ממכניקה של נהרות ליער מכושף

מגיע רגע בחייו של אדם שהוא מוכרח לקחת את הצעד הבא באומץ. גם כשהוא מבין את הסיכון, עליו להתייצב, לבדו, מול האתגר ולאחוז בהגה בחוזקה – ולצאת ממגרש החנייה של השכרת הרכב באדינברו.

האתגר האמיתי בטיול סקוטי הוא הרגע שאתה לבד עם האל והמזל, אותו הרגע שאתה מאותת ימינה ופונה לכיוון הלא אינטואיטיבי, תוך כדי שאתה מחליף הילוכים בידך השמאלית. כמו שאמרתי לנהג המונית שלקח אותנו לתחנת השכרת הרכב – "אם נשרוד 10 דקות, הכל יסתדר".

אין לנו עוד שם למכונית, פורד קוגה (Ford Kuga) שנראית גדולה מבחוץ אבל קטנה מבפנים. כנהוג בטיולים שלנו, מכוניות מקבלות שמות וגם זו תקבל בבוא הזמן. המזל שהיתה זו נסיעה קצרה לעיירה הקטנה פלקירק (Falkirk) לחזות בפלא הנדסי.

במאות שעברו נחפרו לאורכה ולרוחבה של בריטניה תעלות מים להובלת סחורות. מערכת התעלות המסועפת שימשה את הסחר הבריטי עד שבא איזה אנגלי אחד סטבנסון והמציא את מסילת הרכבת שהפכה את תעלות המים למיושנות ומיותרות. חלקן פשוט נעלמו וחלקן עברו להובלת תיירים. בפלקירק יש חיבור בין שתי תעלות שיש ביניהן 25 מטר הפרשי גובה. פעם היו 11 תאי שיט שסירות היו עוברות בהן אבל הם פורקו ב 1933. לכבוד המילניום החדש (שנת 2000) נבנה מנגנון מופלא שמניף את הסירות מעלה ומטה ומעביר אותן את הפרשי הגובה. בהתחלה חשבתי שמדובר בתותח על בריטי סודי שיורה קרני מוות קטלניות

Falkirk_1360_111009

אבל מדובר בתעלה שמגיעה מלמעלה ואז יש גלגל מאוזן להפליא שמנחית מקטע תעלה אחד למטה בעוד שמשנהו עולה למעלה. משקל הסירה אינו משנה אם תחשבו על ארכימדס לרגע.

Falkirk_1340_111009

הסירה שטה פנימה, התא נסגר מאחוריה ואז הגלגל מסתובב בשקט מופתי, מניף אותה על כל התיירים שבה אל על.

Falkirk_1338_111009

למענכן, קוראות יקרות ושאר חובבי טכנולוגיה טרחתי וצילמתי וידאו ואף האצתי אותו כי הגלגל מסתובב לאאאאאאאאאאאאט (4.5 דקות לחצי הסיבוב הדרוש). הנה לפניכן

באתר יש גם פארק משחקי מים שמדגים איך עובדים תאי השיט עם דגם מוקטן שפועל ושאר משחקי מים שכולנו נסחפנו אליהם

Falkirk_1377_111009

חלקנו אף סייע בעבודות העפר הדרושות להקמת רשת תעלות למים המוזרמים מהסכרים העליונים (לפעמים צריך לקחת את הדברים וללכלך את הידיים…)

Falkirk_1365_111009

עמדנו בפיתוי ולא עלינו על סירה שעלתה על הגלגל (יקר, יותר מעניין בחוץ והם לא עושים ממש כלום חוץ מלשבת שעה בסירה שלא שטה לשום מקום). די מהר חזרנו לכביש ולכל המשוגעים שנוסעים בצד הלא נכון. זו הנקודה שבה חשפתי לפני המשפחה את השיר של הטיול.

למוזיקה יש תכונה מופלאה להצמיד תמונות וזיכרונות לראש. יש שירים או מוזיקה שמזכירים מקום או טיול או חוויה. אני לא נותן לדברים לקרות בעצמם ולכן החלטתי על השיר שילווה אותנו ובשנים הבאות יזכיר לילדים ולנו את הטיול הזה. השיר בר המזל שנבחר לקבע את הטיול הזה הוא I'm gonna be (500 miles) של הצמד הסקוטי The Proclaimers. כולם מכירים את השיר המתוק הזה עם המבטא הסקוטי הכבד ויש בנגן של המכונית CD עם השיר לשמוע כמה פעמים ביום. אני יכול לומר שנדב כבר שר אותו במבטא סקוטי כבד!

