוט עליו בגלל האוירה וכולם מדברים על המים השחורים של הלוך, כמה שהם משונים.

אז המים נראו לנו כחולים ורגילים והאוירה היתה מאוד עליזה, למרות שלא שטנו עליו. יכול להיות שלא באנו ביום נכון והיינו צריכים לבוא ביום סגרירי וחשוך. סליחה, טעינו

בכל זאת כשמסתכלים על המים מלמעלה מבחינים בגלים המשונים שבו.

UrquhartCastle_1818_111012

בגלל שהוא ממש עמוק (230 מ') יש בלוך זרמים בגבהים שונים ולפעמים הם מתנגשים ויש פתאום גל באמצע שלא נראה במקום. גם אני מוכן לתת להם קצת קרדיט שדרומה יותר המים פחות כחולים נחמדים ויותר שחורים.

UrquhartCastle_1826_111012

אוהד ממשיך להשקיף במשקפת, הלאה אל המרחבים, אולי משם תבוא המפלצת? (האמת היא שהוא לא מחפש מפלצות כרגע אלא משקיף על ערימת פסיונים שמתרוצצת על הדשא)

מבט אחרון לטירה וכל היופי הלא מסתורי ומפחיד הזה של לוך נס ואנו זזים למקום באמת מפחיד

UrquhartCastle_1828_111012

המקום המפחיד הוא במרכז התיירים והמבקרים של נסי (בכפר בעל השם המבהיל drumnadrochit שאין לי שום כוונה לתרגם לעברית). ניטשת שם מלחמה משמעותית בין כמה "מוזיאונים" שרובם מסתכמים בחנויות ענק לתיירים תאבי המפלצת. היינו חייבים לראות את הפלא.

LochNess_1829_111012

ובפנים, יש הכול ועוד קצת וקירות על קירות על קירות של בובות נסי וחולצות ובגדים וכובעים ופסלים ועוד ועוד ועוד. מה שהכי מפחיד בלוך נס – המחירים…

LochNess_1830_111012

וכך, בלי לקנות כלום יצאנו, בלי לעבור במוזיאון או ב Nessieland, המתחרה המקומי והשאפתן לוולט דיסני. פנינו אל האי Skye אבל לפני כן יש לנו ביקור בעוד איקונה סקוטית, שראיתי מזמן בתמונות ואמרתי שגם אני רוצה לראות.

טירת אֵיְלִין דוֹנֵן (Eilean Donan) היא בשקט האתר הכי מצולם בסקוטלנד. מדובר באי קטן ועליו טירה המחוברת ליבשה בגשר אבן. קשה לתאר את היופי הזה ולמרות שיש מיליוני תמונות של  Eilean Donan בגוגל (חפשו תמונות בזריחה ותביאו ממחטה לדמעות – כזה יופי זה לא עובר בקלות), גם אני רוצה לנסות ולצלם אלא שבאנו בשעת בין הערביים והשמש ממש מפריעה לי!

יש גם שפל והים לא מגיע לטירה. כששאלתי את השוער מתי הגאות נכנסת הוא לא התבלבל הוציא טבלה מוכנה מראש ושמח להודיע לי שבשעה 19:45 תעלה הגאות ותוסיף כ 5.5 רגל. לא ציפיתי אחרת משוער בריטי.

הנה לפני שנכנסנו

EileanDonan_1833_111012

ואחרי שיצאנו  – המים עולים כל הזמן

EileanDonan_1876_111012

השפל ממש מרשים. שדות של אצות חשופות מחכות בכליון עיניים לירח שיכסה אותן שוב במים

EileanDonan_1839_111012

פוסעים פנימה ושוב, למרות שאני יודע שיש תמונות אמן מכל פינה ופינה, אני גם מנסה (השמש ובוהק השמיים הורס אותי). הטירה, בניגוד לקודמתה אכן משמשת כמחסום. היא חסמה את הדרך לספינות הויקינגים שניסו לחדור פנימה, דרך הים אל הישובים שעל גדות לשון הים הגדולה הזו. האי הקטן סוגר את המיצר ומונע מספינות לעבור.

