אדינברו-טירה שחבל שאין בפליימוביל

הציטוט בכותרת נלקח, ישירות, מאוהד לאחר שנכנס אל תוככי טירת אדינברו. ראינו טירות בעבר, במקומות שונים אבל ההבדל בין השלוסים עם הפיתוחים והסילסולים הגותים בגרמניה לבין העוצמה הזו על קצה הצוק השחור היא כמו ההבדל בין חייל צעצוע בריטי במדים מגוהצים וכסיות לבנות לבין גולנצ'יק מלוכלך בדרך הביתה ביום שישי. ככה נראית טירה שהוכיחה את עצמה באין סוף מצורים והתקפות.

Edinburgh_1092_111007

אבל תנו לי רגע לפסוע אחורה לפני שצעדנו פנימה אל הטירה. אני מבסוט מה B&B שלנו. ברחוב קטן מחוץ למרכז, בבית חמים ונעים יש לנו חדר בקומה השנייה. כל בוקר יורדים בגרם המדרגות המעוטר

Edinburgh_1084_111007

לארוחת בוקר סקוטית מלאה.

נדב בטיול הזה אוכל. הכל. הרבה. ומבקש עוד. דברים שלא חשבנו שנזכה לראות הוא טוחן. ארוחת בוקר עם ביצים וטוסט ודברים שלא יפה לדבר עליהם ביום כיפור ועוד. אוהד נע לכיוון השני ומוריד מהתפריט. אבל יש לנו חדר אוכל עם ורדים בחוץ ושמש סקוטית שמחממת את הלב והטוסט. ותה אנגלי חזק כמו שצריך שבולע המון סוכר ועדיין לא נעשה מתוק. אוהד שתה 4 כוסות וציין שזה "ממש תה טוב!"

Edinburgh_1079_111007

וחזרה לטירה. היינו פה פעם לפני משהו כמו 20 שנה, אני וחברתי הטריה. לתדהמתי זכרתי את הכל, כולל הסיפורים הקטנים וכולל השיחה עם המדריך של אז שסיפר לנו איך זייף את גילו  להתגייס לצבא ונשלח למקום רחוק בשם פלסטינה ושם הוצב בעיר קטנה בשם חיפה ובלילה השני – The bloody jews blew up the radar!

Edinburgh_1099_111007

כפי שאמרתי, הטירה השאירה רושם רב ואוהד הביע צער עמוק שאנשי פליימוביל לא השכילו ליצור מודל של טירת אדינברו. הוא התנדב להיות הלקוח הראשון. אני מחזק את ידי אנשי פליימוביל ומבקש – אל תעשו זאת, ידינו מלאות בטירות פליימוביל.

אין לי כוונה לחזור ולספר את סיפורי הטירה על כל מלכיה, מתקיפיה, מושיעה, לוחמיה וכל הדם שנשפך כאן כמו וויסקי סקוטי משובח. בשביל זה יש את וויקיפדיה. אני כאן רק לצבוע את העובדות בצבעים מעניינים יותר.

התותחים הצופים מעל החומה אל העיר הרשימו את השניים שמיד רצו לבדוק את האפשרויות. גם בהסיור המודרך הקצר כשהמדריך הסביר שהתותחים הונחו שם רק לקישוט בגלל דרישת המלכה ויקטורה והם בכלל תותחים ימיים ומעולם לא ירו מעל חומות הטירה, העובדות לא בילבלו אף אחד – תותחים מעל חומות הטירה – מעולה

Edinburgh_1103_111007

גם שאר סימלי המלוכה הרשימו את השניים, במיוחד באזור של מגורי המלכים

Edinburgh_1108_111007

האמת היא שמלכי סקוטלנד ובריטניה לא ששו לגור במגורים הספרטנים הללו בראש הצוק מוכה הרוחות והעדיפו לשים את ראשם המלכותי במרחק מייל אחד במורד הגבעה, בארמון שנבנה להם שם (ומכאן השם של המייל המלכותי – הרחוב שמפריד בין שני המשכנות). ביודעי עם מי יש לי עסק וכיון שעלי להרטיב את ההיסטוריה היבשה בקצת סיפורים הסברתי לשניים שכיון שטכנולוגיית החלונות לקתה בחסר בימי הבינים, הצורה המקובלת לחמם את המיטה הייתה להניח שני כלבים שינמנמו להם תחת השמיכות ואז כשהאציל נכנס פנימה המיטה חמימה ויש כלב נחמד שמחכך אפו באפך. אוהד היה מאושר מהרעיון ובבת אחת החדרים הריקים קיבלו משמעות ואופי.

בחוץ, אחרי שהבטנו באוצרות בית המלוכה הסקוטי (כתר, שרביט וחרב טקסית) וכמובן באבן הגורל עליה המליכו את מלכי סקוטלנד ובריטניה (שוב, ויקיפדיה תספר לכם על האבן ותחשבו כמה דם נשפך על סתם אבן במשך ההיסטוריה רק בגלל ששני הצדדים מיחסים חשיבות לסתם אבן חול פשוטה) יצאנו לראות את היכל הנופלים של הגדודים הסקוטים. הפתיע אותנו לראות שמות נופלים ביפו ותהינו אם יש לנו קשר קלוש לכך.