ועם בסקוטים עסקינן, אין יותר סקוטי מטירת סטירלינג, שם ניצח וויליאם וואלאס (הלו הוא מל גיבסון הגמד מלב אמיץ) את האנגלים. הטירה יושבת לה מעל עיר קטנה ויפה ואני ארמוז כבר (המתח לא טוב לבריאות) שהיא יפה רבה יותר מהטירה של אדינברו. גם היא עמדה בקרבות עקובים מדם והיא הוכחה בקרב אבל בה ממש גרו מלכי סקוטלנד וילדים התרוצצו בה (מרי מלכת הסקוטים למשל) ולכן היא יותר אנושית.

StirlingCastle_1388_111009(ברקע, הארמון של מלכי סקוטלנד בתוך החומות)

מה שמרשים הוא שהמתחם כולו משופץ, משוחזר ומסודר. בארמון בנו מחדש את תקרת הראשים – 32 ראשי עץ של מלכים ודמויות מפתח. הפאנלים המקוריים נמצאים בגלריה באתר אבל הם נחקרו, הועתקו בגילוף, תוך כדי צביעה בטכניקה עתיקה (טמפרה) והאולם שוחזר לצבעים ולהדר שהיו לו בזמנה של מרי מלכת הסקוטים והוריה – מלכי סקוטלנד האחרונים (בנה של מרי, ג'ימס השישי של סקוטלנד יהפוך לג'ימס הראשון של בריטניה).

StirlingCastle_1390_111009

גם אנשי המלך, בני המאה ה 16 מסתובבים בארמון, שמחים לדבר ולהסביר ולנסות להבין מהם כל אותם מכשירים שלא הכירו ב 1500

StirlingCastle_1402_111009

הארמון נפלא, גם כי הוא נראה כמו אז וגם הכל נגיש ומותר – למשל לצלם בחדר הקבלה הרשמי של המלכה שכנראה הכיל את סט שטיחי הקיר הידועים כ"ציד החד קרן"

StirlingCastle_1393_111009[4]

שומר גדול ומפחיד עמד ובמשך כ 15 דקות הסביר לי הכל – על החדר, השטיחים, הסימבוליקה ועל העובדה שצוות הסרט הארי פוטר בא לארבעה ימים לטירה והם דגמו את השטיחים שמופיעים בסרטים והעתיקו דלתות, כרכובים, חלונות וכו' שאח"כ הוכנסו לסרטים.

StirlingCastle_1396_111009

החד קרן מפורש בשתי דרכים שונות – או שהוא מסמל את המרדף הרומנטי אחר האישה ולכן הציד הוא רלוונטי ואז כשהוא נתפס, כולאים אותו. אופציה נוספת היא שהחד קרן הוא ישו – תמיד 12 ציידים רודפים אחריו, כמו 12 התלמידים, בד"כ יש לו כתר קוצים על הצוואר, (עוד סמל לישו) וכשתופסים אותו הורגים אותו עם חנית לצידו  – כמו ישו ואז הוא קם לתחייה בגן היפה.

הסט המקורי נמצא בניו יורק במוזיאון המטרופוליטן, אבל אנשי סטירלינג דגמו את השטיחים במדוייק וארגו בסטודיו שלהם. הכל נאמן לחלוטין למקור. השומר גם הצביע לנו להמון טיפים קטנים בציור, שמתברר כמדויק להפליא:

StirlingCastle_1398_111009

הכל ריאליסטי. באחו שבו החד קרן כלוא יש פרחים שנארגו באופן מדויק לפי העונה והסוגים שימצאו באחו, עם דברים מפתיעים כמו צפרדע ושאר הפתעות.

כל החדרים של המלכים הם מרשימים מאוד ומתארים יפה איך חיו אז.

StirlingCastle_1399_111009

הטירה חולשת, כמו כל טירה טובה על כל האזור והיא מבוצרת היטב

StirlingCastle_1409_111009

עוד פריט אינפורמציה שמהנדסי פליימוביל פספסו – בתקופת המלכים לא נראתה הטירה ככה כמו למעלה. האבנים לא היו נשארות או-נטורל, אלא מטייחים עליהן וצובעים את הטיל בצבע מיוחד למלך (צהוב-זהוב מלכותי)

StirlingCastle_1410_111009

באולם קבלת הפנים של המלך, יש שני כיסאות למלך ולמלכה – של נדב ואוהד. המשפחה המלכותית התיישבה לה להנציח את הביקור בטירת סטירלינג. והכל ברשות ובשמחה, שזה נעים ונחמד.

