גיבור מעמד הפועלים – לנון בצוותא

תמונה ראשונה: בסופו של יום, ב8 לדצמבר 1980 פוגעים 4 כדורים שיורה מעריץ רצחני בגבו של ג’ון לנון. אני הייתי בן 11 טרי ומשום מה אני זוכר את הדיווחים (אולי קוטנר בזהו זה? זה היה ביום שלישי בארץ, מספיק זמן לשידור של זהו זה ביום חמישי)

תמונה שניה: אנחנו (נורית, נדב, אוהד ואנוכי) נוסעים לנו בג’יפ לאורכה של מקסיקו, לאחר שקנינו דיסק אוסף (Love) של הביטלס במורליה, מקסיקו. החלטתי שצריך לנצל את המרחב הצפוף של הרכב (הלא הוא המפלץ!) ולקדם את החינוך המוזיקלי של כל יושבי הרכב. במבט לאחור – הביטלס תפסו חזק מאוד, פינק פלויד פחות… עד היום, שני החבר’ה הצעירים שולטים בשירי הביטלס וחווים ביטלמניה בזעיר אנפין עם כל גילוי חדש של ארבעת המופלאים

תמונה שלישית: בסופו של יום, ב8 לדצמבר 2010 , בדיוק 30 שנה לאחר מותו של לנון, יושבים נורית ואני בצוותא במופע מחווה ללנון ולשמחתי הרבה, נדב נעתר להצעתי (באופן נדיר) והצטרף אלינו. הילד מכיר ואוהב ביטלס ולכן דחפתי אותו להצטרף אלי (נורית זה בונוס :-)). כשראיתי את ההודעה שעומד להיות כזה ערב, התחלתי לשבת על נדב שיבוא ואכן הוא הצטרף לערב תרבותי בתל אביב

LennonTributeConcert_6874_101208

(הערה קלה – אל נא תטעו – הפרופורציות בתמונה אינן מדויקות והילד שנראה קטן לצד נורית מיתמר לגובהה לפחות ברגע שצולמה התמונה. מאז עברו כמה ימים ויש סיכוי סביר שהוא כבר עבר את נורית בגובה)

אורי משגב, העיתונאי והמרצה לתולדות המוסיקה (אני נחשפתי אליו סביב הביטלס ולנון) חלם לעשות ערב שכולו חגיגה של לנון ביום השנה להרצחו ואסף אליו קבוצה יפה של אומנים שבאו לשיר מכל הלב ולי היה ברור שזה מופע חנוכה הולם לנדב במקום פסטיגל. אני לא לנוניסט מושבע אבל אני מעריך את אחד האנשים שתרם למוזיקה בכלל ולמוזיקת הרוק בפרט את אחת התרומות הגדולות ומעבר לתרומות ולתוספות יש לו פשוט שירים מופלאים שאותם אני חייב לחלוק עם השלושה – נדב ואוהד וכמובן נורית ששוכחת שיר בערך כשהתו האחרון שלו עוד מהדהד.

WorkingClassHero Poster

צוותא ממש הפתיעה אותי. לא הייתי בצוותא שנים רבות וכלום לא נשתנה. איך שירדתי במדרגות כמעט ציפיתי לראות את עצמי ממתין עם החברים להופעה של שלמה ארצי (יאללה, רוננזה!) כי פרט לשינויים קוסמטים זה נראה אותו הדבר. נו, מעניין אם לנדב יהיו אילו שהם זכרונות שכאלו עכשיו.

משהו שכן השתנה עם השנים זה התפיסה שלי כי “Spontaneity has its time and its place” ולכן נערכתי מראש ורכשתי לנו כרטיסים בשורה השניה אל מול הבמה. לא עוד ישיבה מאחורי העמוד בבלוק הצדדי – מה לעשות, מתבגרים עם הזמן…

אחרי סרטון מרגש ומתבקש שבו ג’ון לנון מסביר לשון בן החמש מה קורה כשאנשים מתים, עלה דני רובס, לנוניסט וביטליסט ידוע ושר את  Love is real וכל הקהל נטען עם הביצוע המרגש והבאמת מתכוון של של רובס (בואנ’ה, הבן אדם גדל יפה ושחור מרזה עד גודל מסוים).