Edinburgh_1105_111007

מחוץ להיכל הנופלים, האריה הבריטי, זה שמגן על האימפריה הואיל להצטלם עם אוהד המתלהב.

האטרקציה הגדולה של הטירה היא התותח של אחת בצהריים. כול יום (כמעט) יורה תותח מעל החומות בדיוק בשעה אחת בצהריים. במקור היה זה לכוון את שעוני האוניות, מה שחשוב לניווט ימי. היום, פרט למסורת אין לכך משמעות (ותיכף אסביר). כך גם מבדילים בין המקומיים ששומעים את הפיצוץ ומסתכלים לראות עם שעון היד מכוון לבין מבקרים שפשוט קופצים באוויר ומסתכלים בבהלה מסביב.

לקראת אחת בצהריים האספסוף החל להצטבר ליד התותח המודרני (105 מ"מ, תותח צבאי סטנדרטי – אני יודע שיש כאן כמה תותחנים).

Edinburgh_1128_111007

ואילו אנו, הבטנו מעל בנונשלנטיות. אל התותח ניגשה רב"טית סקוטית בלונדינית (!) וחיכתה לרגע הנכון לירות. לשם השטף אני אשתוק ואתן לתמונות לדבר:

Edinburgh_1132_111007

Edinburgh_1135_111007

Edinburgh_1149_111007

לשם הסר ספק, התמונה האחרונה, של רגע הירי גילתה לי שהמצלמה שלי מפגרת (קשה לי לומר זאת על פיסת טכנולוגיה מופלאה) ב4 שניות. אללי!

מה שמשעשע הוא שהגברת אוחזת טלפון סלולרי ביד ומקשיבה לשעון המדבר האנגלי, כמו ראומה אלדר, רק באנגלית משובחת עם ח' וע'. ממש מסורת עתיקת יומין…

פרידה מהטירה, הנוף והרוח המטורפת ויורדים מטה

Edinburgh_1158_111007

בדרך נתקלו הילדים בשני דברים שלא ראו מעולם:

את האיש הבלתי נראה של ה.ג. וולס (חכו לפורים הבא, אני ראיתי את העיניים של נורית נוצצות)

Edinburgh_1179_111007

ועוד משהו שנדב העיר שראה פעם בסרט – טלפון ציבורי!!!

Edinburgh_1171_111007

העיר יפיפייה. כמו שזכרתי ועוד. פנינה אמיתית עם כל שלטי הברים והסימונים על הבתים

Edinburgh_1183_111007

אנחנו בדרך לבקר עוד אתר חשוב – הפסל של Greyfriars Bobby. אותו בובי היה כלב טרייר קטן שבעליו ג'ון גריי, רועה צאן במיל' שיצא לחפש פרנסה באדינברו ומת כעבור שנתיים מדלקת ראות. הכלב הנאמן הגיע לאדינברו ופשוט ישב על קבר אדוניו, ישן שם בבית הקברות (היפה עד מאוד!) על הקבר של ג'ון במשך 14 שנה. הנאמנות הזו לאדוניו משכה את תשומת הלב של העם והכלב התפרסם מאוד (יש שמועה עקשנית שהמלכה ויקטוריה אפילו עלתה לבקר אותו). כשבובי מת לבסוף, הוא נקבר ליד אדוניו ומצבה הוצבה שם לזכרו ואפילו פסל קטן ומחמם לב בדמותו כפי שנתפסה בימיו האחרונים

Edinburgh_1188_111007

לא בזבזנו זמן ונכנסו לחצר הכניסה לראות את המצבות של בובי וג'ון

Edinburgh_11911192_111007

מכאן הדרך לאזור של Grassmarket  היתה קצרה ורצופה חנויות נעימות בינהן גם חנות המאובנים של מר ווד שם לאחר התחבטויות רבות והגבלות פיננסיות חמורות (כן, אני הייתי שמח לקנות לילד חתיכת חט ממותה מאובנת שהפכה לקריסטלים אבל 10,000 ש"ח זה קצת הרבה וכבד) זכה אוהד בשן כריש מאובנת בת 15-20 מיליון שנה מכריש ענק שנכחד. הוא לא הסיר את השן מעל ממנו עד שנכנס למיטה.

Edinburgh_1202_111007

רק אמליץ על ארוחת ערב במקום מצוין עם תצפית נפלאה על הטירה שם אכלנו ארוחה מעולה – The Outsider ב 15/16 George IV Bridge.

ועם שלט בר אחרון אני נפרד

Edinburgh_1208_111007

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Family, photography, Travel, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על אדינברו-טירה שחבל שאין בפליימוביל

  1. Alon הגיב:

    Well at least Superman can still change clothes in Edingburgh….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.