StirlingCastle_1414_111009

מטבחי הארמון גם הם פתוחים לסיור עם דמויות וקולות של אותם ימים מופרעים שהמטבח החשוך הכיל את כל הטירה על בית המלוכה שבה.

StirlingCastle_1421_111009

והאופה שלא חושד שהנסיך הקטן עומד לחטוף לו כיכר

StirlingCastle_1426_111009

כמו משפחת מלוכה אמיתית, גורשנו באדיבות מהטירה, ממש לפני שסגרו אותה, והושלכנו החוצה דרך הפישפש הקטן שבשערי הטירה

StirlingCastle_1432_111009

ונפלטנו אל הנוף הנורא שבחוץ שבמרכזו, השפיץ הזה הוא מונומט לוויליאם וואלאס – גיבורם של הסקוטים.

StirlingCastle_1429_111009

בזאת חשבנו שנסתיימה התוכנית האמנותית ליום זה. עכשיו רק צריך למצוא מקום לישון ולהתארגן. אולם, אתה מתכנן ערב שקט אבל אם אתה נוסע לכפר השלו Pitlochry (פיטלוכרי) ומגלה שלט שאומר שאנו מוזמנים ליער המכושף דברים יכולים להשתנות. לא היה לנו מושג איפה הוא היער ולמה הוא מכושף אבל אני התחלתי לחפור.

משרד התיירות היה סגור, ביררנו איפה צריך להגיע ופשוט הגענו לאתר הפסטיבלים מחוץ לכפר, לצידו של יער ופארק בוטני גדול. ללא כרטיסים או הזמנה פשוט התייצבנו וגילינו שצריך להזמין כרטיסים אבל יש עדיין מקום. עד לרגע זה לא ידענו במה עסקינן אבל ידעתי שאנו חייבים להיכנס. שומר חביב שבא לגרש אותי לאחר שחסמתי את החנייה נאות להסביר.

מדובר בסיור בתוך היער, בלילה, בתוך מופע אור-קולי, במובן הטוב של המילה. סיור עצמאי שלוקח שעה לערך. זינקנו לאכול ארוחת ערב מהירה כשאנו מאיצים במלצרים והתיצבנו לחוויה שהיתה לא פחות ממסג' מרגיע לנשמה.

קחו יער, הציבו בו תאורה מרשימה שזזה ומאירה בצבעים, צורות ומיקומים. שימו רמקולים מוסתרים בכל מקום שמנגנים מוזיקה מדיטטיבית, כמו פסקול של ספא משוכלל, המון ילדים בריטים ואנשים מחוייכים, אויר טוב עם אנרגיות חיוביות מסביב. נורית אמרה, בצדק, שזה לא היה הולך בארץ, בשל הציניות.

PitlochryEnchantedForest_1441_111009

לכולנו הוצמדו פנסי לד קטנים כדי שניראה כנחיל גחליליות למי שצופה בנו מלמעלה ואכן כשאנו הגענו לתצפית הגבוהה ביער, גם אנו ראינו אורות קטנים מטיילים על השביל. בחשיפה ארוכה של 30 שניות רואים על השביל את האור הכחלחל של פנסי הלד.

PitlochryEnchantedForest_1464_111009

בשיחה עם המתנדבים שעמדו וכיוונו את התנועה הבנו שזה משהו זמני, לשלושה שבועות שמוקם כל שנה מחדש, קצת אחרת ע"י חברת תאורה ואפקטים שהיא חברה ששייכת לכפר וזה מה שהיא עושה. כל שנה יש משהו אחר וביער אחר בסביבה.

הלכנו לנו בשקט וקשה לתאר את הרגיעה שירדה עלינו. העייפות נעלמה לה, הקור התנדף, רק אושר ראשוני וחדוות גילוי עם כל הפתעה חדשה, כמו ירח גדול שצף לו מעל השביל

PitlochryEnchantedForest_1462_111009

או כיכר עם אורות ירוקים שצריך להעביר את היד מעליהם כדי שיהפכו לאדומים לפרק זמן אקראי עם שינוי במוזיקה. המוני ילדים רצו סביב, במטרה הבלתי אפשרית להפוך את כולם לאדום, ילדים קטנים וגדולים, מבוגרים וצעירים וכולם עונדים פנסים. שוב, אני גם נהנתי ממשחקי האור והצילום וחדות העין בינכן יכולות לראות את עקבות הפנסים של אוהד ונדב שלא עמדו שניה במקום ולא נתפסו בעדשה…

PitlochryEnchantedForest_1468_111009

 

השינה באה בחטף ב B&B המהודר שמצאנו. מחר נתחיל ללגום קצת ויסקי, לשמן את המערכת

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, photography, Travel, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.