EileanDonan_1857_111012

במסגרת המרד היעקוביני של סקוטלנד, שתי ספינות מלחמה של כוחות הממשלה הבריטית של לונדון צרו על האי ולאחר שנסיון משא ומתן נכשל פתחו ביום שלם של הפצצות שנסתיימו בפלישה לטירה ופיצוצה עד שנחרבה. כיון שהאזור הוא של שבט מקרי (Clan Macrea) ב1919 התחיל ג'ון מקרי לבנות את הטירה מחדש בתור ארמון הקיט שלו ומרכז לשבט מקרי. נכדתו מחזיקה בטירה היום וכיון שהטירה היא בידיים פרטיות היא נראית מדהים מבפנים, מרוהטת וממורקת.

עברנו דרכה כולה שבכל מקום שומרים ששמחו מאוד להסביר ולהדריך ולא לפספס הזדמנות לעקוץ את הדור הצעיר שמגיעים עם חברים לטירה לעשות מסיבות. שוב נחשפת הטינה של המעמד הנמוך לגבוה (השומרים עובדים ממאי עד סוף אוקטובר ואז הם מפוטרים וצריכים לעבור את החורף באזור שאין בו כלל תעסוקה מחוץ לתיירות)

בקומה השלישית מצאנו אוצר. זה תמיד עובד עם שומרים משועממים בעונה חלשה. מהר מאוד וקל מאוד לשכנע אותם להתחיל לשפוך מידע וסיפורים. ריצ'ארד לא היה שונה והוא סיפר לנו על הדברים בחדרים ואז עבר לנושאים חשובים יותר. כמו למשל, שהטירה צולמה לסרט Highlander (איש הנצח בעברית) עם כריסטוף למברט ושון קונרי (הנה IMDB)

highlander2dv

אני מאוד אהבתי את הסרט כשיצא ב 1986. מאז ראיתי אותי המון פעמים ואני יודע לצטט כי "I am Connor MacLeod of the Clan MacLeod" וגם כמובן את המוטו של הסרט "There can be only one". לפני זמן מה ניסיתי להראות את הסרט לנדב עם קבוצת חברים שלו ולאוהד והם לא ממש התחברו, הסרט איטי ומצריך מחשבה כדי להבין מה קורה ולא נותן את עצמו בקלות.

אבל כשריצ'רד, השומר המשועמם החל לספר שבטירה צולמו הסצינות בתחילת חייו של קונור מקלאוד, גיבור הסרט והוא היה בין הסטטיסטים והראה לנו בתמונות מתוך הסרט את עצמו – אז דברים החלו לעניין גם את הילדים. קיבלנו אנקדוטות רבות מצילום הסרט ואז בעיניים רוגשות שלף השומר חרב מהסרט, רפליקה של חרבות ההפקה שקנה בהון קטן והזמין אותי להצטלם (למרות שאסור לצלם בטירה – יופי של שומר)

EileanDonan_1852_111012

אני הזמנתי את הבנים להצטלם איתי לאחר ששתו בצמא את סיפורי הסרט וראו בסטטיסט (שאמנם הולך בסצינת הגשר ביציאה למלחמה של שבט מקלאוד לידו של כריסטוף למברט) גיבור הוליוודי לפחות.

EileanDonan_1853_111012

לאחר התרגשות כזו גדולה לא נותר אלא לפנות את המקום כי הם סוגרים.

בדרך חזרה על הגשר, שקיבל משמעות אחרת כי הוא מופיע בסרט, ראינו שיש מישהו שכן נהנה מהשפל

 

EileanDonan_1863_111012

אוהד, בדק וקבע שזו אנפה אפורה והמשיך לצפות אל שדות האצות לחפש עוד מציאות שכאלו.

EileanDonan_1871_111012

אני הייתי שמח להישאר ולנסות לתפוס את הטירה בשעת צילום נוחה יותר אך למזלנו יש לנו מבוגרת אחראית שקבעה שזה הזמן לצאת לגשר לאי סקאי כיון שכרגיל אין לנו מושג איפה נישן הלילה. אז יצאנו, לאחר מבט אחרון בטירה שנעלמה חיש מהר מהאופק.

כשעה וחצי לאחר מכן, הצבנו רגלנו בפורטרי שעל האי סקאי. מחר נצא לחקור את האי

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, photography, Travel, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.