LennonTributeConcert_6876_101208

אורי משגב עלה בין השירים השונים וסיפר על לנון, על הקריירה שלו, על מה שהניע אותו, אנקדוטות קטנות על השיר ששמענו ואו עומדים לשמוע וגרם ללנון, האיש, להתייצב על הבימה, בצללים שמאחור – הסיפורים שלו על הילדות של לנון ומה שגרם לו ליצור עזרו, לי לפחות, לראות את ג’ון לנון באור אחר – פחות אגדת רוק ויותר אדם ויוצר מוכשר מאין כמוהו.

(זה אורי משגב, אבל בכל 20 התמונות שצילמתי אותו, יש לו יד שמסתירה אותו או שהוא בדיוק מסתובב – אז זה מה יש)

LennonTributeConcert_6897_101208

אל דני רובס הצטרף עידן אלתרמן שידוע יותר כקומיקאי אבל הוא גם מוזיקאי מוכשר ושניהם שרו את I’m only sleeping שכתב לנון לאור הויכוחים שהיו לו עם פול מקרטני בתקופת הביטלס כי מקרטני, וורקוהוליק שכמוהו, היה קם מוקדם לעבוד על השירים ואילו לנון שאהב לישון התקשה לעמוד בקצב ולכן כתב את השיר (שאותו אני מקדיש לאישה שאיתי!!!)

LennonTributeConcert_6889_101208

עידן אלתרמן הוסיף קריצה לשיר שבוצע עם חיוך רחב אבל אז ירד דני רובס ועידן אלתרמן התישב ליד הפסנתר וביצע לבקשתו של אורי משגב שיר קשה לביצוע של לנון , את Mind Games. למרות שעידן בתחילה פיזר קצת הלצות והסביר שהוא לחוץ הוא ביצע אותו נפלא בפריטה עדינה על הפסנתר.

LennonTributeConcert_6895_101208

אפרת גוֹש עלתה אחרי ההצגה של אורי משגב לבצע את I’m losing you ונתנה בראש יפה עם כל המניירות הרגילות שלה. הצצה מהירה לנדב הראתה שהוא קצת אבוד – נדב מתמחה בביטלס ולא ממש מכיר את קריירת הסולו של לנון אבל הוא נשען אחורה וראיתי שהוא פעור עיניים ומקשיב. איזה כיף…

ההופעה הלכה ותפסה קצב, כשזמרים עולים ויורדים וכל אחד נותן את כל הנשמה והיופי שכל אחד לקח לעצמו שיר ופיענח אותו עד הסוף ושר אותו מכל הלב עד שרואים לו את הקישקס על הבמה.

אמיר לב תפס את מקומו על הבמה ולחש/נהם את God של לנון מתורגם לעברית כולל השורה שבה לנון זעק שאינו מאמין בביטלס. הוא נשמע מאוד משכנע ואני שלא הכרתי כל כך את השיר המקורי, קניתי את האמירה של אמיר. LennonTributeConcert_6907_101208

 

ועכשיו עלה אורי משגב ונתן הפתעה של ממש – אחרי רצף של שירים קשים של לנון הוא החליט להקל קצת על האוירה עם שיר קליל יותר של הביטלס – עם Norwegian Wood. את השיר שר לנון וג’ורג הריסון מלווה אותו בסיטאר, לראשונה לאחר שלמד מגדול נגני הסיטאר ראווי שנקר בכבודו ובעצמו. ההפתעה ששמר משגב לרגע הזה נתגלתה כשהזמין את אהובה עוזרי אחת המוזיקאיות והנגניות הכי מוכשרת שיש כאן (ושאתם לא מכירים) שעלתה עם הכלי המופלא שעליו היא מנגנת עם השם הלא פחות מופלא – בּוּלבּוּל טַרָנְג – כלי פריטה הודי שעליו למדה לנגן מראווי שנקר (כך לפי וויקיפדיה אבל משגב דיבר על אחד הנגנים של שנקר שלימד אותה) וכך כאן בתל אביב, מהבימה הצנועה של צוותא נמתח קו ישר אל ג’ורג’ הריסון (אללה ירחמו). שאול בסר, המפיק המוזיקלי של הערב פרט על פסנתר ושר ואילו אהובה עוזרי ישבה על הבמה ובחיוך של עונג פרטה את תפקיד הליווי (עקב סרטן במיתרי הקול נכרתו מיתרי הקול שלה לפני כמה שנים). היא זכתה לתשואות אדירות על ביצוע מופלא.

 

LennonTributeConcert_6909_101208

הרמה הגבוהה נשמרה עם מעיין הירשביין (מי זאת?!) שלקחה על עצמה משימה רצינית והמשיכה את הקו המשועשע של הביטלס עם For the benefit of Mr. Kite הקרקסי. משגב הסביר שבמקור ניגנה תזמורת שלמה מאחורי לנון ואילו מעיין פשוט הפשילה שרוולים והתישבה לפרוט עלי הפסנתר בביצוע מפתיע וקברטי שלנון היה מוחא כפיים לשמעו. ניסיתי לצלם אותה בוידאו אבל הקשיים נערמו קלות ולכן אני מעניק כאן טעימה קלה:

זה שיר שנדב מכיר ומוקיר וכמובן שהצצתי עליו לראות אותו מלמל את המילים בחיוך רחב – סוף סוף משהו שהוא מכיר מצוין.

כשיהלי סובול עלה לתת שני שירים בראש גם אני הסתכלתי בתמהון כי לא הכרתי את השירים הללו. יהלי נתן את It’s so Hard ואת Crippled Inside בביצוע רוקי שקשה לי לשפוט אותו כי אין לי למה להשוות.

LennonTributeConcert_6922_101208

מישהי בשם שרון שֵר עשתה את Imagine האיקוני ולא השאירה שום רושם עז (מצטער, שרון – אפילו התמונה נדפקה) ואז עלה איחוד מופלא על הבמה – להקת פונץ’ הותיקה עם בועז כהן (שאני מקפיד להקשיב לו ב 88FM בבוקר) על הקלידים, אלי שאולי (הבן דוד של אותו רוננזה מלמעלה) על הגיטאר ויוסי בבליקי על הגיטאר וגם שר. הם ביצעו את Jealous Guy נפלא שיוסי בבליקי מושך בקולו כמו שצריך, כמו שלנון וגם בריאן פרי שביצע כיסוי מצויין לשיר לימדו. אורי משגב הציג את השיר הבא Instant Karma וסיפר סיפור יפה (שנדב הודה אח”כ שממש אהב את הסיפור וגם את השיר בעקבותיו): ללנון היה חלום לכתוב שיר לארוחת בוקר, להקליט אותו לצהריים ושיצא לאור בערב. את Instant Karma הוא כתב בבוקר, הקליט אותו בצהריים ולפזמון המנוני הוא הביא תריסר אנשים מהפאב בצד השני של רחוב אבי (Abbey Road) היכן ששוכנים האולפנים. אבל בטכנולוגיה של אז ובקושי הפוליטי של הוצאת שיר לבד בתקופת הביטלס – לקח לשיר 10 ימים לצאת אבל עדיין זה השיא או אחד ממחזיקי השיא לשירי שמופק הכי מהר (טוב היום אפשר להקליט באולפן ביתי, לערוך ולהוציא ל iTunes תוך 4 שעות). גם כאן פונץ’ עשו עבודה יפה למרות שלא היו מספיק שיכורים בקהל

LennonTributeConcert_6936_101208

היישר מחמש הצגות ביום של בת הים הקטנה הגיעה מיקי קם עם בן זוגה הגיטריסט (האגדי אף הוא) יהודה עדר לשיר את Watching the wheels שהוא אחד השירים שאני הכי אוהב של לנון. לאחר שלקח הפסקת יצירה של 5 שנים וגידל את בנו, שון, הוא כתב את השיר הזה שמנסה להסביר לעולם מה הוא עשה כל השנים. הם חושבים שהוא משוגע, מזהירים אותו והוא אומר שהוא רק יושב ומסתכל מהצד איך גלגלי העולם מסתובבים להם בעוד שהוא ירד מהמרוץ ומסביר שהוא היה חייב לעזוב הכל ולשבת בחוץ

People say I'm crazy doing what I'm doing
Well they give me all kinds of warnings to save me from ruin
When I say that I'm o.k. well they look at me kind of strange
Surely you're not happy now you no longer play the game
People say I'm lazy dreaming my life away
Well they give me all kinds of advice designed to enlighten me
When I tell them that I'm doing fine watching shadows on the wall
Don't you miss the big time boy you're no longer on the ball
I'm just sitting here watching the wheels go round and round
I really love to watch them roll
No longer riding on the merry-go-round
I just had to let it go
Ah, people asking questions lost in confusion
Well I tell them there's no problem, only solutions
Well they shake their heads and they look at me as if I've lost my mind
I tell them there's no hurry
I'm just sitting here doing time
I'm just sitting here watching the wheels go round and round
I really love to watch them roll
No longer riding on the merry-go-round
I just had to let it go
I just had to let it go
I just had to let it go

LennonTributeConcert_6941_101208

אין על מיקי קם. יש לה קול נהדר והיא בראש ובראשונה שחקנית ולכן הגישה את השיר מצוין ולצידה עומד אחד הנגנים הגדולים ברוק הישראלי, יהודה עדר שתיבל והוסיף לשיר

LennonTributeConcert_6943_101208

נדב החל להראות סימני שבירה כשהשעה וחוסר ההיכרות עם החומר נתנו את אותותיהם, אבל פינוק קצר אצל אמא שלו שישבה לידו (אמא יש רק אחת) טען מחדש את המצברים (שמולאו בהרבה פיצה לפני ההופעה) והקסם המתחולל על הבמה בכל זאת משך אותו

LennonTributeConcert_6950_101208

דני רוסב עלה שנית לנגן את השיר שלו "רכבות 88-80-68" שכתב לזכרו של לנון. הוא טען שזה השיר הכי טוב שלו, אורי משגב טען שזה השיר הכי טוב שנכתב למותו של לנון (אני אישית אוהב את Empty Garden של אלטון ג’ון). בעוד יורד דני אחד, עלה דני אחר. שוב משך אורי משגב ארנב מהשרוול (או שזה קלף מהכובע?) והציג אמן יקר שזינק לו כמו ארנב של דורסל אל קידמת הבמה – דני סנדרסון שעלה עם כל כך אנרגיה שנראה היה שעוד ירגע ירחף מעל הבמה.

LennonTributeConcert_6960_101208

סנדרסון ביצע את I’ll cry instead המוקדם של הביטלס בנינוחות הסנדרסונית וכשסיים הפטיר שזה כזה כיף לעשות שירים שהוא מכיר ושר מתוך שינה. אורי משגב סיפר על שיר שנמצא על קלטת של לנון לאחר מותו (בחמש שנים שבהן פרש והביט בגלגלי העולם, כפי שאמר, הקליט המון סקיצות ביתיות כי הוא לא הפסיק ליצור) ושהביטלס הקליטו אותו לאחר מותו כשלנון שר את התפקיד שלו בקלטת. סנדרסון קרא לזה שיר “חדש” יותר לעומת הישנים וביצע את Real Love.

לסיומו של הערב עלה הדני השני, הגדול יותר (בגודל, לא בעונק המוזיקלי) והם שרו יחדיו את השיר שראוי היה שיסיים – In My Life

LennonTributeConcert_6966_101208

(אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהמליץ על ביצוע מופלא לשיר הזה הלקוח מאלבום שהקליט ג’ורג’ מרטין, המפיק של הביטלס, בו יש גרסאות כיסוי מצוינות ובינהם גרסת כיסוי של שון קונרי ל In My Life)

תם ונשלם.

היה ערב מופלא. נדב שפוך אבל בכל זאת מודה שנהנה. בבוקר כבר אמר שנהנה וזה כל מה שאני צריך. לפחות לא ראינו את פתיחת העונה של האח הגדול כמו שאר העם היושב בציון.

לגבי הגאון ההוא, שמת – חבל, אבל הערב הזה היה רק טעימה קטנה מירושה ענקית שהותיר אחריו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Music, photography, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על גיבור מעמד הפועלים – לנון בצוותא

 1. רוננזה הגיב:

  יופי של פוסט
  תמונות מדהימות.
  חוץ מזה, השם שלי מופיע פה פעמיים, אז שאני לא אגיב?

 2. edennuriel הגיב:

  nice post, nice experience , nice music – liked it
  ,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.